<built-in method title of str object at 0x7ff62038f2f0>

Bıçak Seti Tavsiyesi

Taş Devri'nden çok sonra Yunanların ve Romalıların da çeşitli madenlerden yapılan bıçakları kullandığı görülüyor. Tabi onlarda durum, avlanmanın yanı sıra kurban etmek, tırnak kesmek ve gündelik sofra işlemlerini yerine getirmek gibi pek çok farklı senaryo içermekte. Dolayısıyla antik insanlarda da bıçak seçimi kavramı Yunanlar ve Romalılardan beri gündemde. Kısacası o dönemden beri farklı işler için farklı bıçak çeşitlerine ihtiyaç duyar hale gelmişiz. Hatta durum öyle ileri gitmiş ki bıçaklara kılıf bile yapmışlar. O dönemin insanları tahta kılıflara yerleştirdikleri bıçaklarını her daim yanlarında taşımış.

 

Bu kısa tarih bilgisinin ardından sırada bıçak çeşitlerini ve onların nerede kullanıldığını anlatmaya geldi. Hangi bıçak setini almalıyım, diye soruyorsanız sorunuzun yanıtını bu kısımda alabilirsiniz.

 

En Sık Kullanılan Bıçak Setleri

 

Geldik, sofralarda en sık kullanılan bıçak çeşitlerini öğrenmeye. Aşağıdaki listede, herkesin evinde bulunması gereken bıçaklar yer alıyor.

 
                
 • Şef bıçağı
 •               
 • Ekmek bıçağı
 •               
 • Santoku bıçağı
 •               
 • Meyve bıçağı
 •               
 • Peynir bıçağı
 •               
 • Fileto bıçağı
 

Kaliteli Bıçak Seti Tavsiyeleri

 

Tüm bu bıçak takımlarınin bilgisini verdiğimiz göre, açıklamalar kısmına geçebiliriz. Gelin, bakalım şef bıçağından ekmek bıçağına, meyve bıçağından fileto bıçağına çeşitli bıçaklar nasıl ve nerede kullanılıyor, öğrenelim.

Mutfakta her aletin bir kullanım amacı olduğu gibi bıçakların da bir görevi var. Her gün, belki de onlarca kez kullandığımız bıçaklar arasında ismini bilmediklerimiz dahi vardır. Örneğin marul, roka, maydanoz, dereotu gibi yeşillikleri ideal biçimde doğramak şef bıçaklarının işiyken, fırından yeni adlığımız sıcacık ve çıtır çıtır ekmekler ise ekmek bıçağıyla dilimlenerek sofraya geliyor. Bunun gibi pek çok farklı bıçak türü, yemek hazırlama ve sunma aşamasında bize yardımcı oluyor. Ancak hangisini ne için kullanacağınızı bilirseniz işiniz çok daha kısa sürede ve daha kolay biçimde tamamlanıyor. Biz de bu yazımızı bıçak seti tavsiyesine ayırdık. Hangi işlemlerde hangi bıçaklar kullanılır? Hangi bıçak seti nereden alınır? Santoku bıçağıyla ekmek kesilir mi? Meyve bıçağı yemekte kullanılır mı? Tüm bu soruların cevabını bu yazıda bulmanız mümkün. Okumaya devam ederek bıçak seti tavsiyelerimiz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Hazırsanız bıçağın tarihçesi ile yazımıza başlıyoruz.

 

Bıçak İlk Kez Ne Zaman Kullanıldı?

   

Bildiğiniz üzere insanoğlunun atası, avcı-toplayıcı bir topluluktan geliyor. Dolayısıyla yaşamını idame ettirebilmek için avlanmak zorunda. Avlamak için de pek çok değişik işleve sahip alete ihtiyacı var. Kesmek, yontmak, vurmak, kırmak gibi işlemleri layıkıyla başarabilmek adına bazı cisimlerden yardım almalı. Dolayısıyla değişik evrelerde insanlar, farklı ham maddelerden kesici aletler üreterek avlanmış. Bir sapı bir de keskin ucu olan mızraklar ve bıçaklar, Taş Devri'nden beri kullanılagelmekte. Sapları bazen tahtadan bazen de kemikten yapılan bıçakların uç kısmı ise çakmaktaşından yapılmış.

Şef Bıçağı Setleri

 

Adından da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere şef bıçakları her mutfakta olması gereken türlerden. Bu bıçakların pek çok farklı modeli ve boyutu mevcut. Ancak tek bir ortak noktaları var: Kolay tutuşlu sapları ve keskin uçları. Üstelik bu bıçakların, diğerleri gibi tek bir amacı yok. Şef bıçakları ile ister incecik maydanozlar kıyın ister etleri bir çırpıda kesin isterseniz de sebzeleri doğrayın... Her mutfağa lazım bu ürünler içinde kaliteli bıçak seti tavsiyelerimizi duymak ister misiniz? O halde Victorinox, Jean Dubost, Jumbo, Guzzini, Joseph&Joseph gibi markaların şef bıçaklarını tercih ederek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

 

Ekmek Bıçağı Setleri

 

Bıçak seti önerilerimizde ikinci sırada ekmek bıçakları yer alıyor. Bulunmadığı mutfak olmayan ekmek bıçaklarının karakteristik özellikleri arasında ilk sırada tırtıklı uçları gelmekte. Mutfağın demirbaşı sayılan ekmek bıçaklarını sadece ekmek keserken değil, hassas ürünleri doğrarken de kullanmanız mümkün. Zira bu ürünler ideal kesme işleminde kullanılmak üzere üretildiği için performansları, diğer bıçak türlerine nazaran bir tık daha ileri düzeyde olabiliyor. Ekmek bıçağıyla yapamayacağınız nadir işler arasında ise jülyen ya da küp küp doğramak geliyor. Zira bıçağın uç kısmı tırtıklı olduğu için ekmek bıçaklarının hızlı doğrama yapmada elverişli olmadığını söylememiz gerek. Diğer yandan tıpkı şef bıçaklarında olduğu gibi bu bıçaklar da ergonomik bir sapa ve keskin bir uca sahip. Ekmek bıçağı alırken bıçağın tırtıklarının orta aralıklı ve keskin olmasına özen göstermenizde yarar var. Ekmek mutfak bıçak seti tavsiye edebileceğimiz markalar arasında ise Jean Dubost, Joseph&Joseph, Victorinox ve Jumbo geliyor.

 

Santoku Bıçağı Setleri

 

İsminden net biçimde anlayabileceğiniz gibi bu bıçak türü Japonlara özgü. Japoncada üç katlı demek olan santoku kelimesinden gelen Santoku bıçaklarının amacı kesmek, doğramak ve dilimlemek. Formlarına gelecek olursak; şef bıçaklarına benzemekle birlikte Santoku bıçaklarının gövdesindeki eğim bir tık daha az. Dolayısıyla kesme tahtasına daha dik inen uçları sayesinde maydanoz ve dereotu gibi yeşillikleri, bu bıçaklarla rahatlıkla doğramanız mümkün. Eğer siz de mutfağınızda bir Santoku olsun isterseniz bu bıçak türünü satın alırken gövdesinin geniş ve ucunun az yassı olmasına dikkat edin. Böylece en iyi performansı gösteren bir Santoku bıçağına sahip olabilirsiniz. Size tavsiye edebileceğimiz Santoku bıçak setleri ise Jumbo ve Jean Dubost etiketli ürünler arasında yer alıyor.

Meyve Bıçağı

 

Meyve bıçakları da ekmek bıçakları gibi her mutfakta olması gereken bıçak çeşitlerinden biri. Çoğunlukla küçük ve renkli gövdeleri olan bu bıçakların ortak özelliği ise keskin uçları. Elmadan şeftaliye, armuttan avokadoya pek çok meyve ve hatta sebzeyi rahatlıkla kesebileceğiniz bu bıçaklar sayesinde sevdiklerinize ve kendinize sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Hatta bu bıçakların bir diğer işlevi de meyve çekirdeklerini çıkarmak olarak sayılabilir. Uç kısımları son derece sivri ve keskin olduğu için bu bıçaklarla meyvelerin çekirdeklerini tek bir hareketle çıkarabildiğinizi görünce siz de şaşıracaksınız. Kaliteli meyve bıçağı seti tavsiyelerinde yine ilk sırayı Jumbo, ve Jean Dubost alıyor.

 

Peynir Bıçağı Setleri

 

Peynir kesmek için neden bıçak yapılsın ki, demeyin! En sert peynirden en yumuşak peynire kadar her peyniri zorlanmadan kesmeye yarayan bu bıçakların her birinin kendine has özelliği var. Zaten, peynir bıçağı setlerine her mutfakta rastlamak pek mümkün değil. Zira bu bıçaklar, meraklısına özel. Gurmelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan peynir bıçağı seti içinde yer alan ürünleri, gelin, daha yakından tanıyalım.

 
                
 • Küçük Kürek Peynir Bıçağı: Tamamen küçük bir kürek şeklinde tasarlanan bu ürünler, sert peynirler kesildikten sonra onları kesme tahtasından almaya yarar. Uçları son derece sivri ve gövdeleri de ince olan kürek peynir bıçakları sayesinde en sert peynirleri bile kesme tahtasından kolaylıkla alabilir, tabaklara servis edebilirsiniz.
 •                 
 • Yumuşak Peynir Bıçağı: Adından da anlayacağınız üzere yumuşak peynirleri kesmek için üretilen bu bıçaklar, her mutfakta olabilecek cinsten. Bu bıçakların özel formu sayesinde krem kıvamındaki peynirleri dahi ustalıkla kesmeniz mümkün.
 •                 
 • Peynir Çatalı: Büyük ve iki uçlu çatal formunda tasarlanan peynir çatalları her ne kadar bıçak olmasa da peynir bıçağı setinin vazgeçilmezidir. Kesme işlemi sırasında peyniri tutmaya yardımcı olan bu ürünü siz de mutfağınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 •                 
 • Düz Peynir Bıçağı: Sert peynirleri tıraşlamak için kullanabileceğiniz bir ürün olan düz peynir bıçağını alta doğru bastırarak kesme işlemini mükemmele yakın düzgünlükte bitirebilirsiniz.
 

Fileto Bıçağı Setleri

 

Eğer mutfakta balık ve et ürünleri ile sıklıkla haşır neşir oluyorsanız bir fileto bıçağına sahip olmanızda fayda var. Zira bu bıçaklar, balığı kılçığından ayırmak ya da etin derisini ve yağını almak için tasarlanmış. Uzun, ince ve son derece keskin uçları sayesinde her türlü balık ve ette kullanılan fileto bıçağı setlerini ise Victorinox, Jumbo ve Jean Dubost markalarının ürünleri arasında bulmanız mümkün.

Paylaş