TENCERE & TAVA
DÜDÜKLÜ TENCERELER
SAHAN & SAHAN SETİ
ÇAYDANLIK & CEZVELER
MUTFAK BIÇAKLARI
MUTFAK GEREÇLERİ
Parça Sayısı
4 Parça
1 ürün listeleniyor
48 ürün 96 ürün
1 Sonuç
DÜDÜKLÜ TENCERELER (1)

Jumbo Düdüklü Tencere

Mutfakların kurtarıcı parçalarından biri olan düdüklü tencereler zamandan tasarruf ettirmesinin yanı sıra yemeklerin besin değerlerini yüksek oranda korumasıyla da favori oluyor. Yüksek basınçta, çok daha kısa sürede pişen yemekler uzun süre ısıya maruz kalmadığı için içerisindeki değerleri de koruyor. Düdüklüde pişen yemeklerin çok daha cezbedici, canlı görünümünün olmasının nedeni de bu.Hem zamandan kazandıran hem de sağlığa faydası olan düdüklü tencereleri kullanırken birkaç küçük detaya dikkat edildiğinde oldukça pratik bir mutfak aleti görevi de görüyor.

Düdüklü Tencereyi Güvenli Kullanma İpuçları

Yeni nesil düdüklü tencereler önceki tasarımlara kıyasla çok daha güvenli ve kullanımı kolay. Öncelikle aldığınız düdüklü tencereyi kullanmadan önce kesinlikle kullanma kılavuzunu okuyun ve yer alan talimatlara dikkat ederek kullanın. Eğer birkaç kurala uyarsanız mutfakta harcanan zamanı kısaltan düdüklüleri güvenle kullanabilirsiniz.Düdüklü kullanırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta içerisindeki basıncı ayarlayabilmek. Jumbo düdüklü tencere modellerinde yer alan pişirme seviyesi sayesinde bu ayar yapılabiliyor. Kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta düdüklü tencere yeterli basınca ulaştığında altını kısmanız.Düdüklü tencereler kesinlikle çok doldurulmamalı. Maksimum tencerenin 3’te 2’si dolu olacak şekilde ayarlanmalı, içerisindeki sıcak buhar çıkmadan kapağı açılmamalı ve sallanmamalı ve en önemlisi de kesinlikle sadece kuru gıda ile susuz ocağa konmamalı. Tencerenin altını kapattıktan birkaç dakika sonra valfi kullanarak içerisindeki basıncı tahliye etmelisiniz. Eğer kapağı açarken içerisindeki sıcak buharının tamamen çıktığından emin olamıyorsanız lavaboya alıp üzerine birkaç saniye musluk altında tutarsanız riski sıfıra indiriş olursunuz.

Düdüklü Tencere Modelleri

Jumbo’nun pişirme grubu koleksiyonunda yer alan düdüklü tencereler kullanıcı dostu, döndürme kapak sistemli ve maksimum güvenlik önlemiyle tasarlandı. Kullanma kılavuzundaki ipuçlarına dikkat ederseniz düdüklü tencerenizi uzun yıllar boyunca, güvenle kullanabilirsiniz. Maksimum güvenlik önlemiyle tasarlanan Jumbo düdüklü tencereler içerisinde buhar varken kapağın açılmasına izin vermiyor ve pişireceğiniz yemeğe en uygun basınç ayarını iki kademeli olarak yapma imkanı sunuyor. Gazlı, seramik ya da indüksiyonlu tüm ocak tiplerinde de kullanılmaya uygunlar.Jumbo koleksiyonlarında 4 ve 6 litrelik iç hacmine sahip farklı ebatlarda düdüklü tencereler bulmak mümkün. Kendi mutfağınızda işinizi en kolaylaştıracak modeli seçebilirsiniz. Eğer düdüklü tencere, pişirdiğiniz her yemek için vazgeçilmeziniz ise ikili satılan ortka kapaklı setleri de değerlendirebilirsiniz. Düdüklü tencerelerin fiyatları kullanılan malzemeye ve kapağındaki tasarıma göre değişebiliyor. Fiyatları diğer çelik tencerelerle kıyaslandığında biraz daha yüksek olsa da, uzun vadede bakıldığında hem zaman hem de enerji tasarrufu açısından düdüklü tencereler beklenenden fazlasını veriyor

Düdüklü Tencere Ne Kadar Hızlı Pişiriyor

Çorbalardan pilavlara, et yemeklerinden buharda pişen sebzelere kadar aklınıza gelebilecek her şeyi düdüklü tencerelerde pişirebilirsiniz. Malzemeleri, tarifi, tekniği değiştirmeden düdüklüde pişirebilirsiniz. Burada düdüklünün yarattığı fark zamandan tasarruf etmek oluyor. Normal tencereyle kıyaslandığında yüzde 60 – 70 arasında daha kısa sürede yemekler hazır oluyor. Özellikle uzun saatler boyunca tencerede pişen bakliyatlar geceden ıslatılmasa bile birkaç dakika içerisinde servis edilecek kıvama geliyor.Düdüklü tencerenin avantajlarından biri de normal tencerelerde yakalanamayan ısıya ulaşabilmesi. İçerisindeki basınç sayesinde 100 - 120 dereceye çıkabilen düdüklüler bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmelerini önlüyor. Kısa sürede ve yüksek ısıda yemeği hazırlamasıyla beslenme uzmanlarının önerdiği bir yöntem oluyor.

Düdüklü Tencere Bakımı Nasıl Olmalı?

Düdüklü tencerelerin haznesi diğer çelik tencerelerle aynı olsa da bütün teknik kısmı kapağında olduğu için ayrıca dikkatli olmak gerekiyor. Kapaklar kesinlikle makineye atılmamalı ve elde yıkanmalı. Taneli ürün pişirdikten sonra iç kısımdan düdük içerisinde herhangi bir yemek parçası olup olmadığı kontrol edilmeli ve eğer bir şey varsa kürdan yardımıyla çıkarılmalı. Kapak kenarındaki lastikler de uzun ömürlü olması ve pişirme sırasında az da olsa havayı kaçırmaması için elde yıkanmalı. Düdüklü tencerelerin hiçbir parçası Jumbo tencerelerin haznesi üstün kaliteli çelikten üretildiği için rahatlıkla bulaşık makinesinde yıkanabiliyor.

Düdüklü Tencere Seçimi

Yeni nesil düdüklü tencereler arasından seçim yaparken kullanım kolaylığı sağlayan tasarıma, güvenlik önlemlerine ve kullanılan malzemeye bakmak gerekiyor. En iyi çelikle üretilen Jumbo düdüklü tencerelerin kapakları kilit mekanizmasıyla değil dönerek sabitlenen kapağa sahip. Bu detay da hem kullanım kolaylığı sağlıyor hem de güvenliği bir adım daha kuvvetlendiriyor. Pişirdiğiniz yemeğe göre en doğru basınç ayarını yapacak tencere seçerseniz hem işinizi daha da kolaylaştırmış olursunuz hem de yemeğin lezzetini arttırırsınız. Jumbo düdüklü tencerelerin hazırlamak istediğiniz tarife göre seçebileceğiniz iki farklı basınç ayarı bulunuyor. Bu sayede yemekleri ezilmeden ya da çok diri kalmadan tam kıvamında pişirebiliyorsunuz.Düdüklü tencere modellerine bakıldığında farklı hacimlere sahip modelleri görebilirsiniz. Bunların arasından seçim yaparken hangisinin size ve mutfak tarzınıza hitap ettiğini düşünmekte fayda var. 6 litrelik hacme sahip tencereler kalabalık aileler, çok porsiyonlu yemek hazırlayanlar ve bütün tavuk gibi büyük ebatlı gıda pişirenler için ideal. 4 ya da 4,5 litrelik düdüklü tencereler her zaman elinizin altında olacak ve mutfakta geçirdiğiniz zamanı miminum süreye indirecek modellerden.En iyi malzemeler, üstün güvenlik önlemleri ve mükemmel tasarımla hazırlanan Jumbo düdüklü tencereler hayatınıza pratiklik katacak ve mutfakta yemek hazırlarken vazgeçilmeziniz olacak. Saatler süren pişirme sürecinin yerini dakikalara ve çok daha lezzetli yemeklere bırakmasıyla hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmiş olacaksınız.​

Devamını Gör