<built-in method title of str object at 0x7f10c16122f0>

Dört Dörtlük Bir Mutfak Düzeni İçin Tüyolar

Mutfak düzenleri her eve göre değişse de düzenli bir mutfak fikri herkesin hayallerini süslüyor. Sık sık düzenleme işine girişilse de hayatın koşuşturması içinde mutfaklar kısa sürede eski karışık haline geri dönebiliyor. Bu düzeni hem kendiniz hem de evinizi paylaştığınız kişiler için kalıcı hale getirebilmek için dikkat edebileceğiniz bazı noktalar bulunuyor. Biz de mutfak düzeni nasıl olur sorusundan yola çıkarak sizin için kolay düzenleme fikirlerini ve ipuçlarını yazımızda derledik. Kendi mutfağınızın şekline uygun olarak gerçekleştirebileceğiniz bu ipuçlarını gelin hep birlikte inceleyelim!

 

Mükemmel Mutfak Düzeni Mümkün Mü?

 

Tüm mutfaklarda uygulanabilecek ve başarıyla sonuçlanacak tek bir mutfak düzeninden bahsetmek pek de inandırıcı olmaz. Bu nedenle genel bir tarz yerine daha küçük noktalara odaklanarak ihtiyaçlarınıza cevap bulabilirsiniz. Eğer mutfağınızın uzun süre dağılmadan kalabilmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, sahip olduğunuz alanların farkında olmak ve bunları iyi bir şekilde değerlendirebilmek. Siz de dolap sayınıza, dolaplarınızın şekline ve mutfağınızdaki boş alanlara göre kendinize özel bir mutfak düzeni oluşturabilirsiniz. Peki, eviniz için en uygun mutfak düzeni nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, sizin için aşağıda sıraladığımız fikirleri kendi yaşam alanınıza uygun hale getirebilirsiniz.

 

Düzenin Yolu Sadeleşmekten Geçiyor

 

Geniş mutfaklar ne kadar sevilse de ev yapımında genellikle bu bölümlere küçük alanlar ayrılıyor. Bu nedenle de sahip olduğunuz alanların doğru kullanımı büyük önem kazanıyor. İyi planlanmamış bir mutfak dolabı düzeninde, üst üste binen eşyalar hem kullanım sırasında size zorluk çıkarabiliyor hem de sürekli olarak dağınıklık hissi yaratıyor. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle kullanmadığınız gereksiz eşyalardan kurtulmanız şart. Hiç kullanmadığınız bir kase, farklı tarifler denemek için aldığınız kek kalıpları, değişik şekillerdeki sunum tabakları ve bir gün lazım olur diye biriktirdiğiniz kavanozlar... Kolayca birikebilen bu eşyalar mutfaktaki birçok kullanım alanını işlevsiz hale getirebiliyor. Bu eşyalardan kurtularak siz de hem sadeleşmenin verdiği hafifliği hissedebilir hem de sürekli kullandığınız eşyalar için mutfağınızda daha fazla yer açabilirsiniz. Yalnızca dolaplarınızın içinde değil tezgah üstünde kullandığınız alanı da sadeleştirmek küçük mutfaklarda oldukça önemli. Siz de tezgahlarınızda yer açarak hem daha geniş bir alan algısı yaratabilir hem de mutfakta çalışırken daha rahat hareket edebilirsiniz.

 

Hayat Kurtaran Raflar

 

Kullanımı ve yapımı son derece kolay olan raflar, evinizin her odasında farklı görevler üstlenebiliyor. Mutfakta da kullanabileceğiniz raf çeşitleri dekoratif olduğu kadar pek çok eşyayı toparlaması açısından da son derece kullanışlı. Biraz hayal gücüyle siz de farklı mutfak düzeni fikirleri geliştirebilir ve görenleri hayran bırakacak tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Dolap İçi Raflar

 

Dolap içinde kullanılan raflar eşya depolama konusunda önemli yardımcılardan. Eğer eşyaların kolayca dağılabildiği geniş ve derin dolaplara sahipseniz yaptıracağınız ekstra raflar sayesinde daha fazla ürün depolayabilir ve bunları düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Böylece iç içe geçen eşya sayısını da azaltacağınız için her kullanımda dağılan dolap düzenine de son verebilmeniz mümkün. Gözden kaçırılan bir diğer önemli nokta ise mutfaktaki ölü alanlar. Buz dolabının yanında kalan dar aralık veya iki dolap arasında kalan boşluk gibi küçük alanları sürgülü raf sistemiyle değerlendirebilirsiniz. Bu gibi raf sistemli sürgülü dolaplar dar olmasına rağmen birçok saklama kabını ve kavanozu depolayabileceğiniz alanlar yaratıyor. Ayrıca dolap içerisinde daha fazla alan yaratmak için üretilen metal raf çeşitleri de bulunuyor. Bu tür sökülüp takılabilen raflar her tür alanda kullanım için uygun. Siz de ister tabaklarınızı isterseniz de bardaklarınızı bu raflarla düzenleyerek rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Tezgah Üstü Raflar

 

Mutfak tezgah düzeninde kullanabileceğiniz rafları iki farklı çeşide ayırabiliriz. Bunlardan ilki metal askılık şeklinde satılan minik raf çeşitleri. Genellikle baharat koymak için kullanılan bu raflar son derece kolay bir kullanıma sahip. Daha büyük modeller ise kavanoz veya bardaklar için kullanılabiliyor. Bu ürünler hem tezgah üzerinde size daha fazla kullanım alanı bırakıyor hem de yemek yaparken baharatları kolayca ulaşabileceğiniz bir mesafede tutabilmenizi sağlıyor. Fakat metal raf seçerken kullanılan materyale de dikkat etmeniz gerekiyor. Tezgah üzerinde konumlandırılan bu ürünlerin su sıçramalarına ve mutfaktaki sıcak havaya dayanıklılık göstermesi oldukça önemli. Isıya ve suya dayanıklı olmayan metaller kısa sürede paslanabilir veya üzerine uygulanan boyada kabarmalar meydana gelebiliyor. Siz de bu gibi durumlarla karılaşmamak adına paslanmaz çelikten üretilen çeşitleri tercih edebilirsiniz. Küçük mutfak düzeninde hayat kurtarıcı olabilen bir başka raf çeşidi de tezgah üstü duvarına yapılanlar. Bir tür terek işlevi gören bu raflar, mutfak dolabının hemen altında yer alıyor. Kültürümüzde yer etmiş olan bu terek tipi raflar yeni dolap modellerinde yer almasa da harici olarak yapmak oldukça kolay. Bardakları ve baharat kaplarını koyabileceğiniz bu raf sayesinde siz de mutfak dolaplarınızda yerden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca sürekli kullandığınız ürünleri bu bölüme yerleştirerek pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Ayaklı Raflar

Pek çok farklı çeşidi bulunan ayaklı rafları evinizin farklı bölümlerinde kullanabilirsiniz. Mutfak dolaplarında veya tezgah üstünde yeterli yere sahip değilseniz bu ürünler oldukça kullanışlı. Özellikle tekerlekli olan raflar hareket ettirilebilmeleri açısından son derece pratik. Siz de bu raflara ister patates ve soğan gibi sebzeleri koyabilir isterseniz de kavanoz ve sepetlerinizi dizebilirsiniz.

Organizer olarak da bilinen düzenleyici çeşitleri, iyi planlanmış bir mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Farklı boyut ve şekillerde satışa sunulan bu ürünler mutfaktaki her eşyanın kendine ait bir yeri olabilmesini sağlama konusunda da oldukça başarılı. Bu da mutfağı kullanan herkesin kolayca düzene ayak uydurabilmesine imkan tanıyor. Mutfak çekmece düzeninde ve dolap kullanımında işlerinizi kolaylaştıracak organizer kullanımlarına birkaç örnek verecek olursak:

 
  • Eşya depolamak için dolap kapaklarınızı kullanabilirsiniz. Kapak içerisine monte edeceğiniz sepetlere kesme tahtası, buzdolabı poşeti veya bulaşık deterjanı gibi farklı ürünler yerleştirebilirsiniz.
  •  
  • Hiçbir yere sığmayan uzun bıçaklarınız, oklava ve spatula türü eşyalarınızı geniş bir çekmecenin içerisine yerleştireceğiniz çapraz yöndeki organizer ile kolayca depolayabilirsiniz. Doğru ölçülerde bir düzenleyici bulamazsanız ince tahta çıtalarla çekmecenizi basit bir şekilde bölümlere ayırabilirsiniz.
  •  
  • Mutfak dolabında fazla yer kaplayan farklı boy ve genişliklerdeki kupa bardaklarınızı, dolabın altına takacağınız askı aparatına yerleştirerek yerden tasarruf edebilirsiniz.
  •  
  • Buzdolabının içerisinde kullanacağınız sepetler ile meyve ve sebzeleri ayrı bölümlerde tutabilirsiniz. Ayrıca poşet kalabalığından kurtulmak için doğal malzemeden üretilen torbalardan yararlanabilirsiniz.
 

Askılarla Mutfak Düzenini Bir Üst Noktaya Taşıyın

 

Mutfakta askı kullanımı oldukça eskiye dayansa da günümüzde hala sevilerek kullanılıyor. Mutfak dekorasyonlarında sıkça yer verilen bu askılar her boyuttan ürün için kullanılma uygun. Siz de mutfak duvarınızda kullanacağınız bir askı sistemiyle ister servis setinizi isterseniz de şık tavalarınızı sergileyebilirsiniz. Mutfak dolaplarında önemli ölçüde yer açan bu yöntem ürünleri kullanırken de pratiklik sağlıyor. Eğer sade mutfak düzeninden hoşlanıyorsanız veya eşyalarının toz olmasını istemiyorsanız yine dolap içerisine bir askı sistemi kurabilirsiniz. Son derece kullanışlı olan bu yöntem, işlerini bir hayli kolaylaştıracak. Dolabın iç yüzüne yerleştireceğiniz askılar, tavalarınızın birbirine sürtünerek çizilmesine de engel olan bir yöntem.

Saklama Kapları ve Kavanozlardan Yararlanın

 

Marketten aldığınız yiyecekleri paketleriyle depolamak hem dolap içerisinde dağınık bir görüntü oluşturuyor  hem de kullanım alanını verimsiz kullanmanıza yol açabiliyor. Bunun önüne geçmek için kullanılan en etkili ürünler saklama kapları ve kavanozlar oluyor. Aynı şekil ve renkteki ürünler bir bütünlük sağladığı için kalabalık görüntüyü de ortadan kaldırıyor. Siz de mutfağınızın tarzına göre seçeceğiniz kavanozlarla mutfak düzenine katkıda bulunabilirsiniz. Yeterli alana sahipseniz bu kavanozları mutfak rafınızda da sergileyebilirsiniz. Ayrıca daha sade bir dekorasyon için çekmece içi kullanımı da oldukça iyi bir seçenek. Fakat bu şekilde kullanabilmek için kapağı camlı olan kavanoz ve saklama kabı çeşitlerini tercih etmenizde fayda var. Böylece çekmeceyi açtığınızda ürünleri çıkarmanıza gerek kalmadan rahatlıkla kapların içini görebilirsiniz. Ayrıca buzdolabı düzeninde de bu kaplar oldukça iş görüyor. Kavanoz isimlendirme ve tarihlendirme gibi yöntemlerle ürünlerin takibini de kolayca sağlayabilmeniz mümkün.

 

Köşeleri Değerlendirin

 

Köşe dolapların kullanımı özellikle küçük mutfaklarda kilit noktayı oluşturuyor. Yapılan en yaygın yanlışlardan biri bu dolaplara sık kullanılan ürünlerin yerleştirilmesi oluyor. Ne kadar sadeleşsek de ihtiyaç duyduğumuz fakat sürekli kullanmadığımız eşyalar olabiliyor. İşte yapı itibariyle diğer dolaplardan daha derin olan köşeler bu ürünlerin saklanabilmesi için adeta biçilmiş kaftan. Dolap üstleri ve uzanmanın zor olduğu köşeler yerine, gerektiğinde kolayca erişebileceğiniz köşe dolabınızda sık kullanmadığınız ürünleri kolayca depolayabilirsiniz. Bu dolaplarda çoğu zaman hareket edebilen çift parçalı kapak sistemi kullanılıyor. Uzun süreli kullanımda kapakların hareket kabiliyetinde azalma görülebiliyor veya menteşe bölümünde kullanımı zorlaştıran sorunlar ortaya çıkabiliyor. Siz de bu tür bir kullanımla hem dolaplarını koruyabilir hem de sahip olduğunuz alanları daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Benzer Formlarda Ürünleri Tercih Edin

 

Mutfak düzeni oluştururken kısıtlı alanlara sahipseniz seçtiğiniz ürünlere dikkat ederek kendinize daha fazla alan yaratabilirsiniz. Günümüzde mutfak ürünlerinin onlarca farklı çeşidini bulabilmek mümkün. Fakat bu çeşitlilik depolama konusunda sıkıntılara sebep olabiliyor. Bu sorunun en sık yaşandığı ürünlerin başında ise kek kalıplarını ve fırın kaplarını sayabiliriz. Genellikle büyük boyutlara sahip olan bu ürünler dolaplarda oldukça fazla yer kaplıyor. Farklı formlarda seçilen çeşitler ise iç içe depolamayı zorlaştırıyor. Kare, dikdörtgen, yuvarlak ve elips formdaki kapları tek bir dolapta depolamaya çalıştığınızda ortaya muhtemelen dağınık bir görüntü çıkacaktır. Fakat farklı boyutlardaki kare veya yuvarlak kapları seçerseniz bu ürünler mükemmel bir şekilde iç içe geçerek size çok daha fazla alan bırakacaktır. Eğer az sayıda mutfak dolabına sahipseniz veya mutfağınızda çalışırken daha fazla alana ihtiyaç duyuyorsanız bu tür bir değişikliğe gidebilirsiniz. Aynı şekle sahip olan ürünleri kullanmak hem ürünleri dolaptan alırken hem de yerleştirirken işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. Üstelik yalnızca fırın kaplarında değil tencere, tava, tepsi ve servis tabaklarında da aynı metodu kullanabilirsiniz.

 

Mutfak düzeni için pratik bilgileri sıraladığımız bu yazıdan yola çıkarak siz de pek çok farklı fikir üretebilirsiniz. Hadi hemen mutfağınıza gidin ve gözden kaçırdığınız alanların farkına varın ve bu alanları en kullanışlı fikirlerle değerlendirin. Düzenlemede size yardımcı olabilecek Jumbo ürünlerine göz atmayı da unutmayın!

Paylaş