Kaşık
Yemek Kaşığı
Tatlı & Dondurma Kaşığı
Çay Kaşığı
Kahve Kaşığı
Ordövr Kaşığı
Çatal
Bıçak
Parça Sayısı
1 Parça
7 ürün listeleniyor
48 ürün 96 ürün
7 Sonuç
Ordövr Kaşığı (7)
%11

Ordörv Kaşığı

Avrupa mutfağında ana yemekten önce servis edilen küçük yemek porsiyonlarını ifade eden ordörv terimi, beraberinde ordörv kaşığı başta olmak üzere farklı çatal kaşık bıçak kullanımlarını ve servis stillerini de beraberinde getirmiştir. Bu kategorimizde birbirinden şık ve kaliteli ordörv kaşıklarını inceleyebilir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda beğeninize hitap eden modelleri hemen satın alabilirsiniz.

Ordörv Kaşığı Nedir?

Ordörv kaşığı ne demek diye baktığımızda bu kaşık çeşitlerinin özellikle öğün öncesi servis edilen ve aperatif olarak tüketilen ordörvler için özel olarak üretilmiş olduğunu görüyoruz. Ordörv kaşıkları, yapıları, boyutları ve formları gereği sıcak ya da soğuk olarak servis edilebilen aperatif ordörvlerin daha kolay tüketilmesi için tasarlanmıştır. Söz konusu ordörv kaşığı ile tüketilebilen yiyecekler olduğu zaman oldukça geniş bir seçenek havuzu vardır. Bu alternatifler, başlıca servis edilen mutfak çeşidine göre farklılık gösterebilir. Örneğin Türk mutfağında daha çok meze olarak bildiğimiz ordörv çeşitleri, zeytinyağlı dolma, yaprak sarması, kısır, haydari, havuç tarator, patlıcan ezmesi gibi oldukça lezzetli ve popüler yiyeceklerden oluşmaktadır. Avrupa mutfağında da ordörv çeşitleri söz konusu mutfağa göre farklılık gösterebilir. İspanyol, İtalyan, Portekiz, İngiliz, Fransız ve Alman mutfağı başta olmak üzere yemek öncesi ordörv servis edilmesi oldukça popüler ve yaygın bir durumdur. Yine örnek olarak İspanyol mutfağında "tapas" olarak bilinen ve içerisinde çeşit çeşit meze ve aperatifin bulunduğu tabaklar olarak çevrilebilecek bir ordörv öğünü, hem restoranlarda hem de ev sofralarında oldukça sık servis edilir. Alman mutfağının en popüler ordörv çeşitleri arasında kanepeler ve patatesli mezeler yer alır. İngilizler de aynı şekilde mutfaklarında ordörvlere oldukça önem vermekte, havyar, peynir, şarküteri ve sebze ağırlıklı ordörvler hazırlayarak misafirlerini yemek öncesi tadımlık lezzetlerle memnun etmekten hoşlanmaktalar. Bu ve bunun gibi daha sayısız aperatif ve meze çeşidini siz de ordörv kaşığı ve diğer ordörv gereçleri eşliğinde servis edebilir ve sofranıza Avrupai bir çeşitlilik katabilirsiniz.

Ordörv Kaşığı Modelleri & Fiyatları

Jumbo'nun birbirinden şık ve kullanışlı ordörv kaşığı modelleri, pek çok farklı sofra tarzına ve dekorasyonuna uyum sağlayacak biçimde tasarlanmış ve beğeninize sunulmuştur. Daha çok sade bir sofra tasarımı sevenler için düz ve desensiz ordörv kaşığı çeşitlerinin yanı sıra desenli, kabartmalı ve iddialı bir formu olan kaşık modellerine de rastlamak mümkün. Siz de diğer sofra gereçlerinizle, yemekte kullanacağınız çatal kaşık bıçak takımı ile ve yemek takımınızla birebir uyum sağlayacak birbirinden şık ordörv kaşıklarını burada bulabilir ve hemen satın alabilirsiniz. Söz konusu ordörv kaşığı fiyatları olduğu zaman fiyat aralıkları genellikle kullanılan malzemeye, kaşığın tasarımına ve boyutuna göre farklılık gösterebilir. Ordörv kaşığı seçiminde sıklıkla sorulan bir soru, ordörv kaşığı kaç cm sorusu olmaktadır. Jumbo'nun ordörv kaşığı çeşitleri bu konudaki evrensel standartlara uygun olacak şekilde, 17-19 cm uzunluğunda tasarlanmış ve üretilmiştir. Bütün soğuk ve sıcak başlangıçlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ordörv kaşıklarını siz de Jumbo farkıyla burada keşfedebilirsiniz.

Ordörv Tabağı Nasıl Hazırlanır?

Ana yemeklerden önce iştah açıcı olarak sunulan ordörvler, aynı zamanda bir kokteyl esnasında aperatif olarak, tadımlık sunulan lezzetleri ifade eder. Ordörv tabağı hazırlamak için öncelikle yemeğin geri kalanında sunulacak olan diğer yemeklerin ne çeşitte olacağı ve dolayısıyla da hazırlanacak aperatiflerin de bu ana yemeklerle uyumlu ve onlarla çakışmayacak lezzetler olmasına dikkat edilmelidir. Ordörv tabağı oluştururken aynı zamanda ordörv olarak servis edilecek lezzetlerin de birbiriyle uyum içerisinde olması da mühim bir noktadır. Ordörv tabağında her ne kadar çoğunlukla zeytinyağlı mezeler gibi soğuk alternatiflere yer verilse de, kimi kültürlerde sıcak ordörv servisi de oldukça yaygındır. Türk mutfağında ordörv olarak servis edilebilecek soğuk meze çeşitleri arasında zeytinyağlılar, midye çeşitleri, peynir çeşitleri, şarküteri ürünleri, pateler ve soğuk deniz mahsulleri yer alır. Sıcak ordörv tabağında ise sigara böreğinden kroketlere, mini köfte çeşitlerinden sıcak kanepe ve tostlara kadar pek çok farklı lezzete yer verilebilir. Daha fazla kaşık çeşidi için Kaşık kategorimizi ziyaret edebilir ve mutfağınızın tüm eksiklerini Jumbo ayrıcalıklarıyla tamamlayabilirsiniz.

Devamını Gör