<built-in method title of str object at 0x7f10c16122f0>

Kiler Düzeni Nasıl Olmalı

 • Ardından raf ya da dolapları ölçtüğünüz uzunluklara uygun olarak alabilir ya da yaptırabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken unsur, raf veya dolap derinliklerinin farklı ve olması. Böylece kavanoz, kutu, şişe veya gibi farklı mutfak gereçlerini rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.
 •            
 • Kilerler çoğunlukla evlerin küçük odalarında, ışık görmeyen alanlar olsa da sizin kilerinizi ışık alıyorsa kapaklı dolaplar tercih edebilirsiniz. Böylece ışık görmemesi gereken yiyecekleri rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.
 •            
 • Eğer kilerinize dolap yaptırmaya karar verdiyseniz dolap kapağı içlerini de depolama alanı olarak kullanmayı unutmayın. Bu alanlar çoğu zaman küçük eşyalarını düzenleyebilmenizde size yardımcı olabiliyor.
 •            
 • Raf ve dolapları ayarladıktan sonra güzelce bir silip süpürdükten sonra kilerde bulundurmak istediğiniz eşyalarınızı ayırmaya başlayabilirsiniz.
 •  

  Benzer Ürünleri Aynı Yere Koyun

  Sıra geldi raf ve dolap düzenine. Burada önemli olan kiler raf düzeninde benzer veya aynı olan ürünleri bir arada yerleştirmek. Gıda, mutfak aletleri, tencere veya tavaları sınıflandırarak raf veya dolaplara yerleştirdiğinizde aradığınız ürünü kolaylıkla bulmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Eğer kiler dolaplarına sahipseniz dolap üzerine etiketleme de yapabilirsiniz. Böylece zaman kazanabilir ve aradığınız ürünü nereye koyduğunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz. Tabi yerleştirme işlemine başlamadan önce kilere koymayı düşündüğünüz tüm eşya veya gıdalarınızı tezgah üstüne çıkarmakla başlayabilirsiniz. Yiyecekler için son kullanma tarihlerini kontrol ederek tarihi geçmiş olanları atın ve diğer ürünler için daha fazla yer açın. Aynı zamanda gıdalarınızın tümünün iyi olduğundan da emin olabilirsiniz. Tüm bu ayırma işlemlerini yaptıktan sonra eşya veya gıdaları yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Aynı ve benzer ürünleri raflarda yan yana yer alacak şekilde dizmeyi de unutmayın.

  Kiler Düzeni Nasıl Olmalı

  Evde pek çok eşyanın saklandığı, çoğunlukla kullanılmayan eşyaların depolandığı alanlar olan kilerler, oldukça karmaşık olmalarıyla öne çıkıyor. Bunun yanında mutfaklarda da sıkça tercih edilen bir alan kiler bölümü eşyaların toparlanmasında yardımcı oluyor. Evlerin en sıkışık ve kalabalık alanları olarak da bilinen bu bölümler genellikle küçük bir alana sahip. Dolayısıyla kolay bir şekilde dağılabilmeleri de oldukça basit. Fakat kilerler, düzenli bir şekilde kullanıldığında kullanışlı bir depolama alanına dönüştüğü de kaçınılmaz bir gerçek. Bu alanlar hem yaşam alanınızın ferahlamasına hem de ev içerisinde daha düzenli bir alan oluşturmanıza imkan tanıyor. Peki kiler düzeni nasıl sağlanır? Merak edilen konular arasında olan kiler için birkaç pratik adım bulunuyor. Siz de bu adımları takip ederek evinizdeki potansiyel depolama alanını en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. İşte düzenli yaşam için kiler düzenini sağlayabilmenize yarayacak o ipuçları.

   

  Kullanılabilir Kiler Alanınızı Tanıyın

  Kiler düzeninin ilk adımlarından biri olan mevcut alanınızı kontrol etme, size  kullanabileceğiniz ne kadar bir alanınız olduğunu gösteriyor. Eğer dümdüz dolapsız ve rafsız bir alana sahipseniz, bu aşamada eşyalarınıza uygun raf yaptırabilirsiniz. Raflar kilerler için kurtarıcı bir detay olup eşyalarınızı daha toplu ve düzenli bir şekilde muhafaza edebilmenizi kolaylaştırıyor. Özellikle mutfak kiler düzeni için ideal bir tercih olan raflar pek çok eşyanın düzenli bir şekilde saklanabilmesini sağlıyor. Daha fazla alana sahipseniz kiler içi dolaplardan da faydalanabilirsiniz. Kiler içine uygun raf yaptırmak için aşağıda verilen noktalara dikkat ederek ideal bir depolama alanı oluşturabilmeniz mümkün:

   
              
  • İlk olarak kilerinizi ölçün ve raf yerleştirebileceğiniz alanları kararlaştırın.
  •            
  • Raf yapmak istediğiniz alanları belirledikten sonra raf materyaline karar verebilirsiniz. Plastik, metal ya da ahşap olmak üzere üç alternatif bulunuyor. Bunlardan birini tercih ederek temizliği de kolaylaştırabilirsiniz. Eğer kilerinizde sıcak bir hava yaratmak istiyorsanız ahşap rafları tercih edebilirsiniz.

  Saklama Kaplarını Kullanın

  Pratik bir kiler düzeni için pratik ürünler kullanmakta oldukça önemli. Bunun için saklama kabıveya kavanozları tercih edebilirsiniz. Özellikle yiyeceklerinizi kilerde saklamayı, saklama kapları ideal bir tercih oluyor. Her ne kadar yiyecek kendi depoları ile koyar da saklama biçimi tercihi olsa da kap veya kavanoz kullanarak yiyecekleri daha uzun süre saklayabilmenize olanak sağlar. Aynı zamanda daha düzenli bir düzene kavuşmanıza yardımcı oluyor. Bakliyat ve un, şeker, tuz gibi ürünleri kolayca seçebilmek için cam kavanoz veya şeffaf kutular tercih edebilirsiniz. Saklama kaplarını kullanımlarına göre tercih etmeyi de unutmayın. Patates, soğan, sarımsak gibi gıdaları da kiler içerisine kocalayacaksanız, ağır oldukları için kulplu sepetleri tercih edebilirsiniz. Yiyecek ve eşyalarınızı kaplara yerleştirdikten sonra raflara dizebilirsiniz.

   

  Raf Ve Çekmece Organizeleri Kullanın

  Kiler dolabı düzenini sağlamak için organizer kullanarak kısıtlı olan alandan yer tasarrufu yapabilirsiniz. Birden çok ürünü aynı rafa yerleştirebilmek çoğu zaman zor oluyor. Aynı zamanda düzen yaratmama da zorluk oluşturuyor. Bunun için iki katlı organizerler tercih edebilir, alt ve üst raflarına eşyalarınızı yerleştirebilir aradığınız düzene ulaşabilirsiniz. Tencere, tava düzenleyicileri kullanarak bu eşyaların oluşturacağı dağınıklıktan kurtulabilir daha düzenli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Tüm bunların yanında dolaplarınızda çekmece bulunuyorsa bu alanlarda kritik noktaları oluşturuyor. Çabuk dağılabilen çekmece içlerini de düzenleyicileri kullanarak istediğiniz ideal düzene kavuşturabilirsiniz. Çekmece içi düzenleyiciler ile aynı zamanda çatal, kaşık, bıçak veya kepçelerinizin daha düzenli durmasını sağlayabilirsiniz. Organizer ve çekmece içi düzenleyiciler kiler düzeniniz için tercih edebileceğiniz detaylar arasında yer alıyor.

   

  Yiyecekleri Veya Diğer Ürünleri Yerleştirirken Dikkat Edin

  Düzenli bir kiler için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yiyecek veya eşyaların önem sırasına göre yerleştirilmesi. Bunun için en çok kullandığınız ürünleri ön tarafa yerleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz:

              
  • Kiler içine yiyecek yerleşimi yaparken her zaman kullanmakta olduğunuz ürünleri ön tarafa yerleştirin. Böylece bozulmadan tüketebilirsiniz.
 • Günlük olarak kullandığınız veya ihtiyaç duyabileceğiniz ürünleri de kolay ulaşabileceğiniz bir rafa yerleştirin. Böylece bu ürünlere ulaşmaya çalışırken diğer eşyalarınızın düzenini bozmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 •            
 • Fazla kullanmadığınız ürünleri üst raflara yerleştirerek alt raflarda yer açabilirsiniz.
 •            
 • Gıda yerleşimi yaparken hangi ürünü hangisiyle yan yana koyduğunuza dikkat edin. Kokuları birbirine geçebilecek olan ürünleri yan yana koymaktan kaçının. Aynı zamanda sebze ve meyvelerin birbirini çürütmesinin önüne geçmek için de türüne göre farklı sepetlerde depolayın.
 •            
 • Kiler düzeninizi gruplandırma yaparak da düzenleyebilirsiniz. Örneğin bir bölümünü bakliyatlar için ayırabilir, bir bölümünü özel beslenme ürünlerine ayırabilirsiniz. Böylece hem siz hem de kileri açan bir başka kişi aradığı ürünü kolaylıkla bulacaktır.
 •  

  Dekoratif Görüntüler Ekleyin

  Kilerler genellikle soğuk bir görünüme sahip olan alanlar olarak da akıllara yer deniyor. Bu durumu değiştirmek sizin elinizde. Ev içerisinde sıkça kullanılan bir alan olduğu için kiler içine biraz dekoratiftik katabilirsiniz. Bunun için duvar kağıtları veya renkli tonlardan yararlanabilir, kileri her açtığınız da samimi, şık bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. İsterseniz duvara yerleştireceğiniz düzenleyiciler  ile de kiler içi dekorasyonunuzu farklılık katabilmeniz mümkün. Böylece içinin her düzenli olmasının yanında estetik görünmesini de sağlayabilirsiniz.

   

  Kiler Düzeni Birkaç Öneri

  Pratik bir kiler kullanımı için aşağıda verilen detaylara dikkat edebilirsiniz.

              
  • Öncelikle üst rafları kullanmadığınız ya da az kullandığınız eşyalar için ayırabilirsiniz. Böylece ayak altında dolanmayan eşyalar dağınıklıkta yaratmaz.
  •            
  • Mevsime göre kullanacağınız yiyeceklerin düzenini değiştirebilirsiniz. İsterseniz bunu yaz ve kış aylarının başında kileri tekrar düzenleyerek yapabilir istersiniz de tekerlekli dolap tercih ederek dolapların yerini değiştirerek kullanacağınız ürünleri öne getirebilesiniz.
  •            
  • Son olarak da düzenli aralıklarla kilerinizi temizlemelisiniz. Böylece kiler içerisinde herhangi bir küf ve benzeri bir olumsuzluk oluşmasının önüne geçebilirsiniz.
  Paylaş