{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "ProductListing" }
{ "type": "gtmStart" }

KEK KALIBI VE FIRIN KAPLARI

71 ürün listeleniyor
KEK KALIBI VE FIRIN KAPLARI (71)
%10
%10
%10

Jumbo Kek Kalıbı

Kokusuyla evi saran nefis keklere kendi imzanızı atmanın bir yolu da kek kalıpları. Keklerin sunumunu bir adım daha öne çıkaran kalıplar muffinlerden kremalı pastalara kek hamuruyla yapılacak her şeye güzellik katıyor. Eğer kaliteli ve kek pişirmeye uygun malzemeyle üretilen kalıbı seçerseniz mükemmelce kabarmış, kusursuz şekli olan ve eşit pişmiş kekleri kolayca elde edersiniz.

Kek Kalıbı Kullanımı

Enfes keklere şekil veren kalıpları sorunsuzca kullanmak için birkaç detaya dikkat etmek gerekiyor. Kek hamurunu dökmeden önce küçük bir parça tereyağ ile kalıbın her tarafını yağlamak ilk kural. Yağladıktan sonra bir kaşık un kullanarak kalıbın içinin unla kaplayıp fazlasını dökmelisiniz. Bu iki adım sayesinde keki piştikten sonra kalıptan çıkarmak çok kolay olacak.

Hamurun kalıbın yarısını biraz geçecek şekilde ayarlayın. Aksi halde henüz pişmeden kabaran hamur taşarak fırının içine dağılabilir. Kek kalıbının pişme süresini değiştireceğini unutmayın. Kek hamuru ne kadar ince olduysa o kadar hızlı pişecektir. Kek piştikten sonra hemen kalıptan çıkarmayı denemeyin. Bu kekin parçalanmasına iç dokusunun değişmesine neden olabilir. Fırından aldığınız kekin en az 20 dakika dinlenmesine izin verin ve kalıba uygun bir tabak üzerine çevirin. İyice soğuduğuna emin olduğunuzda da kek dilimlenmeye hazır olacaktır.

Kek hamurunun kapladığı hacme göre de modele karar verebilirsiniz. Eğer az malzemeyle kek hazırlıyorsanız iç hacmi daha küçük olan kalıplar seçebilirsiniz. Bu sayede daha küçük bile olsa kekin görünümü kusursuz olacaktır.

Kek Kalıpları Bakımı ve Temizliği

Fark yaratan şekiller veren kalıpların her birini kullanmadan önce mutlaka kullanım kılavuzuna göz atın. Çoğu kek kalıbını ilk kullanımdan önce mutlaka malzemesi ne olursa olsun süngerin yumuşak kısmıyla asidik olmayan bir bulaşık deterjanıyla yıkamak gerekiyor.

Çelik ve alüminize çelik kek kalıplarını kullandıktan sonra içerisindeki kek kalıntıları kurumadan yıkamak öneriliyor. Döküm kek kalıplarını ise kullandıktan sonra bir gün bekletip içerisini peçeteyle temizlemek yeterli oluyor. Dökümün yapısının bozulmaması ve uzun süreli kullanım için bu önemli bir detay.

Kek kalıbının malzemesi ne olursa olsun keki çıkarırken mutlaka soğumasını beklemek gerekiyor. Ve yapışan kenarlar için metal değil silikon ya da ahşap bıçak kullanılması öneriliyor. Çelik malzemeli bıçaklar kalıplara geri dönülmez zarar verebiliyor ve kullanılmasını sağlık açısından engelleyebiliyor.

Kek Kalıbı Modelleri

Baton kek kalıbı, kelepçeli kek kalıbı, şekilli kek kalıbı, tart kalıbı ve muffin kalıbı gibi birçok modeli Jumbo’da bulabilirsiniz. Tamamen kendi zevkinize uygun ve tarzınızı en iyi yansıtan modeli seçebilir ve sunumlarınızda keklerinizle öne çıkabilirsiniz.

Doğum günü ya da herhangi bir kutlama pastası gibi farklı şekiller vereceğiniz kek – pandispanya pişirmeniz gerekiyorsa elinizin altında kare ya da kelepçeli yuvarlak model kek kalıbı olmasında fayda var. Pandispanyayı pişirdikten sonra istediğiniz gibi keserek şekil verebilir, damak tadınıza uygun kremalarla lezzetlendirebilirsiniz.

Browni yapmak için kare ya da dikdörtgen modellere bakmak gerekiyor. Dilimleyerek servis etme açısından da kare formlar işi kolaylaştıran seçeneklerden. Brownilerin ıslak dokusunu bozmamak ve ekstra kalın olmasını engellemek için geniş kalıplar daha kullanışlı olacaktır.

Kek kalıbı malzemesi olarak da en çok önerilenler çelik, alünimize çelik ve alüminyum oluyor. Isıyı eşit şekilde dağıtan kalıplar bu sayede keklerin eşit şekilde kabarıp pişmesini; lezzetli olmasını sağlıyor.

Kek Kalıbı Seçimi

Öncelikle kek kalıplarına uzun süreli bir yatırım olarak bakmakta fayda var. Kullanılan malzemesine ve üretilirken kullanılan işçiliğine göre kek kalıbı fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Kek kalıpları bu anlamda fiyatının tam karşılığını veren mutfak gereçlerinden biri oluyor.

Kek kalıbı seçerken öncelikle hangi malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Döküm kek kalıpları sağlıklı seçeneklerden bir tanesi. Ağır olduklarını ve yıkamadan kullanmak gerektiğini mutlaka göz önünde bulundurun.

Çelik ve benzeri malzemeden üretilen kek kalıpları da sağlık için önerilenlerden. Kekin yapışmaması için kullanmadan önce yağlamak ve keki çıkardıktan sonra kurumasını beklemeden yıkamak gerekiyor. Hemen hemen her çelik kek kalıbının süngerin yumuşak kısmıyla elde yıkanması öneriliyor.

Tercih ettiğiniz kek hamuru da kek kalıbı seçiminde önemli. Koyu kıvamlı kek hamurları baton kek kalıpları için daha uygun oluyor. Pandispanya gibi köpük formuna yakın hamur için eşit pişmeyi sağlayan kare ya da yuvarlak kalıplar öneriliyor. Muffin yapmak içinse kesinlikle buna özel kalıplar tercih edilmeli ve mutlaka iyice yağlanarak ya da içerisinde kağıtlar yerleştirilerek kullanılmalı. Klasik kekler için dilimli formdaki kek kalıpları ya da istenilen herhangi bir model seçilebilir.

Devamını Gör
