<built-in method title of str object at 0x7f10c16122f0>

Hayat Kurtaran 9 Mutfak Eşyası

Günlük hayatta en çok ziyaret edilen mutfaklar, yemeklerin hazırlandığı, aile sohbetlerinin gerçekleştiği, misafirlerin ağırlandığı en çok vakit geçirilen yerler arasında olup evin önemli alanlarında biri. Bunlar kadar mutfakta kullanılan ekipmanlarda da önemli. Mutfakta kullanılan doğru ekipmanlar hayatınızı daha kolay ve verimli bir hale dönüştürüyor. Aynı zamanda mutfakta vakit geçirmeyi sevdirecek olan bu ekipmanlar işlerinizi daha keyifli bir şekilde yapabilmenizi sağlar. Peki bu ürünler nelerdir? İşte hayatınızı kolaylaştıracak o mutfak eşyaları.

 

1. Bıçak Setleri

Mutfakların temel ihtiyaçlarından olan bıçaklar bu sefer bıçak setleri olarak hayatınıza dahil oluyor. Yemek yapmak, alternatif yiyecekler hazırlamak, sebze, et gibi gıdaları kesmek doğramak ve dilimlemek için kullanılıyor. Yemek yapmanızı hızlandıran ve kolaylaştıran bıçak setleri farklı boyutlara sahip. Böylece her boydan yiyeceğin kesimi de kolaylaştırıyor. Yiyeceğin boyutuna uygun bıçağı tercih ederek pratik bir şekilde yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz. Keskin olan bu bıçaklar yemek hazırlığınızı hızlandırmanın yanında güvenli bir kullanım alanına da sahip. Kendinizi profesyonel bir aşçı gibi hissedebileceğiniz bu mutfak ekipmanı ile harika yemekler hazırlayabilirsiniz. Üstelik set içerisindeki farklı çeşitleri sayesinde yalnızca tuzlu yiyeceklerde değil tatlı lezzetlerde de kullanabilmeniz mümkün. Pasta bıçakları da bu setler içerisinde yer alan ürünler arasında. Böylece pasta ve kekleri rahatlıkla servis edebilir, üzerinde bulunan kremayı spatula yardımıyla dilediğiniz şekilde düzleştirebilirsiniz. Mutfağınızda profesyonelliği yakalamak için bıçak setlerini mutlaka bulundurmanız gerekiyor.

 

2. Süzgeç

Mutfak malzemeleri arasında yer alan süzgeçler gereksiz gibi görünse de ihtiyaç duyulan eşyalar arasında. Küçük, büyük fark etmeksizin çeşitli ebatlarıyla bulunan süzgeç çeşitleri kullanımlarına bağlı olarak birbirlerinden farklılaşıyor. Çok yönlü bir kullanıma da sahip olan bu süzgeçler un elemekten, yeşillik, meyve ve sebzeleri yıkayıp süzülmelerini beklemeye kadar pek çok alanda kullanılabiliyor. Yiyeceklerin ayıklanmasında da etkili bir rolü bulunan süzgeçler, farklı malzemelerden de üretiliyor. Dolayısıyla ihtiyacınız ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak dilediğiniz modeli seçebilirsiniz. Süzgeçler delik boyutlarına bağlı olarak kullanım özellikleri birbirlerinden ayrılıyor. Küçük dekli modeller daha çok püre yapmaya ve un elemek için kullanılıyor olup geniş delikliler daha çok besileri yıkamak ve süzülmesi için kullanılıyor. Siz de kullanacağınız işe bağlı olarak bu modeller arasında seçim yapabilirsiniz.

3. Dolap Düzenleyici Ve Saklama Kapları

Mutfakların hayat kurtarıcı parçalarından bir olan dolap düzenleyiciler, her mutfakta bulunması gereken eşyalar arasında yer alıyor. Mutfaklar evin en çok dağılan odaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu alanları düzenli tutmak da oldukça zor olabiliyor. Fakat bu düzeni sağlayabileceğiniz ürünler mevcut. Dolap düzenleyiciler ve saklama kapları mutfak eşyalarınızı toparlayarak düzen oluşturmanıza yardımcı oluyor. Mutfak düzeninin korunmasını sağlayan bu ürünler, birden farklı çeşide sahip. Bunlar arasında özellikle dolap içi düzenleyiciler ön plana çıkıyor. Genellikle tencere ve kapakları dolap içlerinde büyük bir dağınıklığa sahip oluyor. Bunlar için bulunan tencere kapağı ve tava düzenleyicilerini kullanarak dolaplarınızdaki karışıklığı toplayabilirsiniz. Farklı düzenleyici modelleri de bu dolap içlerinizi düzenlemeniz için tercih edebileceğiniz çeşitler arasında. Bunların yanında saklama kapları da özellikle bakliyatlar başta olmak üzere yiyeceklerinizi taze bir şekilde muhafaza edebilmenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda raf düzenleyici ve saklama kapları ile de dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

4. Blender Seti

Sevilen ve her mutfakta olması gereken mutfak eşyası ürünlerinden bir tanesi de blender seti oluyor. Pratik bir şekilde yemek yapabilmenizi sağlayan bu setler mutfağınızda bulunması gereken küçük ev aletleri arasında. Çorbaları karıştırmak, içecek hazırlamak veya hamur işi yapmak gibi pek çok alanda kullanılan bu ürünler, mutfakların sevilen yardımcıları arasında bulunuyor. Pürüzsüz yiyecekler hazırlamanın püf noktaları arasında da bulunan blender setleri çeşitli yemekler hazırlayabilmenize de yardımcı oluyor. Siz de daha lezzetli ve patik bir şekilde yiyecek hazırlamak istiyorsanız bu setleri tercih edebilir, mutfaklarınızda keyifli bir şekilde yemek hazırlayabilirsiniz.

5. Sarımsak Ezici

Küçük mutfak eşyaları arasında yer alan sarımsak ezici hayat kurtaran mutfak eşyaları arasında yer alıyor. Basit bir ürün olan sarımsak eziciler, aslında büyük bir işleve sahip. Sarımsak doğramak zorlu ve kokan bir ürün olması açısından kişileri uğraştırabiliyor. Tam da bunun için tasarlanan sarımsak eziciler, ellerinizi kokutmadan sarımsakları ezebilmenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda yemek içerisinde bütün bir şekilde ağzınıza gelmesinin de önüne geçiyor. Kullanım açısından da basit bir yapıya sahip olan sarımsak eziciler, bulaşık makinesinde yıkanabilir özelliği ile de basit bir şekilde temizleniyor. Sarımsak koyma haznesine sarımsağı bütün bir şekilde veya bölerek koyabilir ve üstünde yer alan kapak kısmını kapatarak rahatlıkla ezebilir, yemek veya mezelerin içerisine ekleyebilirsiniz.

 

6. Kahve Makinesi

Her evde ve mutfakta bulanması gereken kahve makineleri, hayatınızı kurtaran mutfak eşyaları arasında yer alıyor. Gün içinde verilen kısa molaların vazgeçilmezi olan kkahve makineleri ile siz de gün içinde verdiğiniz molalarınızı hareketlendirebilirsiniz. Kalabalık misafirlerinize aynı anda sıcacık kahve ikram edebilmeniz için de ideal ürünlerden olan kahve makineleri her anınızı kolaylaştırmayı başarıyor. Üstelik birden farklı çeşidi ile ister Türk kahvesi makinesi ister espresso, isterseniz de tam otomatik kahve makinelerine sahip olabilirsiniz. Her evde bulunması gereken kahve köşesini sen de mutfağında yaratabilirsin. Çeyiz listesinin de olmazsa olmazları arasında olan kahve makineleri ile siz de mutfağınızı çeşitlendirebilirsiniz.

 

7. Düdüklü Tencere

Yemek yapmanın en pratik hali olan düdüklü tencereler, hızlı bir şekilde dilediğiniz yemeği hazırlayabilmenize yardımcı oluyor. Mutfakların temel ihtiyaçları arasında bulunan düdüklü tencereler, gıda alışverişinden tüketimine kadar tüm süreci etkileyebiliyor. Mutfağınızda tasarruf yapabilmenize de yardımcı olan bu mutfak eşyası tüm alışkanlıklarınızı değiştiriyor. Zamandan tasarruf ederek pratik ve hızlı bir şekilde yemek hazırlayabilir sevdiklerinize çeşitli yemekler sunabilirsiniz.

8. Kesme Tahtası

Mutfak eşyaları listesinin olmaz olmazlarından olan kesme tahtaları, yiyecekleri kolay bir şekilde doğrayabilmenize yardımcı oluyor. Plastik, tahta, cam gibi pek çok çeşide sahip olan kesme tahtaları size fonksiyonel bir kullanım alanı sunuyor. Yiyeceklerinizi hazırlamanıza yardımcı olmasının yanında bıçaklarınızın keskinliğini de koruyor. Özellikle plastik kesme tahtaları bıçakların keskinliğini korumak için ideal ürünler arasında yer alıyor. Kesme tahtaları güvenli bir kesme alanı oluştururken düzgün bir şekilde yiyeceklerinizi kesmenize de yardımcı oluyor. Pratik kullanımıyla da mutfakta hızlı bir şekilde hareket edebilmenizi destekliyor.

 

9. Hassas Terazi ve Sıcaklık Ölçer

Yemek tariflerini orantılı bir şekilde yapmanızı sağlayan dijital teraziler, sevilen lezzetleri hazırlayabilmenizi kolaylaştırıyor. Doğru ölçüleri göre hazırlayacağınız yemekler ile sevdiklerinize harika lezzetler sunabilirsiniz. Her mutfakta bulunması gereken ürünlerden biri de sıcaklık ölçer. Yemek yaparken ya da yemek hazırlığı sırasında kimi yiyeceklerin sıcaklığının iyi ayarlanması gerekiyor. Bunun için de hassas ayara sahip olan sıcaklık ölçer kullanılması ideal sıcaklığın ayarlanabilmesinde yardımcı oluyor. Yoğurt yaparken, et, sebze gibi ürünleri kızartırken veya belirli sıcaklıkta tutmanız gereken yiyecekler için mutfaklarınızda bulundurmanız gereken ürünler arasında yer alıyor. Dolayısıyla siz de sıcaklık ölçere mutfaklarınızda bir yer ayırabilirsiniz.

Paylaş