<built-in method title of str object at 0x7fbd0563f2f0>

Airfryer Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Bir airfryer temizliğinin kolay olacağını varsayabilirsiniz; ne de olsa bu makineler yiyecekleri sıcak hava ile, fazla yağ kullanmadan pişirebilme gibi üstün bir yeteneğe sahip. Bu, kızartmadan sonra çıkan temizlik işine bakıldığında büyük bir gelişme olmalı; tüm mutfak fayanslarınıza sıçrayan yağ ve atılması gereken, kullanılmış yağ birikintileri ile kim yeniden uğraşmak ister ki? Doğru, airfryerda pişirilen yiyecekler yine de katı veya sıvı yağ üretebilir ve bu da dışarı çekilebilen sepet çekmecesinin alt kısmında birikebilir. Airfryer temizlik sürecini ertelemek, onu her kullanmak istediğinizde daha zor bir iş olacağı anlamına gelebilir. Eğer airfryerdan koku alıyorsanız veya yemeğiniz pişerken duman görüyorsanız, bunlar muhtemelen sepette veya rezistans gibi ısıtma elemanlarında yağ biriktiğinin veya artık yiyecek parçalarının sepet deliklerine takıldığının işaretleridir. Fritözü her kullandığınızda, bu yiyecek parçaları pişmeye devam edecek ve sonunda yanacaktır. Bu nedenle fritözünüzü her kullanımdan sonra temizlemelisiniz ve en önemlisi de airfryer temizliği nasıl yapılır, hakim olmalısınız. Elbette bazı fritöz bileşenlerindeki köşe ve çatlakların temizlenmesinin oldukça zor olduğunu ve dış kısımdaki çatlakların da çaba gerektirdiğini söylemek mümkün. Bu yüzden de size özel bu airfryer nasıl temizlenir rehberini hazırladık ve farklı airfryer parçalarının en etkili biçimde nasıl temizlenebileceği sizler için detaylıca anlattık. Haydi başlayalım!

 

En Hızlı Şekilde Airfryer Nasıl Temizlenir?

 

Piyasada tonlarca farklı airfryer modeli ve markası  olduğu gerçeğini kabullenmekle başlamak lazım. Bu nedenle, modelinizle ilgili özel yönergeler için her zaman kullanım kılavuzuna bakmanız en iyisidir. Genel olarak konuşursak, fritözü temizlemenin en kolay yolu, en azından her kullandığınızda hafif bir temizlik yapmaktır. Soslu bir şey gibi özellikle dağınık bir yemek yaparsanız aynı gün temizleyin, yoksa bir sonraki airfryer kullanımınızda her yere yapışmış bir dağınıklıkla karşılaşabilirsiniz. Yapışkan bir şey fritözün içinde ne kadar uzun süre kalırsa, temizlenmesi o kadar zor olur. Hava fritözünüzü sık sık temizlemek işinizi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kokulara, arızalara ve hatta - en kötü senaryoya göre - yangına neden olabilecek yiyecek parçacıklarının birikmesini de önler. Fritözünüzü hafif ve zaman tasarruflu bir şekilde temizlemenin en kolay yolu şöyle:

 
 1. Fritözünüzü kullandıktan sonra soğumaya bırakın ve fişini çekin.
 2. Sepeti, tavayı veya tepsiyi çıkarın ve lavabonuzda ılık su ve bulaşık sabunu ile yıkayın. Gece boyunca kuruması için bir kenara koyun.
 3. Isıtma elemanı dahil fritözün içini nemli, sabunlu bir bez, sünger veya kağıt havluyla silin. Temiz nemli bir bezle ve ardından kuru bir bezle tekrar silin.
 4. Fritözün dışını yumuşak bir bezle silin.
 5. Fritözün çıkarılabilir parçaları kuruduğunda geri fritözün içine yerleştirin.

Airfryer Sepet Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Diğer küçük ev aletlerininnin aksine, fritözlerin her kullanımdan sonra temizlenmesi gerektiğini tekrar vurgulamakta fayda vardır. Çok az veya sıfır yağ kullandıktan sonra bile, yemek artıkları ve yağ kalıntıları birikebilir ve airfryerınızın kokmasına ve hatta duman çıkarmasına neden olabilir. Eğer sepet tipi bir airfryer modeli kullanıyorsanız, temizlemeyi çocuk oyuncağı haline getirmek için bu airfryer temizlik ipuçlarını kullanabilirsiniz.

 

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 
 • Yağ giderici bulaşık deterjanı
 • Yumuşak kıllı şişe fırçası
 • Yumuşak bez veya kağıt havlu
 

Nasıl Yapılır?

 
 1. Fritözü kapatın, fişini çekin ve tamamen soğumasını bekleyin. Çekmeceyi dışarı çekerek sepeti çıkarın.
 2. Hava fritözünüz bulaşık makinesinde yıkanabilirse, içinde ne olduğuna bağlı olarak çekmeceyi ve sepeti bulaşık makinesinde baş aşağı, uygunsa tercihen üst rafa yerleştirin.
 3. Bulaşık makinesini kullanmak bir seçenek değilse, çıkarılabilir parçaları ılık sabunlu suda yıkayın ve birikmiş kiri temizlemek için bir fırça kullanın. Metal veya yapışmaz kaplamayı korurken tepsinin havalandırma deliklerine, köşelerine ve yarıklarına girin. İyice durulayın ve kurulayın.
 4. Fritözün alt içini ve dışını nemli bir bez veya kağıt havluyla silin. Sepeti temizledikten sonra tüm parçaları yerine koyun.

Airfryer Rezistans Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Hava fritözünüzü yanlışlıkla aşırı doldurduysanız veya fazladan sıçrayan bir şeyler pişirdiyseniz, ısıtma elemanını, yani rezistansını tıkamış olabilirsiniz. Airfryerınız yemek pişirirken kötü kokuyorsa veya duman çıkarmaya başlıyorsa, muhtemelen rezistans üzerinde veya yakınında pişmiş kalıntılar vardır.

 

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 
 • ½ fincan kabartma tozu
 • Macun yapmak için birkaç yemek kaşığı su
 • Yumuşak bulaşık bezi veya kağıt havlular
 

Nasıl Yapılır?

 
 1. Önce sepeti veya rafları çıkarın ve temizleyin.
 2. Dik bırakın, böylece fırçaladığınız herhangi bir pislik parçası iç kısmın altına düşecek ve üst kısımdaki ağa, rezistansa veya fana takılmayacaktır.
 3. Temiz, kuru, yumuşak kıllı bir fırça kullanarak yanmış parçaları rezistansı kaplayan ağdan ovun ve serbest bırakın. Nemli, temiz bir bez veya kağıt havluyla silin. Ardından, rezistansı temizlemeyi kolaylaştırmak için airfryerı ters çevirin.
 4. Kabartma tozu macunu ve yumuşak nemli bir bez kullanarak kiri nazikçe silin.
 5. Bezi suyla durulayın, sıkın ve kalıntıları silin. Airfryerı sağ tarafını yukarı çevirin ve temiz sepeti yerine koyun.
 

Airfryer Izgara Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Sepetin içindeki airfryer ızgarasını düzenli olarak temizlediğiniz zaman üzerinde yağ kalıntıları başta olmak üzere istenmeyen birikintilerin oluşmasını engellemiş olursunuz. Özellikle tavuk, somon ya da biftek gibi ızgarada pişirilen yemekler hazırladıktan sonra airfryer ızgara temizliği yapmak oldukça önemli hale gelir.

 

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 
 • Yağ giderici bulaşık deterjanı
 • Yumuşak kıllı şişe fırçası
 • Yumuşak bez veya kağıt havlu
 

Nasıl Yapılır?

 
 1. Fritözü kapatın, fişini çekin ve tamamen soğumasını bekleyin.
 2. Rafları çıkarın ve bunları temizlemek için bulaşık makinesini kullanın. Yağ ve yemek artıklarını temizlemek için bulaşık fırçanızı kullanarak ılık sabunlu suda elde de yıkayabilirsiniz. İyice durulayın ve kurulayın.
 3. Damlama tepsisindeki yağı boşaltın – ancak lavaboya akıtmayın. Tepsiyi temizlemek için bulaşık makinesine baş aşağı koyabilir veya elde yıkayabilir, ardından iyice durulayıp kurutabilirsiniz.
 4. Airfryerın alt içini ve dışını nemli bir bez veya kağıt havluyla silin. Tepsileri temizledikten sonra yerine yerleştirin.
 

Airfryer İç Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
 • Temizliği geciktirmeyin yoksa pişman olursunuz. Kırıntıların ve yiyecek parçalarının gece boyunca airfryer içinde kalmasına izin vermeyin, aksi takdirde sepet ve çekmeceyi temizlemek bir kabusa dönüşür. Pişirmeyi bitirdiğinizde fritözün fişini çekin, soğumaya bırakın ve ardından çekmecedeki yağı boşaltarak atın. Marine edilmiş pirzola gibi yapışkan soslu yiyecekleri havada kızartıyorsanız, ızgarayı veya sepeti henüz sıcakken temizleyin; kalıntılar daha kolay çıkacaktır.
 • Çıkarılabilir bileşenleri ılık, sabunlu suyla temizleyin. Yumuşak bir sünger veya bez kullanın; aşındırıcı kullanmayın. Herhangi bir parçaya yiyecek yapışmışsa, yiyeceği gevşetmek için sıcak su ve bulaşık deterjanı ile ıslatın ve ardından temizleyin.
 • Sepete veya ızgaraya sıkışmış olabilecek yiyecekleri çıkarmak için tahta bir şiş veya kürdan kullanın. Bileşenleri ayrı ayrı kurutun.
 • Airfryerın içini ılık sabunlu suya batırılmış nemli bir bezle temizleyin. Sepet ve çekmece yine de çıkarılmalıdır. Rezistansta yağ ve yemek artıkları olup olmadığını kontrol edin ve silerek temizleyin.
 • Bazı üreticiler, yapışan yiyecekleri çıkarmak için yumuşak bir fırça kullanabileceğinizi ancak çelik tel kullanamayacağınızı söylüyor, o yüzden çelik tel gibi aşındırıcı malzemeler kullanmadan önce mutlaka üreticinizin kullanım kılavuzundaki temizlik ve bakım talimatlarına göz atın. Kurutun ve ardından yeniden monte edin.
 • Cihazın dışını nemli bir bez veya süngerle silin ve ardından kurulayın.

Airfryer Fritöz Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Airfryer ilk temizlik nasıl yapılır?

İlk kez yeni bir airfryer kullanıyorsanız, kutusundan çıkar çıkmaz biraz koktuğunu fark edeceksiniz. Bu normaldir, ancak pişirmeye başlamadan önce bununla ilgilenmeniz gerekir. Küçük bir kaseye beyaz sirke ve sıkılmış limon suyu doldurabilir, sepete koyabilir ve 200 derecede 5 dakika ısıtabilirsiniz. Ardından airfryerı kapatın ve kaseyi 30 dakika kapalı sepette bekletin. Süre dolduğunda kaseyi çıkarın ve çıkarılabilir parçaları ılık sabunlu suyla temizleyin. Taban ünitesini içini ve dışını temiz bir bezle silin.

 

Bir airfryerdan pişmiş ve donmuş yağ nasıl çıkartılır?

Sepeti çıkarın. Sepetteki tepsiye sıcak su ve biraz bulaşık deterjanı ekleyin - neredeyse yarısına kadar doldurulmalıdır. Sepeti airfryera geri koyun ve sabunlu su solüsyonunu ısıtmak için 5 dakika çalıştırın. Sepeti çıkarın ve sabun köpüğünden kurtulmak için musluğun altında durulayın.

 

Airfryer içindeki kalıcı kokuyla nasıl başa çıkılır?

Bir yemek pişerken airfryerınız keskin bir koku yayıyorsa, koku onu temizlendikten sonra bile içinde kalabilir. Bu gibi kalıcı kokularla karşı karşıya kalmamak için cihazı tekrar kullanmadan önce yemek sepetinin 30 ila 60 dakika sabunlu suda bekletilmesi önerileri. Koku devam ederse, bir limonu ikiye bölebilir, sepete ve çekmeceye sürdükten sonra 30 dakika bekletebilir, ardından da tekrar yıkayabilirsiniz. Limon, kötü kokuların kalıcı olarak ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

 

Airfryerdan yapışkan kalıntı nasıl çıkartılır?

Airfryer içindeki en zor, yapışmış kalıntılar için kalın ve doğal bir temizleme macunu yapmanız gerekecektir. Bu macun için yarım fincan kadar kabartma tozu ve biraz su kullanın. Yapışkan yamaları macunla kaplayın ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalamadan önce birkaç dakika bekletin. Airfryerın içini ıslak bir bezle silin, ardından kuru bir bezle silmeye devam edin.

 

Bir airfryer temizlemenin en hızlı yolu nedir?

Çoğu gündelik airfryer kiri için ılık su ve biraz bulaşık deterjanı işinizi görecektir. Airfryer sepetinin içi gerçekten yağlıysa, yağı sert bir fırçayla temizlemeden önce ıslatarak sıcak su kullanmak kalıntıların parçalanmasına yardımcı olabilir.

 

Airfryer ne sıklıkla temizlenmelidir?

Makineyi kalıntılardan uzak tutmak ve herhangi bir yağ birikmesini önlemek için airfryer her kullanımdan sonra veya birkaç kullanımda bir temizlenmelidir. Partiler halinde pişirirken, makinenin biraz soğumasına izin vererek ve partiler arasında bir kağıt havluyla ortalığı dikkatlice silerek kalıntıları çıkarmayı deneyebilirsiniz.

 

Airfryer bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Birçok airfryer modelinin çıkarılabilir bileşeni, bulaşık makinesinde yıkanabilir niteliğe sahiptir. Bununla birlikte bundan yüzde yüz emin olmak için kesinlikle airfryerı satın aldığınız üreticinin talimatlarını kontrol etmeniz gerekir. Hiçbir koşulda airfryerın elektrik kablosunun bulunduğu gövdeyi ve rezistansının bulunduğu parçaları bulaşık makinesine atmamanız gerekir.

 

Airfryer ızgarası ya da rezistansı temizlenirken ovma fırçası kullanılabilir mi?

Ovma fırçası ya da bulaşık teli gibi aşındırıcı ve keskin gereçler kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Bu tarz temizlik maddeleri kullanmak, çoğu fritöz parçasının çizilmesini istemeyeceğiniz yapışmaz kaplaması üzerinde kalıcı hasar oluşturur.

Paylaş