<built-in method title of str object at 0x7fbd0563f2f0>

Kettle Kireç Temizleme Yöntemleri

Kullanışlı ve pratik olmasından ötürü kettle modelleri, bir mutfak için olmazsa olmaz elektrikli ev aletleri arasında yer alıyor. Elektrikli su ısıtıcısı olarak da bildiğimiz kettle'da su ısıtmak için tek yapmanız gereken içerisine istediğiniz miktarda su eklemek, düğmesine basmak ve birkaç dakika sonra kaynama noktasına ulaşmış suyu çayınızda, kahvenizde ya da yemek tariflerinizde kullanmak. Elbette her elektrikli ev aletinde olduğu gibi kettle kullanımında da temizlik ve bakım nüanslarına dikkat etmek gerekiyor. Sürekli olarak kullanılan bu cihaz, zaman içerisinde su ile temas içinde olan tüm mutfak gereçleri gibi kireçlenme problemi ile karşı karşıya kalabiliyor. Peki kettle kireç temizliği nasıl yapılır? En etkili şekilde kettle kireci nasıl temizlenir? Hepsi ve çok daha fazlası, kettle temizliğine dair bilmeniz gereken her şeyi sıraladığımız bu blog yazımızda.

 

Kettle Neden Kireçlenir?

 

Kettle temizleme adımlarına geçmeden önce işin köküne inmeli ve kettle neden kireçlenir, sebeplerini araştırmalıyız. Bu nedenleri bildiğiniz takdirde kettle kireç temizliğini yapmanız size çok daha mantıklı ve zaruri gelecektir. Bildiğiniz üzere suda yer alan mineraller, su kaynadıkça çoğalarak kettle'ın dibine çökmeye meyillidir. Özellikle musluk suyu kullanıyorsanız ya da tercih ettiğiniz içme suyu markasının pH değeri optimal düzeyde değilse, kettle'ınızda kireçlenme sorunu ile çok daha sık karşılaşabilirsiniz; zira sert nitelikli su, kireç bırakmaya ve mineral oluşumunu arttırmaya çok daha yatkın olacaktır. Zaman içerisinde minerallerin bıraktığı bu lekeler, yani kireç tabakası, kettle'ınızın ısıtma sistemlerine de zarar vererek onun işlevlerini de bozmaya başlayabilir. Bu nedenle de düzenli aralıklarla ve doğru yöntemlerle kettle kireç temizliği, yapmak oldukça önemlidir. Şimdi gelin, birbirinden etkili kettle içi temizleme yöntemlerine daha yakından bakalım.

 

Karbonatla Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

 

Kettle temizleme yöntemleri arasında en yaygın olarak bilinen ve başvurulan yöntemlerden bir tanesi, karbonatla temizlik yapmaktır. Kettle kireç temizleme karbonat ile yapıldığında hem cihazın iç tasarımına ve dokusuna zarar vermez, hem de herhangi bir kimyasal malzemeye başvurmanıza gerek duymadan doğal yöntemlerle bu temizlik işlemini gerçekleştirmenize de vesile olur. Karbonatla kettle kireci temizlerken şu adımları takip edebilir ve şaşırtıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz:

 
 1. 5 kaşık karbonatı kettle'ınızın içerisine dökün.
 2. Üzerini kettle'ın 3/4'üne gelecek kadar su ile doldurun ve kaynatmaya başlayın.
 3. Bu işlemi birer saat arayla tekrarlayın. Düzenli olarak bu işlemi tekrarlamanız, kettle içerisinde biriken tüm kireç tabakasının yumuşamasını ve temizlenmesini kademe kademe kolaylaştıracaktır.
 4. Kettle içerisindeki kireç tamamen çözüldükten sonra bu işlemi tekrar edin, ardından da karbonatlı suyu dökerek kettle'ınızı soğuk su ile güzelce durulayın.

Limon Tuzuyla Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

 

Limon tuzu da kireç çözme yöntemleri arasında oldukça tercih edilen bir doğal malzeme. Kettle kireç temizleme limon tuzu ile gerçekleştirildiğinde sadece kireç tabakasını çözmekle kalmaz, aynı zamanda kettle'ınızın mis gibi doğal olarak limon kokmasını da sağlar. Limon tuzu ile kettle kireci nasıl temizlenir, gelin birlikte bakalım:

 
 1. Kettle'ın içinde yer alan kireç tabakasının tamamını kaplayacak şekilde içerisinde limon tuzu doldurun.
 2. Bu sefer kettle'ın en az yarısını dolduracak kadar su ekleyin. Burada önemli olan, su ve limon tuzunun kireçli olan her bölgeye temas ediyor olmasıdır.
 3. Kettle'ınızı kaynayana kadar çalıştırın ve beklemeye alın.
 4. İçerisindeki su soğumaya başladığında yumuşak bir fırça kullanarak yüzeylere yapışmış olan kireçleri ovalayın ve yüzeyden tamamen sökülmelerini sağlayın.
 5. İşlem tamamlandıktan soğuk su ile durulama aşamasına geçebilirsiniz.
 

Sirkeyle Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

 

Kireç temizliğinde en çok kullanılan bir diğer madde de şüphesiz sirkedir. Ocaktan çaydanlığa pek çok farklı alanda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz beyaz sirkeyi elbette ki kettle temizliğinde de tercih edebilirsiniz. İçerisindeki doğal asidik yapı sebebi ile kireci doğal yoldan söküp atan, bunu yaparken de başta kettle rezistansı olmak üzere cihazın hiçbir parçasına zarar vermeyen sirke, kettle içini temizleme için birebir. Kettle kireç temizleme sirke ile nasıl yapılır, bu adımları takip ederek öğrenebilirsiniz:

 
 1. Kettle'ınızın içerisine yarım litre kadar sirke koyun. Temizlik amaçlı beyaz sirke kullanabileceğiniz gibi kendi yöntemlerinizle elde ettiğiniz ve yemeklerinizde kullandığınız sirkeyi de tercih edebilirsiniz.
 2. Kettle'ın içerisine maksimum seviyeye gelecek kadar su ilave edin.
 3. İçeride oluşan karışımı kaynatın ve soğumaya bırakın.
 4. Kireç tabakasının tamamen kalktığından emin olduktan sonra karışımı lavaboya dökün ve cihazı sirke tadı ile kokusundan tamamen arındırmak için soğuk suyla güzelce durulayın.
 

Patates Kabuğuyla Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

 

Limon, sirke ve karbonat, kireç temizliğinde oldukça etkili olduğunu bildiğimiz ve en az bir tanesini bile olsa daha önce duyduğumuz kireç temizleme malzemeleri arasında. Peki ya patates kabuğunun da kettle kireci temizleme konusunda en az bu üçlü kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bu yöntemi inatçı ve uzun süreli kireçlenme için değil, henüz yeni yeni oluşmaya başlayan ufak kireç tabakaları için gönül rahatlığıyla kullanabilir ve ciddi bir kireçlenme başlamadan bu istenmeyen durumun önüne geçebilirsiniz. Patates kabukları kullanarak kettle içindeki kireç nasıl çıkar, öğrenmeye hazır mısınız?

 • Soyduğunuz bir miktar patates kabuğunu kettle'ın içerisine yerleştirin ve içerisini su ile doldurun. Bunu yapmak için ayrıca vakit ayırıp patates soymanıza da gerek yok; yaptığınız herhangi bir patates yemeği sonrası arta kalan kabukları değerlendirip aynı anda iki işi birden aradan çıkartabilirsiniz.
 • Cihazdaki suyu yaklaşık 15 dakika kadar aralıksız kaynattıktan sonra soğumaya bırakın.
 • Kısa bir süre bekledikten sonra patates kabuklarının kettle içerisinde oluşan ince kireç tabakasını tamamen yok ettiğine şahit olacaksınız.
 • İşlem tamamlandıktan sonra patates kabuklarını çöpe atın, suyu dökün ve kettle'ınızı iyice durulayın.
 •  

  Kireç Çözücüyle Kettle Kireci Nasıl Temizlenir?

   

  Sirke, karbonat, limon tuzu, patates kabuğu... Tüm bu doğal yöntemleri denediniz, ancak hiçbiri kettle'ınızın içerisinde birikmiş kireci gidermeye yeterli olmadı. Bu durumda güçlü bir kimyasal yapısı olan ve işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak profesyonel yapısıyla size yardım etmeye hazır olan kireç çözücülere yönelebilirsiniz. burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yoğun kimyasal madde içeren kireç çözücü kullandıktan sonra kettle'ınızı çok iyi bir biçimde durulamanız ve içerisinde kalabilecek kireç çözücü kalıntılarından onu tamamen arındırmanızdır. Aksi takdirde hazne içerisinde ufak miktarda da olsa kimyasal kalmasına sebebiyet verebilir ve sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz.

   
  1. Kettle kireç temizleme için kireç çözücü kullanmayı tercih ettiyseniz, ürünün kullanım talimatlarında belirtilen miktarlara harfiyen uymanız gerekmektedir.
  2. Önerilen miktarda kireç sökücüyü kettle içerisine yerleştirerek sulandırın ve bekletin. Burada ürün talimatlarında belirtilen kireç çözücü - su oranına da riayet etmek oldukça önemlidir.
  3. Karışımı bir süre kettle içerisinde bekletin.
  4. Kireç tabakasının söküldüğünden emin olduktan sonra kettle'ınızı en az 2-3 kere durulayın.
   

  Su Isıtıcımda Kireç Oluşumunu Nasıl Önleyebilirim?

   
  • Kettle'ınızda hiçbir zaman boşu boşuna su bekletmeyin. İster sıcak ister soğuk olsun, kettle içerisinde su bekletmek, markası ya da kalitesine bakmaksızın her kettle'ın nihayetinde kireçlenmesine sebep olacaktır. Kettle'da su kaynatırken sadece ihtiyacınız olan miktarda su kaynatmaya özen gösterin, geriye kalan suyu ise lavabo temizliğinde ya da bitki sulama işleminde değerlendirebilirsiniz.
  • Musluk suyu yerine içme suyu kullanın.
  • İçme suyunu seçerken pH değerine dikkat edin.
  • Her zaman yeni ve parlak görünmesi için kettle'ınızın dış yüzeyini de haftada en az 1 kere temizleyin.
  • Temiz bir kettle'ın aynı zamanda doğa-dostu bir kettle olduğunu unutmayın; içerisinde kireç bulunmayan bir kettle daha az enerji harcayacak ve ömrünü uzatacaktır.
  • Gözle görülür bir kireç tabakası ile karşılaşmamanız durumunda bile bu doğal yöntemlerden birine başvurarak kettle'ınızın içini en az 2-3 ayda bir temizleyin.
  • Kettle temizliğinde doğrudan kireç çözücü kimyasallara başvurmak yerine önce bahsi geçen doğal yöntemleri deneyin; kireç çözücü kullanmak, son seçiminiz olsun.

  Kettle Temizliği Esnasında Nelere Dikkat Etmeli?

   
  • Temizliğe başlamadan önce kettle'ın fişten çekildiğine emin olun.
  • Eğer kettle'ın elektrik kablosu, doğrudan kendisine bağlı ise temizlik esnasında su ve kimyasal madde ile temas etmesinden kaçının.
  • Kettle'ınızı kesinlikle suya batırmayın. Bunu yapmanız, rezistansına ve diğer ısıtıcı elementlerine zarar verecektir.
  • Kullanım sıklığınıza bağlı olarak kettle'ınızı yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak birkaç ayda bir temizleyin.
  • Kettle kireci temizleme yöntemlerinden birini uyguladıktan sonra daha etkili bir temizlik ve parlaklık için içerisine bir miktar karbonat serpip nazik bir bezle ovalayarak son dokunuşu yapabilirsiniz.
  • Özel bir koruyucu katmanları olduğu için asla kettle'ınızın iç yüzeyini bulaşık teli gibi sert cisimlerle ovalamayın.
  • Kettle'ın filtresini temizlemek için filtreyi çıkartarak 10 dakika boyunca sirke içerisinde bekletebilirsiniz.
   

  Kettle Temizleme Yöntemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

   

  Kettle'ımı ne kadar sıklıkla temizlemeliyim?

  İçerisinde kireç birikmesi olmasa bile bu oluşumu engellemek ve kettle'ınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için onu en az 2-3 ayda bir bu yöntemlerden birini kullanarak temizleyebilirsiniz.

  Elektrikli su ısıtıcımın daha uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmeliyim?

  Kettle'ınızın size uzun yıllar hizmet edebilmesi için içerisinde gereksiz yere su bırakmamalı, kireç ve paslanma temizliğini zamanında yapmalı, aynı zamanda da markanın kullanım talimatlarına ve uyarılarına da dikkat etmelisiniz.

  Kettle'ımın dışını nasıl parlatabilirim?

  Doğal yöntemlerle su ısıtıcınızın dış yüzeyini parlatmak için bir parça kağıt havluya bir damla zeytinyağı dökerek dış yüzeyini ovalayabilir ve harika bir parlaklık elde edebilirsiniz.

  Paslanmış bir kettle kullanılabilir mi?

  İnsan sağlığı için en zararlı etkenlerden biri olan pas, bir ürünün kullanım süresinin dolduğunun ve yenilenmesinin en bariz işaretlerinden biridir. Her ne kadar kettle pası temizlemek için farklı yöntemler bulunsa da, paslanmış bir kettle'ı kullanmaya devam etmek sağlığınıza büyük ölçüde zarar teşkil edebilir, bu nedenle de hemen yenisinin alınması tavsiye edilir.

  Paylaş