{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "ProductListing" }
{ "type": "gtmStart" }

TEK TENCERELER

49 ürün listeleniyor
TEK TENCERELER (49)
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%10
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%15
%3
%3
%3

Jumbo Tencere

Yemek yapmayı daha da zevkli yapacak detayların başında tencere modelleri geliyor. Farklı yemek türlerine uygun tencere çeşitleri, en kaliteli tasarımlarla Jumbo mağazalarında ve online satış sitesinde keşfedilebilir.

Tencere Alırken Nelere dikkat Edilmeli

Şekli, ebatları, kullanım tarzı gibi birçok faktör tencere seçerken dikkat edilecek noktalar arasında. Mutfakta hangi tencereye ihtiyaç olduğuna karar verirken bu özelliklere de mutlaka dikkat edilmeli.

Ocak Yapısına Uygunluğu

Kullanılan ocağın türü, ocağın genişliği ve fırında kullanılıp kullanılamadığı önemli bir detay. İndüksiyon özellikli ocaklarda kullanılacak her tencerenin manyetik özellikli tabana sahip olması gerek. Elektrikli seramik ocaklar kolayca çizilebildiği için tabanı çelik, bakır ve granit gibi pürüzsüz tabanlı tencereler seçmek önemli.

Güveç, lazanya tarzı yemekleri yapabilmek için tencerelerin fırına girebilecek nitelikte olması gerekli. İç, dış malzemesi ve kulpları yüksek ısıya dayanıklı tencereler güvenle fırında kullanılabilir. Bunu öğrenmek için satın alınan yere danışılabilir ya da kullanım kılavuzundaki bilgilere bakılabilir. Tencere modelinin ebatlarına karar verirken ocakların çapları da düşünülmeli. Özellikle profesyonel ocakların çapı çok geniş olduğu için minimum 20 cm çaplı tencereler seçmek gerekiyor.

Fonksiyonelliği

Bir tencerenin ne kadar kullanışlı olacağı kullanacak kişinin yemek yapma alışkanlıklarına bağlı. Bazıları için çelik tencere vazgeçilmez olurken bazı şefler her yemekte yapışmaz özellikli modelleri seçebilir.

Mutfaklarda yer alacak tencerelere karar verilirken hangi modelin kişisel olarak en kullanışlı olacağına karar vermek gerekiyor. Pilav çeşitleri, karnıyarık gibi yemekler için geniş çaplı ve derin olmayan modeller önerilirken çorbalar için derin tencere seçmek gerekli. Tencere modelinin ebatları kadar malzemesinin ağırlığı ve kapak modeli de fonskiyonelliğini etkileyen detaylardan.

Malzemesi

Çelik, döküm demir, bakır, granit, elmas içerikli gibi materyallerle tasarlanmış birçok sağlıklı tencere modeli Jumbo’da bulunabilir. Paslanmaz çelik tencere modelleri neredeyse ömürlük olacak kadar dayanıklı ve yenileme gerektirmeyen çeşitlerden. Doğru kullanıldığında hangi yemek için kullanılırsa kullanılsın yapışma yapmaz ve bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Döküm demirler tencere modelleri arasından en ağır olanlar. Hızlıca ısındığı ve ısıyı koruması sayesinde özellikle et mühürleme konusunda en iyi sonucu veren malzemeye sahip. Diğer tencerelere göre daha iyi bakım gerektiren bu tencere modelleri sağlık açısından da öneriliyor.

Bakır tencereler görünümleri ve tarzlarıyla dekoratif anlamda bir adım önde olabiliyorlar. Düzenli olarak kalaylarının yenilenmesi dışında bakır tencereler kullanılırken her zaman elde yıkanmalı ve içerisinde yemek saklanmamalı.

Granitler yapıştırmayan tabanlarıyla kullanan herkes tarafından çok seviliyor. Özellikle pilav gibi taneli yemEbatları

Az porsiyonlu yemek pişirirken büyük tencere kullanmak yorucu olabiliyor. Bu yüzden seçim yaparken genel olarak ne kadar kişi için yemek hazırlandığını göz önüne almak gerek. 18 cm - 20 cm – 22 cm çapındaki tencereler az sayılı aileler için mükemmel. Kalabalık aileler için de 22 cm – 24 cm – 26 cm – 28 cm çapındaki tencereler tercih edilebilir. Seçilen tencere ya da tencere seti nasıl olursa olsun yanına birkaç tane sahan ve sosluk da seçmek yemek pişirirken yardımcı olacaktır.

Pişirme Süresi

Aynı ebat ve modelde olsa da tencere farkıyla yemeklerin pişirme süresi değişebiliyor. Buna neden olansa kullanılan malzemesi ve pişirme özelliği. Eğer yemek pişirme süresini yüzde 60 – 70 düşürmek gerekiyorsa mutlaka düdüklü tencereler kullanılmalı. Hem enerji ve zaman tasarrufu sağlayan hem de besinlerin değerini koruyan düdüklüler kullanılan yeni teknolojiler sayesinde oldukça da güvenli.

Tencere Tabanı

Modeli ne olursa olsun tencerelerin tabanı kalitesini belirleyen önemli etmenlerden. Tencerenin altındaki kalınlık pişirme süresini, ısı dağılımını değiştirebiliyor. Granit ve Diamond gibi tabanı olan tencereler yağ kullanılmadığında bile yemeğin yapışmamasını sağlıyor. Özellikle çelik tencerelerin tabanının kaç katlı olduğuna, tabanında hangi malzeme kullanıldığına dikkat edilirse eşit ısıyla pişirme sağlanacaktır.

Çelik ve Diamond tencereler dışında her modeli ahşap ya da silikon gereçlerle kullanmak gerekli. Metal kaşık ya da blender kullanmak bakır ve granit modellerin tabanına zarar verecektir.

Yıkama Talimatı

Her tencerenin kendine özel bakım ve yıkama talimatı bulunur. Çelik tencerelerin hemen hepsi güvenle bulaşık makinesinde yıkanabilir. Diğer tencere modellerinin kullanım talimatları arasında aksi bir şey belirtilmediği sürece elde yıkanarak temizlenmeli.

Tencerelerin temizliği yapılırken dış yüzeyinin parlaklığının gitmemesi için yumuşak sünger kullanılmalı. Eğer iç yapısı hassas malzemeliyse fırça ya da bulaşık teli kullanmaktan kaçınılmalı.

Devamını Gör
