<built-in method title of str object at 0x7f10c16122f0>

Geniş bir kullanım alanına sahip olan saklama kapları mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Çoğunlukla yiyeceklerin tazeliğini korumak için tercih edilen bu saklama kapları, daha düzenli bir mutfak görünümüne kavuşabilmek için de kullanılıyor. Yiyeceklerin taze kalmasını, düzenli bir şekilde durmasını sağlamanın yanında sağlıklı ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmesine de yardımcı oluyor. Saklama kapları, birden farklı model ve çeşitlere sahip olması ile farklı kullanım alanlarını da destekliyor. Peki saklama kapları nasıl kullanılır?. Yalnızca yiyeceklerin tazeliğini ve lezzetini korumak için değil kullanılmayan ürünlerin düzenlenmesi için de saklama kapları çok önemli. . Sizin saklama kaplarının nasıl kullanıldığı, önemi gibi akla pek çok sorunun cevabına yazımızın devamında yer verdik.  

Neden Saklama Kabı Nedir, Ne İşe Yarar?

saklama kapları, yiyecek, içecek ve farklı gıda veya ürünleri korumak için kullanılan kaplar olarak yer alıyor. Bu kaplar genellikle plastik, cam ve metal olmak üzere farklı materyallerden üretilebiliyor. Şekil ve boyut olarak da farklılaşan saklama kapları yiyeceklerinizi taze tutmak için en iyi çözümlerden bir tanesi. Saklama kabı çeşitleri yiyeceklerin veya paketli gıdaların lezzetini korurken kap içerisine hava nemin girmemesi için özenle hazırlanıyor. Genelde vakumlu kapaklar ile bilinen bu kaplar, gıda israfını önlemeye ve yiyeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlıyor. Dış etkenlerden korunan yiyecekler saklama kapları sayesinde güven içinde tüketilebiliyor.

 

Saklama Kapları Nasıl Kullanılır?

Saklama kaplarınızı nasıl kullanacağınıza dair soru işaretleriniz varsa sizin için birkaç önerimiz var. Yiyeceklerin uzun süre muhafaza edebilmesi için tasarlanan bu ürünler daha çok mutfaklarda tercih ediliyor. Daha düzenli bir mutfak görünümü için tercih edebileceğiniz bu kaplar aynı zamanda kalan yiyecekleri muhafaza edebilmenizi de sağlıyor. İşte saklama kaplarının nasıl kullanılacağına dair birkaç ipucu:

Kaliteli Saklama Kabı Seçin

Saklama kabı seçimi yaparken kaliteli malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edin. Böylece uzun yıllar boyunca kullanabilir aynı zamanda muhafaza etmek istediğiniz yiyeceklerinizin tazeliğini de uzun süre korumanıza yardımcı oluyor. Cam, seramik, paslanmaz çelik, plastik gibi pek çok malzemeden üretilen saklama kapları arasından sizin için en uygun olan modelleri seçebilirsiniz. Seçenekler arasından kapaklı modelleri tercih ederek yiyeceklerinizin hava ve nemden etkilenmesinin önüne geçebilmeniz mümkün. Özellikle sızdırmaz ve vakumlu olan modellerini tercih ederek yiyeceklerinizin dökülme riskini de azaltabilirsiniz.

 

Saklama Kaplarınızın Temiz Olduğundan Emin Olun

Saklama kaplarını kullanmadan temiz olduğuna dikkat edin. Özellikle yeni aldığınız bir kap ise kullanım öncesinde yıkamalı ve ardından kullanmalısınız. Bulaşık makinesinde yıkanabilir özelliğe sahipse bulaşık makinesinde yıkayabilir ya da elde yıkayarak kullanabilirsiniz. Kullanım öncesinde kabın kuruduğundan emin olmanız da oldukça önemli. Aksi takdirde önemli kalan kaplar içinde kötü koku ve küf oluşabilir. Bunun için kuru bir bezle silerek kullanabilirsiniz.

 

Doğru Boyut Ve Modeli Seçin

Saklama kaplarınızı kullanacağınız amaca uygun olarak tercih etmelisiniz. Doğru boyut ve model seçimi, yiyeceklerinizin ideal bir şekilde saklanabilmesini kolaylaştırıyor. Örneğin, kahvaltılık ürünlerinizi saklamak için kap tercihi yapacaksanız kahvaltılık saklama kabı modellerini tercih etmelisiniz. Daha küçük ebatlarda bulunan bu kahvaltı saklama kapları, şık tasarımlara sahip olmalarıyla doğrudan sofra sunumlarında da kullanılabiliyor. Üstelik bu modellerin bölmeli seçenekleri de mevcut olup farklı lezzetleri sofralarınıza getirebilmeniz mümkün. Eğer bakliyat gibi gıdaların saklanması için saklama kabı tercih edecekseniz 1 ila 1,5 L'lik hacme sahip olan ve kavanoz tipi modelleri tercih ederek ürünlerinizin doğru bir şekilde saklanmasına desteklerseniz. Tüm bunların yanında yemek saklama kabı olarak da bilinen kapaklı ve geniş saklama kaplarını ise arta kalan yiyeceklerinizi saklamak veya yanınızda yiyecek götürmek istediğini zamanlara kullanabilmeniz için birebir.

 

Farklı Kullanım Alanlarına Uygun Kaplar Tercih Edin

Pek çok saklama kabı buzdolapları için uygun olsa da derin dondurucular için olamayabiliyor. Dolayısıyla buzdolabı ve derin dondurucuda kullanılabilir saklama kapları tercih ederek kullanım alışkanlıklarınızı pratikleştirebilirsiniz. Hava sızdırmaz yapıda olan bu saklama kapları vakumlu saklama kabı olarak da biliniyor. Bu modelleri kullanarak yiyeceklerinizin tazeliğini uzun süre boyunca koruyabilirsiniz. Bu mutfak gereçleri dondurucu sıcaklıklarına da uygun olduğu için size uzun yıllar eşlik edecektir.  Tüm bunların yanında yemek hazırlığı için kullanılan kaplarda bulunuyor. Çelik saklama kabı çeşitleri bunlara örnek gösterilebilecek mutfakta pratik yardımcıları arasında olup salata veya harç hazırlığında kullanılabilir özelliğe sahip. Hazırlama kabı olarak da kullanabileceğiniz bu parçalar çok yönlü bir kullanımı bulunuyor. Kapaklı yapıları sayesinde de hazırlanılan yiyeceği sofrada veya buzdolabında saklayabilmeniz mümkün.

Tarih Ve Etiketler Kullanın

Saklama kaplarınızda saklayacağınız yiyecekleri uzun süre kullanabilmek için kapları kullanmadan önce tarihlerini kontrol edin ve etiketleyin. Böylece hangi yiyeceği ne kadar süre boyunca saklayacağınızın da takibini yapabilmenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda siz de yiyecekleri zamanında tüketebilir, bozulma ve tazeliğinin kaybedilmesinin önüne geçebilirsiniz.

 

Doğru Sıcaklıklarda Saklayın

Her yiyeceğin saklama biçimi farklı olduğu için yiyecekleri saklama kabı içerisine aldıktan sonra ideal sıcaklığa ulaşmasını bekleyin. Böylece yemeklerinizden artan kalanları farklı öğünlerde tüketebilmek için sağlıklı ve doğru bir şekilde muhafaza edebilir ve tüketebilirsiniz. Isıya dayanıklı kaplar ile sıcaklığını korumak istediğiniz yiyeceklerin ısısını da koruyabilmeniz mümkün.

 

Bulaşık Makinesi Ve Mikrodalgaya Uygun Modeller Seçin

Birden fazla saklama kabı modeli bulunduğu için bu modeller arasından bulaşık makinesi ve mikrodalga fırında kullanılmaya uygun özellikteki ürünleri tercih edebilirsiniz. Böylece yiyeceklerinizi kolaylıkla ısıtabilir, rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Cam saklama kabı çeşitleri arasında mikrodalgada kullanılmaya uygun modeller yer alıyor olup yüksek sıcaklıklara uygun bir şekilde üretiliyor. Bu kapları tercih ederek hem mikrodalga hem de bulaşık makinesinde kullanabilir, mutfaktaki işlerinizi pratikleştirebilirsiniz. Özellikle plastik saklama kabı çeşitleri mikrodalga gibi alanlarda kullanılırken ısıya dayanıklı olduğuna dikkat edilmeli uygun koşullarda kullanmalısınız.

Temizlik Ve Bakım

Saklama kaplarınızı düzenli olarak temizlemeniz oldukça önemli bir konu. Böylece kötü koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda da kalıntıların kalmaması ve için de düzenli bir şekilde temizlik ve bakımının yapılması gerekiyor. Bunun için saklama kabı bulaşık makinesinde yıkanmaya uygunsa bulaşık makinesinde yıkayabilir veya elde uygun bulaşık temizleyicilerinden yararlanarak temizleyebilirsiniz. Eğer zorlu bir leke ile karşı karşıyaysanız güneş ışığını kullanarak üstesinden gelebilirsiniz. 2 – 3 saat aralığında güneş altında saklama kabını bekleterek ardından yıkayın ve lekelerden kurtulun. Tüm bunların aynında kaplarınızı kullanırken dikkatli de olmalısınız. Bunların yanında düzenli bir şekilde kontroller yaparak hasar görüp görmediğini, kapakların sızdırıp sızdırmadığını kontrol ederek kullanım sürelerinin uzamasını sağlayabilirsiniz.

 

Saklama kapları mutfak düzeninin sağlanması ve yiyeceklerin daha uzun süre tüketilebilmesi konusunda yardımcı olarak yiyecek israfının önüne geçmenize yardımcı oluyor. Tüm bunların yanında uygun koşullar altında kullanılan saklama kapları lezzetli, taze yiyecekler tüketebilmenizi de sağlayan bu kaplar, her mutfaktaların olmazsa olmazı r arasında yer alıyor.

Paylaş