<built-in method title of str object at 0x7fda4d7e22f0>

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Son zamanlarda kahvenizin tadı acı mı gelmeye başladı? Bir kahve makinesini ve kahve makinesinin sürahisini temizlemek üzere sizin için sunacağımız kolay yöntemlerle makinenin içindeki büyük birikintileri giderebilirsiniz. Bir sonraki kahve fincanınızın tadınızı taze ve lezzetli hale getirmek için bir kahve makinesi nasıl temizlenir, gelin adım adım birlikte öğrenelim.

 

Kahve Makinesi Temizliği Neden Önemli?

 

Kahve makineniz düşündüğünüz kadar temiz olmayabilir. Kirli bir kahve makinesinin bazı uyarı işaretleri açıktır: Kahve makinenizde ve sürahisinin dibinde yağlı tortu ve mineral birikmesi oluşur, lekeler meydana gelir, demleme işlemini yapışkan bir hal alır ve sonunda da ortaya acı bir kahve deneyimi çıkar. Bununla birlikte göremediğiniz mikroplar ve bakteriler daha da büyük bir sorun oluşturabilir. Bağımsız bir halk sağlığı kuruluşu tarafından yapılan bir araştırma, kahve makinelerini evinizdeki en mikroplu beşinci yer olarak belirlemiş. Maya ve küf gibi birikinti yaratabilen organizmalar alerjik reaksiyonlara ve hatta enfeksiyonlara neden olabilir, bu nedenle uygun şekilde temizlemeden kahve makineniz sizi hasta edebilir. Kısacası her şeyden önce sağlıklı bir kahve deneyimi için elektrikli kahve makinesi nasıl temizlenir, bilmek ve düzenli olarak uygulamak gerekir.

 

İyi haber şu ki, sadece birkaç kolay adımda bir kahve makinesi cezvesini, su haznesini ve içini pırıl pırıl ve (neredeyse) yeni görünecek şekilde nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Klasik bir damlama tarzı kahve makinesini sadece sirke ve suyla nasıl temizleyeceğiniz konusunda size yol gösterecek, filtre kahve makinesi ya da Türk kahvesi makinesi gibi farklı kahve makinesi temizleme süreçleri esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız. Hangi marka ve model kahve makineniz olursa olsun, sirkenin çalışması için biraz zaman ayırmanız gerekecek, bu yüzden yeni bir demlik hazırlamanız gerekmeden hemen önce bu yöntemleri denememenizde fayda var. Siz iyisi mi hemen şimdi kendinize taze bir fincan kahve demleyin, ardından da bir yandan onu yudumlarken diğer yandan kahve makinesi içi nasıl temizlenir yöntemlerimizi takip ederek iç dış temizliğe başlayın.

 

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

 

Eğer filtre kahve makinenizi her gün kullanıyorsanız, her şeyden önce makineyi ayda bir düzenli olarak temizleme planı yapın. Ara sıra kahve içenlerin bunu yalnızca her üç ila altı ayda bir yapması yeterli olabilir. Bununla birlikte demlik veya kahve sepeti çevresinde gözle görülür bir birikim fark ederseniz veya kahvenizin tadı kötü gelmeye başlarsa, son temizlikten bu yana geçen süreye bakmaksızın kahve makinesi temizliği zamanı gelmiş demektir. Filtre kahve makinesi temizleme için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

 
 • Kirli bir kahve makinesi
 • Beyaz damıtılmış sirke
 • Su
 • Kahve filtresi
 • Temizlik bezi

1. Kahve makinesini sirke ve suyla doldurun: Kahve makinenizi temizlemek için, hazneyi 50-50 beyaz damıtılmış sirke ve su karışımıyla doldurarak başlayın. Bu karışımı, normal şartlar altında kahve demlerken su koyduğunuz hazneye dökün. Kahve makinenizde özellikle yoğun ve inatçı bir birikim varsa, sirkenin suya oranını artırabilirsiniz. Sirke sadece kahve makinesini ve sürahiyi sterilize etmekle kalmaz, aynı zamanda birikmiş mineral birikintilerini de çözer.

 

2. Kahve makinesini çalıştırın, sirkeli su karışımını demleyin ve karışımın makineye nüfuz etmesine izin verin: Kahve makinenizin kahve sepetine bir filtre yerleştirin ve demleyiciyi açın. Demlemenin yaklaşık yarısında, kahve makinesini kapatın ve kalan sirke çözeltisinin, ne kadar birikmeyi temizlemeniz gerektiğine bağlı olarak, sürahi ve haznede yaklaşık 30 ila 60 dakika boyunca kalmasına, böylelikle kahve makinesinin tüm iç parçalarına nüfuz etmesine olanak tanıyın.

 

3. Döngüyü tamamlayın ve makineyi suyla yıkayın: Kahve makinesini tekrar açın ve demleme döngüsünü tamamlamasına izin verin. Varsa kağıt filtreyi atın ve sirke çözeltisini dökün.

 

4. Makineyi sirke izlerinden arındırın: Şimdi ise sıra, kahve makinesini sirke kokusundan ve tadından arındırmaya geliyor. Hazneyi temiz suyla doldurun, sepete bir filtre daha koyun, kahve makinesini açın ve yeniden bir demleme döngüsü oluşturun. Filtreyi çıkarın, suyu boşaltın ve ikinci bir döngü için temiz su ile tekrarlayın. Bu işlem tamamlandığında ise kahve makinenizi ve cezvenizi temiz bir bezle silin.

 

Türk Kahvesi Makinesi Nasıl Temizlenir?

 

Tıpkı filtre kahve makinenizde olduğu gibi öğle arasından hemen sonra keyifle tüketmek isteyeceğiniz Türk kahvesi fincanınızın gizli sürprizler içermediğinden emin olmak için Türk kahvesi makinenizin de düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Türk kahve makinesi temizliği için biraz su, biraz elde bulaşık yıkama deterjanı ve elbette ki biraz sirke yeterli olacaktır. Unutmamak gerekir ki Türk kahvesi makineleri marka ve modele göre kendi aralarında farklılık göstereceğinden kahve makinenizin üreticisinin temizleme talimatlarını kontrol etmek de sağlıklı bir yöntem olabilir. Türk kahve makinesi temizliği için ihtiyacınız olacak malzemelerin tam listesi şu şekilde:

 
 • Su
 • Bulaşık deterjanı
 • Sirke
 • Sünger
 • Kağıt kahve filtreleri
 • Pirinç

1. Çıkarılabilir parçaları her kullanımdan sonra bulaşık deterjanı ile yıkayın: Türk kahvesi makinesi temizliğinde her kullanımdan sonra elektrikli cezveyi bulaşık deterjanı ile yıkamak oldukça önemlidir.  Bunun sebebi, geride kalan kahve telvesinin, özellikle diğer kahve türleri ile kıyaslandığında çok daha kalıcı lekeler oluşturabilme potansiyeline sahip olmasıdır. Bu anlık temizliği gerçekleştirmek için lavaboda ılık ve deterjanlı suyla cezveyi yıkayabilir ve kurulayabilirsiniz. Çoğu elektrikli cezvenin makine ile elektrik bağlantısını sağlayan bir metal aksamı olduğu için cezveyi kesinlikle bulaşık makinesine atmamanız gerekiyor. Yine elde yıkama esnasında makinenin düzgün fonksiyon gösterebilmesi için elzem olan bu aksamın olabildiğince minimum oranda su ile temas etmesi tavsiye ediliyor.

 

2. Türk kahvesi makinenizi ayda bir sirke ile kireçten arındırın: Günlük olarak Türk kahve makinesi cezvesi nasıl temizlenir notlarımızı aldıktan sonra sıra, haftalar içerisinde birikebilecek Türk kahve makinesi kireci nasıl temizlenir yöntemlerini keşfetmeye geliyor. Belirtmekte fayda vardır ki makineyle Türk kahvesi pişirdiğiniz her seferden sonra bulaşık deterjanıyla temizlik yapsanız bile zaman içerisinde cezvenin metal yüzeyi üzerinde kireç birikmesi kuvvetle muhtemel.

 

Zamanla makinenizin iç işleyişinde sert su mineralleri birikebilir ve kahvenizin daha az köpüklü olarak çıktığını fark edebilirsiniz. Elektrikli cezvenizin dibindeki yüzeyin ilk günkü gibi parlaması için makineyi ayda bir detaylı temizlikten geçirmeniz ve kireçten arındırmanız gerekir. Türk kahvesi makinesini yedi adımda kireçten arındırabilirsiniz:

 
 • Hazneyi eşit miktarda sirke ve suyla doldurun.
 • Makinenin boş sepetine bir kağıt filtre yerleştirin.
 • Sürahiyi yerine yerleştirin ve çözeltiyi yarıya kadar "demleyin".
 • Makineyi kapatın ve 30 dakika bekletin.
 • Kahve makinesini tekrar açın, demlemeyi bitirin ve sirke ve su dolu sürahiyi boşaltın.
 • Yeni bir kağıt filtre koyarak ve bir kap temiz su ile her şeyi durulayın.
 • Bir kez tekrarlayın.
 

3. Kahve sürahinizi pirinçle yeniden parlatın: Sürahinizi her kullanımdan sonra zaten yıkamalısınız, ancak zamanla pis görünmeye başlarsa onu ılık, köpüklü su ve biraz pişmemiş pirinçle doldurun. Her türden birikmiş kiri ve kurumuş kalıntıları gevşetmek için karışımı sürahi içerisinde nazikçe döndürün. Kalıntıları gidermek ve iyice durulamak için ise bir ovma süngeri kullanarak işleminizi tamamlayın.

Kapsül Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

 

Kahve makinesi temizliği, tahmin de edebileceğiniz üzere sahip olduğunuz makinenin tipine göre biraz değişir, bu nedenle her zaman teknik özellikler ve bulaşık makinesi güvenliği kılavuzu için kılavuza bakmak oldukça önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler çoğu filtre kahve makinesi ve Türk kahvesi makinesi tipleri için uygun olmakla birlikte yine de bu temizlik yöntemlerine girişmeden önce makinenizin kendisine has kullanım kılavuzunu elden geçirmenizde ve temizliğe dair herhangi bir özel durumun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Söz konusu kapsül kahve makinesi temizliği olduğu zaman ise genellikle temel strateji aynıdır:

 
 1. Boş kapsülü, demleme tamamlanır tamamlanmaz hemen atın.
 2. Günün sonunda damlama tepsisini boşaltın ve sökülebilir bileşenleri ayırın.
 3. Sonra her bir parçayı sabun/elde yıkama deterjanı ve suyla yıkayın, iyice durulayın ve havayla kurutun.
 

Kahve Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

 

İster bir filtre kahve makinesi, ister bir Türk kahvesi makinesi, ister kapsül kahve makinesine sahip olun; zaman içerisinde makinenizin sürahisinde ya da cezve kısmında kireç birikmesi ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Kahve makinelerinde kireç temizleme işlemi aslında oldukça kolaydır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bunu yapmak için sirke bazlı solüsyonlara başvurabilirsiniz. Bazı kahve makinelerinin kendi markalarına ve modellerine uygun olarak piyasaya sürdükleri kireç çözücü tabletler de bulunmaktadır; eğer makinenizin kullanım talimatlarında böyle bir ek bilgi varsa piyasada ufak bir araştırma yaparak bu kahve makinesi kireç çözme tabletlerinden edinerek arındırma işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Genel olarak kahve makinesi kireci nasıl temizlenir diye bakacak olursak aşağıdaki adımları izleyebilir ve anında pırıl pırıl sonuçlar elde edebilirsiniz:

 
 • Filtre kahve makinesini kapatın.
 • Sürahiyi boşaltın.
 • Varsa öğütülmüş filtreyi çıkarın.
 • Sürahiyi yıkayın.
 • Su haznesini sirke ve su solüsyonu (1:2) ile maksimum seviyeye kadar doldurun.
 • Makineyi açın.
 • Kireç çözme döngüsünün çalışmasına izin verin.
 • Çözeltiyi soğumaya bırakın.
 • Su haznesini temiz suyla doldurun ve kireç çözme döngüsünü çalıştırın.
 • Makineyi uygun şekilde durulamak için döngüyü bir kez daha tekrarlayın.
 

Kahve Makineleri Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

 

Kahve makinenizin temizleme zamanının geldiğini şu işaretleri izleyerek anlayabilirsiniz:

 
 • Bir fincan kahve demlemek için normalden daha uzun süre alması
 • Tam bir fincan kahve miktarı kadar malzeme koyduğunuzda demlenmiş partide fincanın yalnızca yarısının dolması
 • Demlenmiş bardak içerisinde granüller, beklenmedik yoğun ve katı parçalar
 • Beklenmedik küflü bir koku
 • Makinenin görünen aksamlarında mineral birikintileri
 

Otomatik damlamalı kahve makineleri için günlük temizlik yapmak hem kısa hem uzun vadede faydalı bir metot olacaktır. Örneğin filtre kahve makinenizde bir demleme işlemini tamamladıktan sonra filtredeki kalıntıları çiçeklerinizin toprağına dökebilirsiniz; bu onlar için de oldukça faydalı ve besleyici olacaktır. Günlük kahve makinesi temizliği yaparken kahve sürahisini, kapağı ve filtre sepetini - kısacası tüm çıkartılabilir parçaları - lavaboda ılık ve sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Bu noktada aslında bu parçaları bulaşık makinesine atmak da bir seçenek; ancak bunu yapmadan önce kahve makinenizin kullanım kılavuzunu okumalı ve hangi parçanın bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olduğunu teyit etmelisiniz. Belirtmekte fayda vardır ki bazı plastik kahve makinesi parçaları, her ne kadar kılavuzda bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olarak gözükse de, bulaşık makinesi içerisinde oluşan aşırı ısıdan ötürü zaman içerisinde genleşmeye uğrayabiliyor. Bu da çıkartılabilir plastik parçaların tekrar yerine oturtulmasında sıkıntı yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Yıkama işleminiz tamamlandıktan sonra parçalarınızı durulayabilir, havluyla kurulayabilir ve havada kurumaya bırakabilirsiniz. Parçaların tamamen kurumasını beklediğiniz süre zarfında makinenin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle silebilirsiniz.

 

Otomatik damlamalı kahve makineleri için günlük temizlik kadar aylık temizlik de oldukça önemlidir. Günlük rutin temizliğinizi yapmadığınız zamanlarda bu bir aylık süre daha da kısalabilir. Peki aylık bazda kahve makinesi nasıl yıkanır? Aylık temizlik için yukarıda adım adım anlattığımız sirkeli demleme döngüsünü uygulayabilir ve kahve makinenizin size uzun yıllar hijyenik, güvenli ve temiz bir biçimde hizmet etmesini sağlayabilirsiniz. Küf, bakteri ve maya nem içinde büyüdüğünden, kullanılmayan suyu boşaltmanız ve kullanımlar arasında açık havada kuruması için kahve haznesinin kapağını açık bırakmanız da elzemdir. Sirkeyle kahve makinesi temizliği, Smeg, KitchenAid, Nespresso ve Karaca gibi pek çok markada işe yarayan, doğal ve etkili bir çözüm yoludur.

Paylaş