<built-in method title of str object at 0x7fda4d7e22f0>

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

Filtre kahveyle tanışma aşamasında evinize çok sayıda makine ve yardımcı ekipman almanız gerekmiyor. Bu aşamada adım adım ilerleyerek size kullanışlı gelen ve ihtiyacınız olan ürünleri temin edebilirsiniz. Ayrıca filtre kahve nasıl hazırlanır diye merak ediyor fakat herhangi bir makineye sahip olmadığınız için bunu erteliyorsanız uygulayabileceğiniz çok pratik bir yöntem bulunuyor. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, kağıt filtre ve kolayca temin edebileceğiniz filtre kahve. Filtre kağıdı ile kahve yapımının aşamaları ise şu şekilde;• Öncelikle kahveyi hazırlamak için uzun bir kavanoza veya kaba ihtiyacınız var. • Daha sonra kağıt filtreyi bu kavanozun ağzınıza geçirmeniz gerekiyor. Bu aşamada kağıdın uçlarını dışarı doğru kıvırarak kavanozun ağzında sabit kalmasını sağlamanızda fayda var. • Kullanacağınız kabın uzun olması, demleme sırasında kağıdın alt tarafta biriken kahveyle uzun süre temas ederek yırtılmaması için önemli. • Bu esnada kullanacağınız bardağın ölçüsü kadar suyu kenarda kaynatabilirsiniz. • Sonrasında filtre kağıdınızın içerisine kahvenizi koymanız gerekiyor. Bir kişi için bir yemek kaşığı kahve yeterli olacaktır fakat siz kendi zevkinize göre bu ölçüyü artırıp azaltabilirsiniz. • Su kaynadıktan sonra yavaşça kahvenin üzerinde gezdirerek dökebilirsiniz. Ayrıca kaynayan suyu direkt olarak dökmeden önce kenarda 1-2 dakika bekleterek kahveyi yakmayacak sıcaklığa getirebilirsiniz. • Bu noktada suyu bir anda boşaltmamanız, kahvenin daha iyi demlenebilmesi açısından önemli. • Tüm suyu filtrenin içerisindeki kahveye döktükten sonra süzülmesini beklemeniz gerekiyor. • Daha sonra alt kısımda biriken kahveyi bardağınıza servis ederek taze demlenmiş filtre kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz.

V60 ile Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahve nasıl yapılır makinesiz diye sorulduğunda verilebilecek diğer bir cevap da V60. Ürünün adı sizi korkutmasın, oldukça sade ve pratik bir yapıya sahip. Aslında V60'ların temel görevi, kahveyi süzeceğiniz kap ne olursa olsun filtre kağıdını kullanabilmenizi sağlamak. Bu bir kahve potu veya bir kahve kupası olabilir. Tek yapmanız gereken bu huni benzeri ürünü, kullanacağınız kabın ağzına yerleştirmek. Suyun aşağıda rahat bir şekilde inebilmesi ve havanın rahatça yukarı çıkabilmesi için V60 ürünlerinin üzerinde minik kanallar yer alıyor. Böylece son derece pratik ve hesaplı bir şekilde filtre kahve hazırlamanız mümkün oluyor. V60 ile filtre kahve yapımında takip etmeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanıyor;• İlk adım olarak kahveyi süzeceğiniz bardak veya sürahinin üzerine V60'ı yerleştirmeniz gerekiyor. • İkinci adımda ise V60 kullanımına uygun boyutlarda üretilen filtre kağıdını ürünün içerisine koyabilirsiniz. • Kahveyi koymadan önce hem kağıdın V60'a yapışmasını sağlamak hem de demleme işlemi sırasında kahvenin çabuk soğumasını önlemek için sıcak suyla ısıtmanız gerekiyor. Bu işlem için suyu kağıdın her yerini ıslatacak şekilde gezdirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bazı filtre kağıdı çeşitlerinde baskın olan kağıt kokusunun da çıkarılması için bu adım önemli. • Filtreyi ısıtırken altta biriken suyu dökebilirsiniz. • Daha sonra kahvenizi kağıt filtrenin içine koyup demleme işlemine geçebilirsiniz. • Demleme sırasında suyu ince bir şekilde kahvenin üzerinde gezdirmenizde fayda var. Sıcak suyun hepsini kahvenin üzerine gezdirdikten sonra süzülmesini beklemeniz gerekiyor. • Filtrede hiç su kalmayınca altta demlenmiş olan kahvenizi bardaklara servis edebilirsiniz. 

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Dışarıda içtiğiniz lezzetli kahveleri evde de hazırlayabilmeniz için filtre kahve nasıl yapılır konusunu bu yazımızda etraflıca ele alıyoruz. Önceleri evde en sık hazırlanan kahveler instant veya hazır karışım şeklinde olsa da günümüzde filtre kahve kullanımında belirgin bir artış yaşanıyor. Ayrıca Türk kahvesinin mutfaklardaki sarsılmaz konumunun da filtre kahveyle birlikte değişmeye başladığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise tabii ki Türk kahvesinin tartışmasız lezzeti değil, yalnızca küçük fincan boyutları. Zaman zaman doyasıya kahve içmek istediğinizde bu minik fincanlar yeterli gelmeyebiliyor. Kahve çekirdeğinin lezzetini bardağınıza dolduran filtre kahveler ise uzun uzun içebileceğiniz büyük kupa bardaklarda servis ediliyor. Karışımlara nazaran çok daha baskın bir tada sahip olan filtre kahveler, damağınızda doğal ve yoğun bir tat bırakıyor. Üstelik gelişen teknolojiyle birlikte, dilerseniz kahvenizi çekirdekten bardağa gelene kadar da kendiniz hazırlayabilirsiniz. Farklı yöntemlerle evde filtre kahve yapımını incelediğimiz bu yazımızda pek çok farklı ipucu yakalayabilirsiniz. Hazırsanız doğru demleme yöntemlerini ve kullanılan araçları birlikte inceleyelim. 

French Press ile Filtre Kahve Demleme

Filtre kahve denilince akla ilk gelen demleme yöntemlerinden biri de french press. Son derece pratik olan bu ürün, bir kere alınıyor ve tek kullanımlık ürünlere ihtiyaç duymadan uzun süre kullanılabiliyor. Üstelik elektrik, ateş veya herhangi bir enerji kaynağına da ihtiyaç duymuyor. Siz de her eve lazım bu ürün sayesinde ister bitki çayları demleyebilir ister süt köpürtebilir isterseniz de 4-5 dakikada leziz filtre kahveler demleyebilirsiniz. Pek çok farklı malzemeden üretilen french press’ler, mutfak bulunmayan çalışma alanları için de son derece kullanışlı. Üstelik kompakt yapısı sayesinde de gittiğiniz her yere birlikte götürebilirsiniz. Siz de filtre kahve nasıl yapılır french press'le diye merak ediyorsanız gelin adımlara göz atalım.• French press kullanmadan önce filtre kahveyi servis edeceğiniz bardağın ölçüsü kadar suyu kaynatmanız gerekiyor. • Kanattığınız suyu kenarda bir dakika bekletirken kahvenizi french press'in içerisine koyabilirsiniz. Burada ölçü tamamen sizin zevkinize kalıyor. Orta sertlikte bir kahve için iki tatlı kaşığı filtre kahve yeterli olacaktır. • Sonrasında suyun dörtte birini kahvenizin üzerine yavaşça gezdirerek dökmeniz gerekiyor. Bu adıma çiçeklendirme adı veriliyor. • Kahve aromasını saldıktan sonra geri kalan suyu da yavaşça dökerek french press'in kapağını kapatabilirsiniz. • İlk adımda pres bölümünün yukarıda kalması gerekiyor. • 4-5 dakika bekledikten sonra presi aşağıya indirerek süzme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Demleme aşamasında çok uzun süre beklemek kahvenizin tadının acılaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle 4-5 dakikalık süreyi geçirmeden süzme işlemini gerçekleştirmenizde fayda var. • Son adım olarak da kahveyi bardağınıza dökerek servis edebilirsiniz.

Filtre Kahveye Bir İtalyan Esintisi: Moka Pot

Ne V60 ve french press kadar sade ne de elektrikli makineler kadar alengirli bir demleme aleti olan moka pot, kendine has stiliyle İtalya'dan çıkıp dünyanın dört bir yanına yayılmış bir ürün. Son derece kolay bir şekilde demlenen bu makine aslında espresso yapımında kullanılıyor. Espresso fincanları, tıpkı bizim Türk kahvesi fincanlarımız gibi küçük boyutlarda olduğu için moka pot satın alırken bu ölçülere dikkat etmenizde fayda var. Bu sebeple tek kişilik kullanımlar için 2 veya 4 kişilik moka potları tercih edebilirsiniz. Son derece küçük bir yapıya sahip olsa da içerisinde üç farklı kat bulunduran bu ürün, diğer demleme türlerinin aksine kahveyi aşağıdan yukarı doğru gönderiyor. En alt katta su haznesi bulunuyor. Onun üzerinde ise metal bir kahve filtresi yer alıyor. Sıcaklığın basıncıyla yükselen su, bu filtrenin içerisinden geçerek en üstteki bölüme doluyor ve yoğun bir kahve tadını size sunuyor. Peki, moka pot filtre kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte adımlar;• Ocağın üzerinde pişirerek demleyeceğiniz moka potun ilk adımına en alt hazneden başlamanız gerekiyor. Bunun için de alttaki su haznesinde yer alan emniyet valfine kadar su doldurmanız gerekiyor. Valfin üzerine geçmemeniz, herhangi bir taşma durumunu önleyebilmek açısından önemli. • Sonrasında ise filtre bölümüne kahveyi koyabilirsiniz. Bu bölümde, kahveyi kaşığınızın tersiyle bastırmadan düzeltmeniz gerekiyor. • En üste de kahvenin toplandığı hazneyi yerleştirerek orta ateşte demlemeye başlayabilirsiniz. Alt haznedeki su kaynamaya başlayınca, oluşan basınç sebebiyle üst hazneye kahveniz dolmaya başlayacaktır. • Tüm kahve üst hazneye dolduktan sonra bardaklara servis edebilirsiniz.

Çeşitli Fonksiyonlara Sahip Filtre Kahve Makineleri

Aslında filtre kahve yapma yöntemleri arasında en pratik olan seçenek filtre kahve makineleri. Diğer demleme yöntemlerine göre daha maliyetli bir seçenek olsa da tek seferde yüksek miktarda kahve demlemek için oldukça ideal. Özellikle iş yeri ve kalabalık ev ortamlarında kullanışlı olan bu ürünlerin pek çok farklı fonksiyona sahip çeşitleri mevcut. Siz de tercih ettiğiniz modelin özelliklerine göre demleme işleminde ufak oynamalar yapabilirsiniz. Filtre kahve nasıl yapılır makinede diye merak edenler için temel adımlar şu şekilde;• Öncelikle makinenin yan veya arka bölümünde yer alabilen su haznesine kullanacağınız kadar suyu doldurmanız gerekiyor. Tercih edeceğiniz suyun içme suyu olması, makinenin uzun süre aynı kalitede hizmet verebilmesi açısından önemli. Çeşme suları zamanla makinenin içerisinde kireç kalıntıları bırakabiliyor ve kahvenizin tadına da etki ediyor. • İkinci adımda ise kullandığınız filtre metal ise direkt olarak kahveyi koyabilir veya kağıt filtreyi yerleştirerek sonrasında kahveyi içesinize ekleyebilirsiniz. • Bazı makinelerde demleme sırasında kahvenin sertliğini ayarlayabiliyorsunuz. Bu tür makine bazlı değişik ayarları kendi zevkinize göre seçtikten sonra başlatma düğmesine tıklayarak demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. • Alttaki hazne dolduktan ve demle işleminin bittiğine emin olduktan sonra kahvenizi servis edebilirsiniz. Demleme işlemi bitmeden alt bölümdeki sürahiyi almaya çalışırsanız makinenizin rezistansına zarar verebilirsiniz. • Fazla miktarda kahve demlediyseniz makinenin sıcak tutma ayarını da açtığınızdan emin olun. Aksi takdirde kahveniz hızla soğuyabilir. 

Filtre kahve nasıl yapılır evde diye merak edenler için ele aldığımız bu demleme yöntemleri farklı ihtiyaçlara hitap ediyor. Siz de kendi kullanım alışkanlıklarınıza ve imkanlarınıza göre bu yöntemler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu çeşitlilik de filtre kahve nasıl demlenir sorusuna verilebilecek pek çok farklı yanıt olduğunu ortaya koyuyor. Siz de anlatılan metotlardan yola çıkarak kendi kahve demleme tarzınızı oluşturabilirsiniz. Kahveyle ilgili daha fazla içeriğe göz atmak isterseniz de Evde Soğuk Kahve Yapımı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Paylaş

Diğer Yazılar