Sıkça Sorulan Sorular

Yardım

 • Fine Bone China yemek takımlarının en belirgin özellikleri incelik, pürüzsüzlük ve transparanlıktır. Bu takımlarda kullanılan kemik tozu dayanıklılığı, beyazlığı ve şeffaflığı artırır. Işığı geçirecek kadar ince olan Fine Bone China yemek takımları, diğer porselen takımlara göre darbelere ve ısı değişimlerine göre çok daha dayanıklı olması sayesinde kolayca kırılıp hasar görmez.Bone China'nın dayanıklılığı aynı zamanda kahve, limon gibi leke oluşturabilecek maddelerin iz bırakmasını da önler.​Quartz, feldispat, kaolin gibi doğal kil ve taşların karışımı ve P'ye varan oranda kemik külü barındıran takımlar, açık krem rengini orijinal ham maddelerinden alır.

 • New Bone China yemek takımları, suni kemik külü ve kemiğin bir bileşimi olan kalsiyum karbonat eklenerek oluşturulmuş porselen hammaddesine sahiptir. Bu sayede Bone China'nın zarif yapısı, krem rengi porselene aktarılmış olur.

 • Desenlerinde altın ve platin süslemeler bulunmayan takımlar, bulaşık makinesi kullanımında desen aşınmasına karşı dayanıklıdır; ancak bulaşık makinesindeki güçlü su dönüşü, buhar ve kimyasallar, ürünlerin üzerindeki desenlerin aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 30° ve kısa programda yıkama yapılmalıdır.Süslemelerinde yoğun altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise elde yıkanması tavsiye edilir. Yıkama sırasında porselenlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösteriniz.

 • Su sertliğinden dolayı oluşabilecek lekeleri sirke ile kolayca temizleyebilirsiniz. Ürününüz desen içeriyorsa desen üzerindeki lekelere bu işlemi uygulamayınız.

 • Desenlerinde altın ve platin süslemeler bulunmayan takımlar, mikrodalga kullanımı için uygundur. Ancak süslemelerinde altın ya da platin bulunan takımlar, kesinlikle mikrodalgada kullanılamaz. Altın, platin desenli ya da desensiz tüm porselen takımların fırında kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü buzdolabı ya da dondurucudan çıkardıktan sonra hızlı değişimine tabi tutmak ve çıplak ateşe maruz bırakmak, ani ısı değişimi nedeniyle şok etkisi yaratarak çatlama ve kırılmalara neden olabilir.

 • Su lekelerini önlemek için yemek takımlarını tam kurutulmuş şekilde saklamanızı öneririz. Çizilmeye karşı korumak için ise depolama sırasında üst üste yerleşimde ağırlığı minimumda tutmanızı ve kağıt separatör koymanızı öneririz.

 • Satın almış olduğunuz üründe ürünü daha sağlam hale getirmek amacıyla ‘Doğal Kemik Tozu’ kullanılmıştır. Ürünlerimiz Kesinlikle domuz kemiği veya kimyasal madde içermemektedir. Uluslararası normlara uygun olarak hijyenik tesislerde üretilen ürünlerimiz ‘T.C. Tarım Bakanlığı’ tarafından 77594 sayılı uygunluk yazısı ile onaylıdır.

 • Jumbo paslanmaz çelik ürünleri bulaşık makinesinde uygun deterjanla yıkanabilir. Makinenize parlatıcı ve tuz koymayı ihmal etmeyiniz. Bulaşık makinanızın sert (kireç) sularda ve yumuşak (kireci az) sularda olması gereken yükseltme, düşürme tuz ayarını yapınız. Bulaşık makinanızın tuzunu yeniden doldurduktan sonra, makinayı mümkünse kısa programda boş olarak çalıştırın. Yada tuzu silerek temizleyin. Ürünlerinizi bulaşık makinesinde yıkarken parçaları birbirine temas etmeyecek şekilde yerleştiriniz.

 • Uzun vadeli kullanım açısından renkli saplı çatal bıçak takımlarının elde yıkanması önerilir.

 • Jumbo Altın, Gümüş, Titanyum kaplama ürünleri bulaşık makinesinde ancak makinenizin hassas programı varsa yıkanabilir. Aksi takdirde aşırı nemli ortam ve deterjanınızın içerdiği kuvvetli temizleyici maddeler, kaplamanın ömrünü azaltabilir. Uzun vadeli kullanım açısından kaplama çatal bıçak takımlarının elde yıkanması önerilir.

 • Çatal, kaşık, bıçak takımlarımız paslanmaya karşı ömür boyu garantilidir. Garanti şartları kulanım kılavuzumuzda yer almaktadır.

 • Su sertliğinden dolayı oluşabilecek lekeleri sirke ile kolayca temizleyebilirsiniz. Çelik ürünlerinizde zaman içerisinde oluşabilecek lekelenmeleri Jumbo Çelik Temizleyici veya benzer kalitede bir çelik temizleyici ile temizleyebilirsiniz.

 • 24 ayar altın ve platin yaldızlı ya da kristal taşlı ürünlerin ilk günkü ışıltısını koruması için bulaşık makinesinde yıkanmaması tavsiye edilir. Cam serilerinin narin ürünleri sert deterjanlar ve temizleyiciler ile yıkanmamalıdır. Yıkama sırasında cam üzerindeki aşınmayı en aza indirgemek için jel deterjan kullanılması önerilir.

 • Ürünlerin, 24 ayar altın/platin yaldızlarının ve cam yüzeylerinin çizilip aşınmaması için kapalı ve toz almayan bir ortamda, birbirlerine değmeden saklanması önerilir.

 • Kristal ürünler, cam bileşenlerinin içerisine belli oranda kurşun eklenerek elde edilir. Bu sayede ışığı daha ağır kıran, daha parlak ve saydam bir yapıya sahiptir. Kristal ürünler ışığı daha fazla yansıttığı ve yaydığı için daha ışıltılı bir görüntüleri vardır. Ayrıca kurşun oksitli bileşim, camın kırılmaya karşı direnç gücünü artırdığı için, kristal ürünlere dayanıklılık ve kolay işlenebilme özelliği de kazandırır.

 • Çelik mutfak ürünlerinde kireçli sular ve bazı yiyecekler (özellikle bakliyat ürünleri) tencere, cezve ve çaydanlık içerisinde lekeler oluşturabilir. Kullanım esnasında oluşan bu lekelenmeler üretim hatası olarak değerlendirilmez. Bu lekeleri gidermek için 1/6 oranında sirke-su karışımını tencere içerisinde bir süre kaynatın ve soğumaya bırakın. Karışımı bir gece beklettikten sonra iyice çalkalayarak dökün.

 • Pişirme ürünlerimiz 18/10 paslanmaz çelik oldukları için bulaşık makinesinde yıkanabilir.Tava veya tencerenizin dibi tuttuğu ya da yemeğinizi yaktığınız zaman hemen temizlemeyiniz. Tava ve tencere içine su koyarak, 1-2 saat bekletiniz. Daha sonra sıcak su, sıvı deterjan ve yumuşak bir sünger yardımıyla silerek temizleyiniz.Ürünün içindeki lekeleri ya da yemek kalıntılarını gidermek için, temizlik amaçlı olarak kesinlikle çamaşır suyu kaynatmayınız. Gold detaylı pişirme ürünlerinizin kullanım ömrünü uzatmak içinse elde yıkamaya özen gösteriniz.

 • Çelik saplı ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanmasında bir sakınca yoktur ancak bakalit, silikon, soft touch ve gold sapları bulaşık makinesinde zarar görebileceğinden elde yıkanmalıdır.Elde veya bulaşık makinesinde yıkamalarda sıvı ve jel gibi, ürünleri çizmeyen, uygun bir deterjan kullanılmalıdır. Beyazlatıcı ya da limon içeren yoğun deterjanlar ürüne zarar verebilir. Elde yıkarken ürünlerin çizilmemesi için yumuşak sünger kullanılmalıdır.Bulaşık makinesinde hassas yıkama programını seçiniz. Ürünü 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yıkamayınız. Yüksek sıcaklıklara ya da ani ısı değişimlerine maruz kalması durumunda üründe ya da ürünün tabanında renk değişimi, lekelenme ve kararma gözlenebilir. Bu durum üründen kaynaklanan bir kusur değildir

 • Saklama esnasında iç içe koyarak yerleştirmeyiniz ya da ürünlerin arasına seperatör yerleştiriniz. Isı ve mekanik şoklardan, sert ve keskin cisimlerden koruyunuz. Pişirme esnasında kesme işlemini asla yapışmaz içerisinde yapmayınız, gerekirse tahta kaşık kullanınız.Donmuş gıdaları çözmeden pişirmeyiniz çünkü donmuş gıdalar, çok sıcak tava yüzeyine yapışarak, kaplamanın zarar görmesine neden olabilir. Malzemeler hazır olmadan tavanızı ya da tencerelerinizi boşken ateşe koymayınız.

 • Yapışmazları asla telle veya toz deterjanla ovmayınız, mümkünse elde yıkayınız. Tüm bulaşık deterjanları organik kaplamaya zarar vererek, ömrünü kısaltır. Yapışmaz ürünler, iş bittiğinde ve yeterli derecede soğuduğunda, üzerindeki yağ kâğıt havlu ile hafifçe silinmeli ve ılık suda durulanıp kurutulmalı, üzerindeki yağ tamamen temizlenmemelidir. Yapışmazlar tüm yağlardan arındıracak şekilde, deterjan ile ovalanırsa, yapışmazlığı sağlayan 'Organik Polimer' tabaka zarar görür ve ürününüzün ömrü kısalır.

 1. Yapışmaz ürünlerin makul ömrü 5 yıldır, yıllarca çeyiz olarak saklanmaya uygun değillerdir. Kullanılmasalar dahi yapışmazlığı sağlayan organik doku zaman içerisinde yaşlanır.

 • Granit kaplama tencere serileri, seramik serilerle aynı yapışmazlık özelliğine sahiptir. Diğer pişirme gruplarına göre yapışmazlık oranı yüksektir, uzun vadeli kullanıma uygundur.

 • Granit tencereler diğer kaplamalara göre çizilmelere karşı daha dayanıklıdır. Metalle direkt temasında çizilebilir; ancak çizilse dahi kullanılmasında sağlık açısından tehlike yoktur.

 • Düdüklü tencere kullanım kılavuzu ekte yer almaktadır.

 • Çayı pişirme konusunda herhangi bir fark yoktur. Darbe alınmasına yönelik çelik çaydanlıklar daha dayanıklıdır.

 • Kullanım esnasında oluşan bu lekelenmeler üretim hatası olarak değerlendirilmez. Bu lekeleri gidermek için 1/6 oranında sirke-su karışımını tencere içerisinde bir süre kaynatın ve soğumaya bırakın. Karışımı bir gece beklettikten sonra iyice çalkalayarak dökün.

 • Jumbo paslanmaz çelik ürünleri bulaşık makinesinde uygun deterjanla yıkanabilir. Makinenize parlatıcı ve tuz koymayı ihmal etmeyiniz. Bulaşık makinanızın sert (kireç) sularda ve yumuşak (kireci az) sularda olması gereken yükseltme, düşürme tuz ayarını yapınız. Bulaşık makinanızın tuzunu yeniden doldurduktan sonra, makinayı mümkünse kısa programda boş olarak çalıştırın. Yada tuzu silerek temizleyin. Ürünlerinizi bulaşık makinesinde yıkarken parçaları birbirine temas etmeyecek şekilde yerleştiriniz. 5) Bulaşık makinesinde yıkama işlemi bittikten sonra hemen çıkartıp, kuru bir bez (penye) ile kurulama yapınız. Eger bu mümkün değilse, bulaşık makinanızın kapağını açık bırakıp, buharın dışarı çıkmasını sağlayınız.6) Makinanızın tuz ayarını yaptırınız. Aşırı kireçli suyu olan bölgelerde, tuz kutusu işlevini yitirdiği için tuz kutusunun değişimi gerekebilir. Aksi halde koymuş olduğunuz tuz işlevini yapmaz. Jumbo çatal-bıçak-kaşıklarda ve diğer ürünlerde beyaz buğu lekeleri görülebilir. Elde yıkandığında bu lekeler gidecektir.