BARDAK & BARDAK TAKIMLARI
ÇİFT CİDARLI ÜRÜNLER
ÇAY & KAHVE FİNCAN TAKIMI
MUG & KUPALAR
SÜRAHİ & KARAF
TERMOSLAR
KAHVE & DEMLEME EKİPMANLARI
Chemex
French Press
Mocha Pot, Kahve Potu
Kahve Değirmeni
Süt Potu
KOKTEYL & BAR MALZEMELERİ
Parça Sayısı
1 Parça
2 ürün listeleniyor
48 ürün 96 ürün
2 Sonuç
Chemex (2)

Chemex

Chemex ile yepyeni kahve demleme tekniğinize ulaşın! Hemen her lokal kahvecide görebileceğiniz chemex demlik çeşitleri, baristaların da vazgeçilmez kahve demleme ekipmanlarından biri. Manuel demlemeye imkân tanıyan bu ürünler ile özellikle filtre kahvelerinizi kolayca demleyebilir, her seferinde nefis aromalı, taptaze kahvenizi yudumlayabilir & servis edebilirsiniz.

Chemex Nedir, Özellikleri Neler?

Chemex demleme ekipmanları, kahve demlemelerinizi tümüyle manuel bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyor. Günümüzde modern pek çok lokal kahvecide görebileceğiniz bu ürünler, evlerde de giderek popülarite kazanıyor. Özellikle iyi bir filtre kahve demlemek için sıklıkla tercih edilen chemex çeşitleri, kum saati ve sürahiyi andıran bir görünüme sahip. Şık tasarımı ile hafızalara kazınan bu cam kahve demleme ekipmanları, ahşap tutacaklı versiyonları ile de oldukça popüler. Borosilikat cam teknolojisi ile yapılan modeller de koku ve kimyasal kalıntıları tutmadığı için her demlemede aynı tadı yakalayabilir, standartlarınızı koruyabilirsiniz. Ek olarak ocakta ısıtılabilecek modeller sayesinde, demlediğiniz kahvenizi tekrar rahatlıkla ısıtmanız da mümkün. Kullandığınız suyun oranı, sıcaklığı, öğütme boyutu gibi pek çok detayı damak tadınıza göre özelleştirebilmeniz de chemex demleme ekipmanları ile gayet kolay. Herhangi bir makine olmadan, manuel şekilde kendi kahvenizi demlemek isterseniz siz de bu ekipmanlara şans tanıyabilirsiniz. Günden güne daha çok trendler arasında yerini almayı başaran bu aparatların 3 cup, 6 cup, 8 cup ve 10 cup gibi farklı seçenekleri bulunuyor. Tek kişilik kahve hazırlığı için 3 cup, 2 kişilik demleme için 6 cup, daha fazla kapasite için diğer cup seçenekleri yeterli görülüyor. Filtre kağıdı, kettle, hassas tartı ile birlikte chemex'e uygun olarak öğüttüğünüz kahvenizi hızlıca hazırlayabilirsiniz.

Chemex Çeşitleri

Chemex modelleri boyut, tasarım ve malzeme gibi detaylara göre farklı seçenekleri beraberinde getiriyor. Chemex 400 ml çeşitleri, görece daha minimal boyutlu olanlar arasında yer alıyor. Örneğin, bolisilikat camdan imal edilen modellerin tutma kısmı ise silikondan meydana geliyor. Bu sayede eliniz yanmadan kahvenizi demleyebilir, bardaklara doldurup servis edebilirsiniz. Genel olarak 320 ml su için 20 gr kahve yeterli. Chemex 850 ml çeşitleri ise yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olup tek seferde daha çok kahve demlemenizi & servis etmenizi kolaylaştırabilir. Ortasındaki tutamağı ahşaptan imal edilen bu modeller de son derece sofistike ve özgün bir seçim. Daha büyük olanlar arasında ise 1500 ml kapasiteli chemex çeşitlerini görebilirsiniz. 12,5 - 21 cm ölçülerine sahip bu modeller de camdan üretiliyor olup ortasındaki tutma bölümü ahşaptan imal ediliyor. 400 ml'den 1500 ml'ye kadar siz de farklı kapasitelere sahip chemex çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bakım ve kullanım talimatlarına bakmak gerekirse; bu ürünlerin pek çoğu bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Bununla beraber daha uzun ömürlü bir kullanım içinse elde yıkama yöntemi tavsiye ediliyor.

Chemex Demleme Nasıl Yapılır?

Chemex özelliği gereği manuel kahve demlemeye izin veren bir ekipman. Bununla beraber chemex ile kahve demlemek için uygun filtre kağıdı, kettle, hassas tartı ve chemex'e uygun olarak öğüttüğünüz kahveye ihtiyacınız var. Öğütülmemiş bir kahveye sahipseniz chemex'e uygun bir şekilde öğütme gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayar genelde orta - kalın şekilde olmalı. Öğütülmüş kahvenin ardından demleme esnasında kullanacağınız suyu da kettle'de kaynatmaya başlayabilirsiniz. Filtre kağıdını ise bir koni şekline getirin ve chemex'in üzerine doğru bir şekilde yerleştirin. Kağıt kokusunu önlemek için chemex içindeki kağıdı sıcak su ile de yıkayabilirsiniz. Chemex’in ince kanalından da bu suyu yavaşça boşaltın ve kağıdın cam duvarlara sıkıca temas ettiğinden emin olun. Oran olarak ise genellikle 12,5 gram orta - kalın öğütülmüş kahve ve 200 ml su miktarı esas alınıyor. Öğütülmüş kahveyi filtre kağıdının üzerine ekleyebilir, ardından kaynamış suyu dairesel hareketler ile yavaş yavaş kahvenizin üzerine ekleyebilirsiniz. Bu aşamada farklı bir miktar olarak; 30 gram (yaklaşık 3 yemek kaşığı) kahveyi ekleyin ve ardından 75 ml suyu da ekleyip 30 saniye kadar bekleyin. Bu esnada kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşacaktır. Ardından dairesel hareketler ile 150 ml suyu filtre kağıdına değdirmeden, yavaşça dökmeye devam edin. Yaklaşık 30 saniye kadar daha bekledikten sonra kahve taneleri kurumadan, aynı teknikle yavaş yavaş kalan suyu dökün. Tüm bu işlemler yaklaşık 4 dakika sürüyor. Ardından filtre kağıdını çıkarabilir, tutamak kısmından nazikçe tutup kahvenizi fincanınıza doldurabilirsiniz. Dilerseniz, Kahve Demleme Ekipmanları sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Gör