<built-in method title of str object at 0x7f184d2b12f0>

Moka Pot Nedir?

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Modern ve şık bir görünüşe sahip olan moka pot, kullanım kolaylığı ile de beğenilen modeller arasında. Peki bu basit kahve demleme demliği olan moka pot nasıl kullanılır? Merak edilen sorular arasında yer alan bu sorunun cevabına gelin birlikte bakalım. İşte moka pot ile kahve demlemenin adımları.

             
 • Moka pot kullanımının ilk adımı, altta bulunan su haznesine suyu eklemek. Bu aşamada moka potun boyutuna ve tüketmek istediğiniz kahve miktarına göre su koyabilirsiniz. Güvenlik valfini geçmemeye de dikkat etmeniz gerekiyor.
 •            
 • Geldik ikinci adıma. Şimdi süzgeci moka potun su haznesinin üstüne takabilirsiniz. Ardından damak zevkinize uygun aynı zamanda moka pota göre çekilmiş kahvenizi bu süzgecin bulunduğu orta kısma ekleyebilirsiniz. Bu aşamada kahve miktarını istediğiniz kadar ayarlayabilirsiniz. Fakat koymuş olduğunuz kahveyi çok doldurmamaya ve sıkıştırmamaya özen göstermelisiniz.
 •            
 • Su ve kahveyi ayarladıktan sonra üst kısmını kapatarak ocağa koyabilirsiniz. Ocağın altını düşük veya orta ateşte açarak aradığınız kahve lezzetine ulaşabilirsiniz. Yüksek ateşte pişirmeniz kahvenin yanmasına neden olabildiği için ocağın altını belirtildiği şekilde tutmaya dikkat edin.
 •            
 • Sıra geldi son aşamaya kahvenin demlenmesine. Kahve, su haznesindeki suyun buharlaşmaya başlaması ile demlenmeye başlar. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Ortalama 4 - 5 dk. içerisinde kahveniz demlenecektir.
 •            
 • Kahve üst su buharı haznesinde toplanmaya başladığı zaman demlenmiş anlamına gelir. Bu aşamaya geldiğinde moka potu ocaktan alın. Ardından çıkan kahveyi kahve fincanlarına dökerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kahve tutkunları için sevilen bir mutfak gereci olan moka pot, filtre ve espresso kahve çeşitlerini demlemeyi kolaylaştıran eşyalar arasında yer alıyor. Geleneksel İtalyan kahve demleme yöntemi olan moka pot ile kahve demleme günümüzde de birçok kahvesever tarafından tercih edilen yöntemler arasında. Espresso ve filtre kahve yapımında kullanılan bu ürün kolay kullanımı ile de öne çıkıyor. Peki moka pot nedir, nasıl kullanılır? Moka pot hakkında merak edilen detayları sizin için araştırdık ve yazımızda yer verdik. İşte merak edilen o detaylar.

 

Moka Pot Nedir, Ne İşe Yarar?

Moka pot nedir sorusu oldukça sık sorulan sorulanlar arasında yer alıyor. Kahveseverler tarafından kullanılan bu filtre ve espresso kahve demleme demliği olarak da biliniyor. 1930'lu yıllarda İtalyan mucit Alfonso Bialetti tarafından icat edilen kahve yapma aracı olan moka pot, geçmişten günümüze sevilerek kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Espressoya benzer lezzette sahip kahve demlemek için kullanılan moka pot küçük bir yapıya sahip. Çoğunlukla alüminyum veya paslanmaz çelikten üretilen bu kahve demleme aracını uzun yıllar kullanabilmeniz mümkün. Basit bir yapıya sahip olan bu ürün 3 bölümden oluşuyor. Bunlar su haznesi, kahve haznesi ve su buharı haznesi olarak biliniyor. Filtre kahve yapımının klasikleşen ürünleri arasında yer alan moka pot, çalışma prensibiyle de kullanıcılara oldukça kolaylık sağlıyor. Ocak üstünde kullanılabilen bu ürün içerisinde 2,5 ila 3 bar basıncı su buharı oluşmaya başladığında kahve demlemeye başlıyor ve kahvenin hazır olmasını sağlıyor. Espressoya en yakın tadı veren moka potlar, oldukça pratik olmaları ile de ön plana çıkıyor. Ocak üzerinde kullanıma uygun olduğu gibi bir moka pot ısıtıcısı ile de kullanılabiliyor. Nasıl kullanılacağınıza bağlı olarak kullanım şekillerinde farklılık görülebiliyor.

 

Moka Pot Tarihi

Tarihi 1930'lu yıllara uzanan bir geçmişe sahip olan moka pot, İtalyan bir mucit olan Alfonso Bialetti tarafından icat ediliyor. Basit bir tasarıma sahip olsa da İtalya başta olmak üzere pek çok ülkenin kahve kültürünü etkileyen ürünler arasında yerini alıyor. Moka potlar, hızlı, pratik ve uygun maliyetli bir şekilde kahve yapmaya yardımcı olur. Çoğunlukla filtre kahve yapımında kullanılan bu kahve demliği, espresso benzeri kahvelerin yapımında da sıklıkla kullanılıyor. Bu imkanları nedeniyle İtalya'da çıktığı günden itibaren hızla popülerlik kazanan moka pot, espresso ve türevlerinin evde yapılmasını sağlayan ilk mutfak gereci olması açısından büyük bir öneme sahip. İtalyan kahvesi denildiğinde akla ilk gelen ürünler arasında olan moka pot, uluslararası alanda da ünlenmiş olup bir ikon haline gelmiş durumda. Birçok kişi tarafından günlük kahve ritüelinde kullanılan moka pot, farklı çeşitleri ile de sahip. Farklı boyutları ve dayanıklı malzemesi ile her zaman her yerde lezzetli kahveye ulaşabilmenizi sağlıyor.

Moka Pot İle Kahve Demlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Moka potta kahve demleme sırasında dikkat edilmesi gereken ufak noktalar yer alıyor. Bu detaylar aslında moka potta daha lezzetli bir kahve yapabilmenin de adımlarını oluşturuyor. Kahve demlemesi basit bir sisteme sahip olsa da bazı gözden kaçan detaylar sonucunda istediğiniz kahve lezzetine ulaşamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek aşağıda verilen detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte kahve içme deneyiminizi üst düzeye çıkaracağınız o detaylar:

             
 • Kahve demlerken ister elinizin altında en kaliteli kahve makinesi olsun doğru kahveyi seçmediğiniz müddetçe istediğiniz lezzete ulaşamazsınız. Bunun için taze kahve kullanmak önemli. Aksi durumda kahvenizin lezzetini beğenmeyebilirsiniz.
 •            
 • Moka pot ile kahve yapımında kullanacağınız kahvenin espresso kahve derecesinde kavrulmuş olması daha lezzetli bir tat alabilmenize yardımcı olabiliyor. Sevdiğiniz düzeyde moka pota uygun bir kahve tercihi yapabilirsiniz.
 •            
 • Moka potta kullanacağınız kahve aynı zamanda moka pot ayarında öğütülmüş olması gerekiyor. Genel olarak bu noktada moka pot yapısına uygun kahveleri tercih edebilirsiniz. Moka pot kahve çeşitlerine de göz atabilir, ekipmanınıza uygun kahveler arasında seçim yapabilmeniz mümkün. Eğer kahve öğütme ve öğüttürme şansınız varsa, moka potunuzun ayarında öğütülmüş kahve alarak istediğiniz lezzeti yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda kahve demlenme aşamasında kahvenin yanmasının da önüne geçebilirsiniz.
 •            
 • Moka potta kahve demlerken dikkat edebileceğiniz bir diğer husus ise soğuk su yerine sıcak su kullanmak. Soğuk su kullanıldığında kahve yüksek seviyelere ulaşan ısı nedeniyle yanabilir. Dolayısıyla sıcak su kullanmak bu durumun önüne geçebiliyor. Aynı zamanda kahvenin demlenme süresini de olabildiğince hızlandıracak ve sadece 2 - 3 dk. içerisinde hazır olur.
 • Moka pot ile kahve demlerken güvenlik önlemlerine de dikkat etmelisiniz. Özellikle su haznesini belirtildiği miktarda doldurmanız oluşabilecek olumsuzluklara karşı sizi korur. Moka potun su haznesi bölümünde emniyet valfi yer alıyor. Bu, sıcaklıktan dolayı ortaya çıkabilecek fazla basıncı dışarıya atılmasını sağlamak amacıyla bulunuyor. Emniyet valfinin kullanılmasına gerek kalmaması için su doldururken bu ayarı iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Kısacası suyu maksimum emniyet valfine kadar doldurmalısınız.
 •            
 • Ocağın ayarı da kahvenin ayarında pişmesi için önemli. Ocağın altını fazla açmadan kısık veya orta ateşte demlemelisiniz.
 •  

  Moka Pot ile French Press Kahve Arasındaki Fark Nedir?

  Moka pot ile french press kahveler arasında birden fazla fark bulunuyor. Bunlardan ön plana çıkanı moka potta espresso kahvelerin kullanılması oluyor. Moka pot daha yoğun, aromatik ve dinlenmiş bir lezzet elde edebilmenize yardımcı oluyor. French press ise filtre kahve makinesi olmayan kişiler tarafından tercih ediliyor olup daha pratik filtre kahve demlemeyi sağlıyor. French presste espresso bazlı kahveler pek tercih edilmiyor. Dolayısıyla bu da lezzet açısından farklılaşmalarına neden oluyor. Kahve demleme yöntemleri de bu farklılıkları arasında. Moka pot su baharının yukarı yönlü basıncı ile kahveyi demlerken, french presste sıcak su kahveye doğrudan etki ederek demleniyor. Demleme süreleri de farklı olan bu kahve demleme yöntemlerinde french press ile kahve demlemek daha uzun sürüyor. Her iki yöntem de oluşan kahve lezzetleri farklı olup hangi lezzeti daha çok sevdiğinizi düşünüyorsanız kahve demleme yöntemlerinden onu tercih edebilirsiniz.

   

  Moka Pot Nasıl Temizlenir?

  Moka potta kahve demlemek için dikkat edildiği kadar temizliğine de dikkat edilmesi gerekiyor. Moka pot temizliği için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

              
  • İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta moka potunuzu kesinlikle bulaşık makinesinde yıkamamak. Elde yıkamaya uygun olan bu ürün, bulaşık makisinde yıkandığı zaman bozulup, paslanabiliyor.
  •            
  • Temizlik esnasında doğal temizleyiciler kullanmaya özen gösterilmesi de dikkat etmelisiniz. Kimyasal bulaşık deterjanları kullanmamalı dilerseniz yalnızca su ile de temizliğini sağlayabilirsiniz.
  •            
  • Moka potunuzun iç ve dış yüzeyine zarar verecek keskin uçlu ve kenarlı ürünlerden uzak tutarak da kullanım ömrünü arttırabilirsiniz.
  Paylaş