{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "Homepage" }
{ "type": "gtmStart" }
<built-in method title of str object at 0x7fa9c40a73b0>

Jumbo Bir Yıla, Yepyeni Başlangıçlara..

Yılbaşı Sofrası Hazırlama Rehberi

21.12.2021

Paylaş

Yılbaşı Sofrası Hazırlama Rehberi

Yılbaşı Sofrası Hazırlama Rehberi

Yılbaşı yaklaşırken ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte keyif dolu bir yılbaşı sofrası kurmayı hayal ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Dergi kapaklarından fırlamışçasına bir yeni yıl sofrası nasıl kurulur? Lezzet dolu bir yılbaşı menüsü nasıl yaratılır? Ziyafet tadında bir yılbaşı sofrası hazırlarken nelere dikkat etmeli? A'dan Z'ye yılbaşı sofrası hazırlama rehberimiz ile bu sorulara ve çok daha fazlasına yanıt bulabilirsiniz. Şimdi gelin, bu yılbaşını hem aileniz hem sevdikleriniz için unutulmaz hale nasıl getirebileceğinizi birlikte öğrenelim!

Adım Adım Yılbaşı Sofrası Hazırlama

Günlük olarak kurulan sofralardan ya da diğer misafir sofralarından oldukça farklı olan yılbaşı sofraları, sevdiklerinizle geçireceğiniz keyifli bir akşam olmaktan da öte umut dolu ve yepyeni bir yıla adım atmanın sembolü haline geliyor. Geri sayım yaparken taptaze bir sayfa açmanın verdiği heyecan, ileriye dönük yeşeren umutlarla bir araya gelerek yılbaşı sofrasına benzersiz bir ruh katıyor. Peki tüm bu güzel hisleri bir arada sunacak bir yılbaşı sofrası nasıl hazırlanır? Siz de adım adım bu rehberi takip ederek kusursuz yeni yıl sofralarına imza atabilirsiniz.

Adım 1: Renk temasına karar verin.

Yeni yıl sofrası renkleri dendiğinde akla elbette ilk olarak yeşil, kırmızı ve altın tonları geliyor. Ama söz konusu yeni yıl sofra süsleme sanatı olduğu zaman seçenekleriniz artık sadece bu klasiklerle sınırlı değil. Pek çok farklı modern tasarımdan ve renk temasından yararlanarak siz de dekorasyon dergilerine layık sofralar yaratabilir ve konuklarınızı kendinize hayran bırakabilirsiniz. Bir yılbaşı sofrası kurarken en önemli adımlardan biri olan renk temasına karar verme süreci, bu yolda atacağınız diğer adımların da temelini oluşturuyor. Zevkli ve trend bir görünüme sahip olduğu sürece aslında yılbaşı renk temanız dahilinde aklınıza gelebilecek neredeyse her rengi kullanabilirsiniz. Yılbaşının festival ruhunu en iyi şekilde yansıtabilmek için yeşil, sarı, pembe, turuncu ve mavinin neon tonlarından yararlanarak masanızda adeta bir parti havası oluşturabilirsiniz. Daha natürel ve modaya uygun bir görünüm için bambu, rattan ve hasır malzemelerden yararlanabilir, hasır Amerikan servis veya jüt ipten yapılmış bir runner üzerine gerçek kozalaklar kullanarak doğayı bu yılbaşı sofranızda konuk edebilirsiniz. Daha zarif ve ziyafet-vari bir sofra için beyaz keten masa örtüsü, beyaz bir yemek takımı ve gold detayların hakim olduğu çatal kaşık bıçak takımlarından faydalanarak adeta kral ve kraliçelere layık bir yılbaşı sofra dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Elbette sizi asla yarı yolda bırakmayacak kırmızı - yeşil ekose teması da her zaman güvenilir ve beğenilecek bir seçenek. Siz de bu sene yeni yıl sofranız için tarzınızı ve dekorasyon anlayışınızı mükemmel bir biçimde sembolize edecek renk temasında karar kılarak işe başlayabilir, ardından da yılbaşı sofrası planlama aşamasına devam edebilirsiniz.

Adım 2: Sofranıza ışıltı ekleyin.

Seçmiş olduğunuz renk teması her ne olursa olsun, sofranızın kıyısına köşesine mutlaka bir ışıltı dokunuşu eklemeniz şart. Ne de olsa yılbaşı demek, ışıltı demek! Makul oranda bir parlaklık seviyesi, yılbaşı sofranızın olmazsa olmazları arasında yer alırken aynı zamanda sofranızı yıl boyu kurduğunuz diğer tüm sofralardan da ayrıştıran en önemli detaylardan biri haline dönüşüyor. Peki bu ışıltıyı tam olarak nereye eklemelisiniz? Bunun için birden fazla seçeneğiniz var: Dilerseniz gold renkli çatal kaşık bıçak takımı kullanarak ışıltının ana kaynağını onlara yükleyebilir, daha gösterişli bir hava için ise ağız detayları altın işlemelerle bezenmiş kristal bardak takımlarına ve kadehlere yönelebilirsiniz. Sofranızda kullandığınız sunum gereçlerine sağlıklı dozda ışıltı ekledikten sonra masanızın dekorasyonunda da LED ışık, simli runner ya da kristal bir şamdan takımının vereceği göz alıcı parlaklıktan da destek alabilirsiniz.

Adım 3: Bir odak noktası oluşturun.

Bir yılbaşı sofrası kurarken işin asıl sırrı, masanın stratejik bir konumunda bir odak noktası oluşturmakta yatıyor. Renk temanıza ve ışıltılı unsurlarınıza karar verdikten sonra sıra, masanız için bir odak noktası oluşturmaya ve planlamanın geri kalanını da bu odak noktası çerçevesinde devam ettirmeye geliyor. Bu objenin masanın merkezi konumunda yer almasını tercih ederek birleştirici ve bütünleştirici bir unsur olmasını sağlayabilirsiniz. Yılbaşı sofranız için özel olarak hazırlatabileceğiniz bir çiçek aranjmanı, bu tarz bir odak noktası için ideal bir seçim olabilir. Bununla birlikte yine masanızın dekorasyon teması ile uyumlu bir gül buketi, ışıl ışıl mumlarla bezenmiş bir runner, şık ve mini bir yılbaşı ağacı ya da incilerle donatılmış bir dekoratif obje de tercih edebileceğiniz odak noktaları arasında. Tarzınıza ve dekorasyon zevkinize en uygun odak noktasını seçerek sofranızı daha şık bir görünüme sokabilirsiniz.

Adım 4: Kendinize özel bir dokunuş ekleyin.

Yılbaşı sofrası süslemesi yaparken sofranızın unutulmaz olmasını istiyorsanız, sadece size özel benzersiz bir dokunuşta bulunmanız şart. Misafirlerinize unutamayacakları orijinallikte unsurlar sunarak onlara yıl boyu mutlulukla hatırlayacakları bir yılbaşı ziyafeti verebilirsiniz. Bunun için aşırı bir çaba göstermenize ve ekstra bir alışveriş yapmanıza da gerek yok; aile yadigarı bir şarap kadehi seti ya da kendi ellerinizle yaptığınız bir peçete halkası da birer seçenek olabilir. Dilerseniz misafirlerinize nikah şekeri kıvamında minik birer hediye paketi hazırlayarak tabaklarına yerleştirebilir, isme özel birer paket takdim ederek ve o günün tarihini de ekleyerek onların gönlünü sofraya oturur oturmaz fethedebilirsiniz. Bu ve bunun gibi özgün dokunuşlar sayesinde sevdiklerinizin her daim akıllarında kalacak bir yeni yıl daveti düzenlemeniz mümkün.

Adım 5: Sofranızda mutlaka klasiklere yer verin.

Yılbaşı sofrasının artık daha modern ve trend görünümlere sahip olabileceğinden, alışılagelmiş renk ve sofra düzeni opsiyonlarından farklı temalar içerebileceğinden bahsetmiştik. Elbette güncel dekorasyon trendlerini ve akımlarını takip ederek oldukça çağdaş görünümlü bir yılbaşı sofrası düzeni oluşturabilirsiniz, ancak sofranızın yeni yıl ruhunu yansıtabilmesi için en az bir adet klasik unsur da barındırmak gerekiyor. Yılbaşı sofrası dekorasyonunun ilham veren bir tarzda olmasını istiyorsanız, birkaç simli masa aksesuarı, çam ağacını çağrıştıran bitki ve yeşillikler ya da mumlarla aydınlatabileceğiniz birkaç şamdan, kullanabileceğiniz klasik aksesuarlar arasında. Bu ve bunun gibi birkaç demirbaşı bir arada kullanarak ve stilinize göre yorumlayarak ölçülü bir sofra dekorasyonu elde edebilirsiniz. Moderni ve klasiği birbiriyle karıştırmaktan ise korkmayın; emin olun ki elde edeceğiniz sonuç sizi bile şaşırtacaktır!

Eksiksiz Bir Yılbaşı Sofrasında Neler Olmalı?

Yılbaşı sofranızın renk temasına, düzenine ve üzerinde yer alacak aksesuarlara karar verdiniz. Bu sistematik adımları takip ettikten sonra şimdi sıra, yeni yıl sofrası süslemesi yaparken karşınıza çıkacak sonsuz seçenek arasından en doğru ve en gerekli seçimlere karar verebilmeye geliyor. Atlamamanız gereken sunum gereçleri, mutfak malzemeleri ve sofra aksesuarları listemize göz atarak siz de zarif, yalın ve en önemlisi de tadında bir sofra kurabilir, hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olabilirsiniz.

 1. Çatal kaşık bıçak takımı (Kişi sayısına göre): Yemek çatalı, yemek kaşığı, yemek bıçağı, tatlı çatalı, tatlı kaşığı, tatlı bıçağı
 2. Yemek takımı (Kişi sayısına göre): Çorba kasesi, ana yemek tabağı, sulu yemek tabağı, tatlı tabağı
 3. Bardak takımı(Kişi sayısına göre): Meşrubat bardağı, bu bardağı ve kadeh
 4. Kişi sayısına göre kumaş peçete, kumaş peçete sayısı kadar peçete haklası ya da peçete süsü
 5. Supla ya da Amerikan servis (Daha şık bir sofra için Amerikan servis yerine metal ya da cam supla kullanılması önerilir.)
 6. Masa örtüsü
 7. Runner
 8. Mum, şamdan ve/veya mumluk
 9. Odak noktası için kullanacağınız dekoratif objeniz (Çiçek, aranjman, vazo, vb.)

Yılbaşı Sofrası Menüsü İçin Fikirler

Yılbaşı sofranızı kurduktan ve masanızda olması gereken her şeyi itinayla yerleştirdikten sonra sıra işin en zahmetli, ancak bir o kadar da keyifli kısmına geliyor: Misafirlerinizin damaklarına layık yeni yıl sofrası menüleri oluşturmaya. Elbette yılbaşı sofrası menüsü dendiğinde pek çok farklı alternatifle karşılaşmanız, en önemlisi de kendi damak zevkinize ve tercihlerinize uygun menüler yaratmanız mümkün. Yılbaşı sofrası tarifleri arasında gezinirken kalıplara takılı kalmanıza da gerek yok; dilediğiniz yemekleri dilediğiniz gibi pişirerek sizi ve konuklarınızı mutlu edecek bir menüyü özgürce yaratabilirsiniz. Bununla birlikte alternatifler arasında kayboluyor ve yılbaşı sofranız için tam olarak ne pişirmek istediğinize karar veremiyorsanız, bu önerilerimizden yararlanarak siz de ağzınıza layık bir kombinasyon oluşturabilirsiniz. Yılbaşı menüsü olarak en çok tercih edilen çorba, ara sıcak, ana yemek ve tatlı seçeneklerini sizin için derledik:

Yılbaşı Çorba Alternatifleri

 • Domates çorbası (fesleğenli ve kaşar peynirli)
 • Zencefilli balkabağı çorbası
 • Kremalı mantar çorbası
 • Yayla çorbası
 • Düğün çorbası

Yılbaşı Meze Alternatifleri

 • Fava, humus
 • Fesleğenli salatalıklı haydari
 • Havuç tarator, kabak tarator
 • Yoğurtlu mayonezli turp
 • Patlıcanlı şakşuka
 • Közlenmiş patlıcan ezmesi
 • Piyaz
 • Vişneli yaprak sarma
 • Lahana sarması
 • Kuş üzümlü biber dolması
 • Beyaz peynir, karpuz ve kavun

Yılbaşı Salata Alternatifleri

 • Gavurdağı salatası
 • Kaşık salata
 • Rus salatası
 • Cevizli pancar salatası
 • Hardal soslu patates salatası
 • Coleslaw (Lahana salatası)
 • Boncuk makarna salatası

Yılbaşı Ana Yemek Alternatifleri

 • Fırında yılbaşı hindisi
 • Fırında yılbaşı tavuğu
 • Etli, tavuklu ya da hindili iç pilav
 • Patates püreli rosto
 • Fırında soğanlı ve peynirli antrikot
 • Tavada bonfile
 • Dana şnitzel
 • Hasanpaşa köftesi

Yılbaşı Tatlı Alternatifleri

 • Tarçınlı yeni yıl kurabiyeleri (şekilli)
 • Kabak tatlısı
 • Ayva tatlısı
 • Çikolatalı sufle
 • Kremalı çilekli yılbaşı pastası
 • Tiramisu
 • Dondurmalı brownie
 • Pavlova
 • Marlenka
 • Oreolu magnolia
 • Kırmızı kadife kurabiye
 • Meyve tabağı
 • Ev yapımı çikolata

Yılbaşı Sofrası Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Yılbaşı sofranızı kurarken dikkat etmeniz gereken detayları, dekorasyon önerilerimizi ve yılbaşı menü alternatiflerimizi sizin için bir araya getirdik ve yılbaşı sofrası oluştururken size kolaylık sağlaması açısından sırayla listelemeye çalıştık. Bununla birlikte renk teması, menü ve aksesuar seçiminizi tamamladıktan sonra yılbaşı sofrası kurarken dikkat etmeniz gereken genel-geçer kurallar da yok değil. İşte onlardan bazıları:

 • Yılbaşı sofranızı kurarken her daim uyulması gereken sofra düzenine dikkat etmeli, özellikle çatal kaşık bıçak takımı ve bardak yerleşimi konusuna özen göstermelisiniz.
 • Yemek takımınızı yerleştirirken menünüzde olan yemekleri dikkate alarak bir düzen kurmalı, her bir yemek türü için ayrı bir tabak olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Mumluk veya şamdan kullanacaksanız yanacak olan mumların etrafında onları tutuşturacak bir malzeme olmamasını sağlamalısınız.
 • Masanıza çiçek aranjmanı gibi bir merkezi odak noktası yerleştirirken karşılıklı oturacak misafirlerin birbirini görmesine engel olmadığına emin olmalısınız.
 • Alkol tüketmeyecek olan misafirleriniz için alkolsüz içecek seçenekleri olmasını sağlamalısınız.
 • Kumaş peçete kullanmayı planlıyorsanız, kolay peçete katlama tekniklerinden birine başvurarak peçetelerinizi daha şık ve alımlı bir şekilde sunabilirsiniz.

Sizin için özel olarak derlediğimiz yılbaşı sofra sunumları önerilerimizden ilham alarak siz de bu yılbaşı tüm aileyi ve sevdiklerinizi bir araya getirecek sıcacık bir masa oluşturabilir, kusursuz bir sofra eşliğinde yeni yıla merhaba diyebilirsiniz. Şimdiden mutlu yıllar!