<built-in method title of str object at 0x7fda4d7e22f0>

Evde Kahve Köşesi Yapımı

Temel Malzemelerinizi Tamamlayın

Kahve köşeniz için ihtiyacınız olan malzemeleri belirlemelisiniz. Bu noktada en çok hangi kahve çeşidini tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Böylece sık tükettiğiniz kahve çeşidine uygun malzemelerinizi ön planda tutabilmeniz mümkün. Örneğin Türk kahvesi içmeyi daha çok seviyorsanız bir Türk kahvesi makinesi bu köşenin olmazsa olmazları arasında olacaktır. Bunun yanında Türk kahvesinin bayatlamaması için bir saklama kabı kavanoz da köşeniz de mutlaka yer verin. Kahve köşeniz için temel malzemeleri tamamlarken tüm kahve çeşitlerine uygun fincan ve kupalara yer vermeniz hem dekorasyon hem de işlevsellik açısından önemli. Üstelik canınız o an hangi kahveden içmek istiyorsa kolay bir şekilde hazırlayabilmenize de yardımcı olacaktır. Bu kupa ve fincanları bir kahve barı rafı ile konumlandırarak da köşenizi daha dekoratif bir hale getirebilirsiniz. Genel olarak özetleyecek olursak kahve köşeniz için bulunması gereken malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

             
 • Kahve makinesi
 •            
 • Fincan, kupa
 •            
 • Saklama kabı
 •            
 • Kahve çekirdeği öğütücü
 

Kahve Makinesi Tercihinizi Belirleyin

Kahve hazırlamak için pek çok seçenek söz konusu. Manuel veya kahve makineleri olmak üzere birden farklı seçenekler mevcut. Her iki model de kahve köşelerinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alabilir. Farklı türde kahveler hazırlamak için farklı kahve makinelerine köşenizde yer verebilirsiniz. Dilerseniz espresso bazlı cappuccino, latte, americano gibi kahveler yapmak için tam otomatik kahve makinesi tercih edebilir dilerseniz de filtre kahve için filtre kahve için manuel ya da kahve makinesi seçebilirsiniz. Türk kahvesi için de köşeniz de bir kahvesi makinesi bulundurabilir isterseniz dekoratif durması açısından da cezve de bu köşeye ekleyebilirsiniz. Köşenizde manuel kahve makinelerini tercih ediyorsanız bu alanı mutfak içinde oluşturmanızda fayda var. Manuel kahve demleme ürünleri için sıcak ihtiyacı doğacağı için mutfakta kullanımları daha pratik olacaktır. Eğer mutfakta bir köşe oluşturmak istemiyorsanız da kahve köşenize bir su ısıtıcısı eklemeyi ihmal etmeyin.   Mutfak dışında bir kahve köşesi oluşturuyorsanız da tam otomatik kahve makinelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece pek çok çeşit kahveye dilediğiniz gibi ulaşabilir, adeta evinizde küçük bir kahve dükkanı ve kafe yaratabilirsiniz.

Evde Kahve Köşesi Yapımı

Günün stresini atmanın ve kendinize zaman ayırmanın birçok yolu bulunur. Tüm bu yollar içerisinde en çok tercih edileni kahve eşliğinde geçirilen vakitlerdir. Evde oluşturabileceğiniz bir kahve köşesi ile bu dinlenme zamanını en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Kahvenin sıcak ve davetkar kokusu sizi kendinize çekerken rahatlayabilmenizi de sağlar. Evde kahve köşesi oluşturmak günün stresinden uzaklaşırken leziz kahvelerinizi rahatlıkla hazırlamanıza ve güne enerjiyle başlamanıza olanak sağlar. Bu köşeler küçük bir mola vermeniz için de mükemmel bir alandır. İster tek başınıza ister sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz bu köşede huzuru yakalayabilmeniz muhtemel. Peki zevkinize uygun bir şekilde kahve köşesini nasıl yaratabilirsiniz? Aklınızda pek çok alternatif var ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, evde kahve köşesi oluşturmak için doğru yerdesiniz. Sadece birkaç adımda dilediğiniz kahve köşesini hazırlayabilmeniz mümkün. İşte bu aşamada size yardımcı olabilecek birkaç adım.

 

Kahve Köşenizin Yerini Belirleyin

Kahve köşesi oluşturmaya başlamadan önce köşeyi oluşturacağınız alanı belirlemelisiniz. Bu alan tamamen kişisel tercihlerinize kalmış durumda. Dilerseniz bir odayı bunun için ayırabilir dilerseniz de sadece bir köşe oluşturabilirsiniz. Kahve köşeleri genellikle mutfaklarda ayrılan bir köşe olarak tercih edilir. Burada önemli olan kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir alan seçmeniz. Bu alanı seçerken hareketlerinizi kısıtlamayacak bir yer olması da önemli noktalar arasında. Köşenizi belirledikten sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

 

Doğru Mobilya Seçimi

Kahve hazırlama alanınızı belirledikten sonra sıra geldi eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz doğru mobilyaları seçmeye. Eğer geniş bir alana sahipseniz kahve köşesi standı kurarak malzemelerini rahat bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu standa eşlik edecek raflar yapabilir ve kahve bardaklarınız gibi pek çok eşyayı bu raflarda muhafaza edebilirsiniz. Eşyalarınızın açıkta kalmasını istemiyorsanız ayaklı bar üstüne dolaplar tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. Üstelik bu alan mutfakta ise mutfağınızla da bir bütün oluşturabilirsiniz. Eğer küçük bir alana sahipseniz mutfak tezgâhı üzerinde küçük köşe oluşturabilmeniz de mümkün. Tercih ettiğiniz alanın genişliğine uygun kahve köşesi mobilyalarını da inceleyebilir, alanınız ve sizin için en uygun hangisiyle onunla devam edebilirsiniz.

Kahve Köşenizi Kişiselleştirin

Sıra geldi kahve köşesi fikirlerinizi hayata geçirmeye. Bu aşama en zevkli aşamalardan biri olup kahve köşenizi dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilmenize yardımcı olur. Köşenizi kendi tarzınız ile uyumlu bir hale getirmeniz, bulunduğunuz ortamda rahat edebilmeniz için de önemli bir faktör. Dolayısıyla işe malzemelerinizi yerleştirmeyle başlayabilirsiniz. Evde kahve köşesini hazırlarken eşyaları pratik bir şekilde kullanabilmelisiniz. Dolayısıyla ilk olarak işe kahve makinelerinizi yerleştirmekle başlayabilirsiniz. Bu aşamada makineleri prize yakın bir yere koymayı özen göstermelisiniz. Böylece kabloları makinenin arka tarafına doğru alabilir ve fazlalık görünümünden kurtulabilirsiniz. Kupalarınızı ve fincanlarınızı yerleştirmek için bir raf veya duvara monte edebileceğiniz askılık ile dizebilirsiniz. Böylece farklı boy ve ebatlardaki fincanlarınız estetik bir görünüme de kavuşmuş olur. Bunun yanında kahve, kahve kapsülü, granül kahve, filtre gibi ürünlerinizi de taze tutmak ve düzenli görünmesini sağlamak için saklama kutularından yararlanabilirsiniz. Kahvenin yanında ağzınızı tatlandırmak için tüketebileceğiniz kurabiye paket çikolata gibi ürünler için de yer ayırabilir, kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. Saklama kaplarını ya da kavanozları varsa dolap içerisinde yoksa raflarda konumlandırarak köşenizi hazırlayabilirsiniz.

Duvarları Süsleyin

Kahve köşesi dekorasyonunda duvarlar da dikkat edilmesi gereken detaylar arasında.  Diğer yerlerden ayrı bir alan olduğunu belirtmek için kahve köşenizin bulunduğu alanı farklı renkte boyamanız veya desenler ile farklılaştırmanız kahve köşenizi daha çekici bir hale dönüştürür. Boyamak dışında yapabileceğiniz birkaç öneri de var. Bunlar aksesuarlar ile bu alanı hareketlendirmek. Çeşitli duvar aksesuarlarından yararlanarak bu alanın kahve köşesi olduğunu belli edebilirsiniz. Dilerseniz anılarınız fotoğraf çerçeveleriyle bu alanda koyabilir, köşenize kendinizden küçük dokunuşlar katabilirsiniz. Tüm bunların yanında kahve köşesi rafı kullanmanız da gerekebilir. Duvarlarınızı raflar ile süslemek hem kahve köşenizi daha işlevsel kılarak şık bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu raflara kullandığınız ürünleri dizebilir, dilerseniz kupa ve muglarınızı da sıralayabilirsiniz. Duvarda kullanmayı ihmal etmemeniz gereken detay tablo, pano ve ilham verici sözlerle ortamı daha motive edici hale getirebilirsiniz.

 

Kahve Köşenizde Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Kahve köşenizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken birkaç küçük detay bulunuyor. Bu detaylara gelin birlikte bakalım:

             
 • Öncelikle köşenizi nereye yapacağınız oldukça önemli. Geniş yoksa dar bir alan mı olduğuna özellikle dikkat etmelisiniz. Böylece köşenizi oluşturabilecek uygun mobilyalar tercih edebilirsiniz. Eğer küçük bir köşe ayırdıysanız raf gibi detaylar ile alanınızı daha kullanışlı hale getirerek verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 •            
 • Kahve köşenizde dolap kullanmak zorunda değilsiniz. Basit raflı bir tezgah kullanarak da eşyalarınızı sığdırabilir ve dilediğiniz gibi muhafaza edebilirsiniz. Üstelik maliyet açısından da daha avantajlı konuma geçmiş olursunuz.
 •            
 • Kahve köşenizi oluşturmadan önce mutlaka bir ön araştırma yapmalısınız.  Öncesinden bir fikrinizin olması kahve köşesini oluştururken size kolaylık sağlayacaktır.
 •            
 • Nude veya canlı tonları tercih ederek köşenizin size ilham vermesini de sağlayabilirsiniz.
Paylaş