<built-in method title of str object at 0x7f10c16122f0>

Sorularla BPA

BPA Nerelerde Kullanılır?

 

BPA ne demek, artık biliyoruz. Peki, Bisfenol A nelerde bulunur, bir fikriniz var mı? Pek çok endüstriyel uygulamada kullanılan bu kimyasal, aşağıda gördüğünüz listedeki alanlarda da sıklıkla görülmekte.

 
             
 • Kalitesiz Plastik Ürünler: BPA, polikarbonat plastiklerin üretiminde kullanılır. Bu tür plastikler, sert ve dayanıklıdır ve bu nedenle birçok tüketici ürününde kullanılır. Örnekler arasında plastik su şişeleri, bebek biberonları, yiyecek saklama kapları, plastik çatal-bıçak-kaşık setleri ve bazı oyuncaklar bulunur.
 •            
 • Epoksi Reçineler: BPA, epoksi reçinelerin üretiminde de kullanılır. Bu reçineler sertleştirici olarak görev yapar ve birçok endüstriyel ve ticari uygulamada kullanılır. İnşaat malzemeleri, elektronik bileşenlerin kaplaması, otomotiv parçalarının üretimi ve kaplamalar epoksi reçinenin ve dolayısıyla da BPA'nın bulunduğu ürünlerden sadece bazıları.
 •            
 • Diş Tedavisi ile ilgili Malzemeler: Bazı diş dolguları ve diş yapıştırıcıları, BPA içerebilir. Bu nedenle diş hekimleri ve hastalar arasında diş dolgularının BPA içerip içermediği konusunda endişeler oluşur. Siz siz olun diş dolgusu yaptırmadan önce hekiminizden bu konu hakkında bilgi almayı unutmayın!
 •            
 • Termal Kağıt Ürünler: Termal kağıt türleri; ATM makbuzları, market fişleri, eczane reçeteleri ve etiketler gibi birçok yerde kullanılır. Termal kağıtların üretiminde de Bisfenol A maddesine rastlamak mümkün.
 •            
 • Su Boruları: Bazı içme suyu boruları ve diğer endüstriyel borular, BPA içerebilir.
 •            
 • CD ve DVD'ler: Tüm yukarıdaki ürünlere ek olarak CD ve DVD gibi optik disklerin yapımında da BPA (Bisfenol A) içeren polikarbonat plastiklere rastlanmakta. Polikarbonat plastikler, dayanıklı ve optik olarak şeffaf olmaları nedeniyle bu tür optik disklerin üretimi için ideal bir malzeme olarak kabul edilir.
 •            
 • Gözlük Çerçeveleri: Bazı güneş gözlükleri ya da numaralı gözlüklerin çerçeveleri veya tutma kolları, polikarbonat plastikten yapılabilir. Polikarbonat plastiklerin üretim aşamasında BPA kullanılabilir; ancak bu genellikle camların kendisi değil, çerçevesi veya bazı parçaları için geçerlidir.

Mutfak gereçlerinden biberonlara çeşit çeşit alanda kullanılan ürünlerin ham maddesi hakkında bilginiz var mı? Çoğu zaman alışveriş yaparken satın alınan nesnelerin içeriğine bakarız; ancak her birinin anlamı ile alakalı pek de bilgimiz olmaz. İşte, bu sebepten ötürü bu yazımızı, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı BPA  maddesine ayırıyoruz. BPA nedir, sorusuna yanıt arayacağımız bu blog yazısında aynı zamanda BPA içermez ne demek, BPA nerelerde kullanılır ve zararları nelerdir, konularına da değiniyoruz. Okumaya devam ederek BPA hakkında detaylı bilgilere ulaşmak mümkün.

 

Bisfenol A Nedir?

 

Yazının ilk bölümüne BPA açılımı vererek başlamak faydalı olacaktır. Bisfenol-A ifadesinin kısaltması olan BPA, polikarbonat plastiklerin ve epoksi reçinelerin üretiminde kullanılan bir kimyasal maddedir. Bu maddenin birçok endüstriyel uygulaması bulunmasının yanı sıra özellikle plastik ürünlerin üretiminde ve kaplama maddesinde kullanıldığı bilinmekte. Üstelik bu ürün mutfaktaki ürünlerden medikal malzemelere kadar pek çok alanda da kendine yer buluyor. BPA'nın kullanıldığı ürünler arasında plastik su şişeleri, plastik yiyecek saklama kapları, bebek biberonları, içme suyu boruları, dental dolgular, yiyecek ve içecek ambalajları, ATM makbuzları ve etiketler gibi termal kağıt ruloları gibi birçok tüketici ürünü ve endüstriyel malzemeyi saymak mümkün. BPA üzerine araştırmalar, BPA'nın hormon benzeri bir madde olduğunu ve vücutta hormonlarla etkileşime girebileceğini göstermektedir. Bu nedenle BPA'ya aşırı maruz kalma durumu; hormon dengesizlikleri, üreme sorunları, obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri gibi sağlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle de birçok ülke ve bölgede BPA'nın kullanımı ve maruz kalınması konusunda düzenlemeler yapılmış ve BPA içeren ürünlerin kullanımı ciddi oranda sınırlanmıştır.

 

Bisfenol A nedir, sorusuna kısaca yanıt verdiğimize göre Bisfenol A nerelerde kullanılır, konusuna geçebiliriz.

Kısacası tüketici olarak BPA içeren ürünlerin etiketlerini kontrol etmek ve bu konuda ürünün üreticisine veya satıcısına sorular sormak, sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca optik disklerin sağlığınıza olası etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için sağlık otoriteleri ve çevre koruma örgütlerinin önerilerini takip etmeniz de faydalı olacaktır.

   

BPA'nın Zararları Neler?

    

BPA hakkındaki tüm bu bilgilerin ardından Bisfenol A zararları konusuna da değinmemiz yararlı olacaktır. Okumaya devam ederek bu konu hakkında da yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

   

Obezite

 

Tam olarak anlaşılmış olmamakla birlikte BPA'nın obezite üzerindeki etkileri, pek çok araştırmaya konu olacak boyutta. Obezite ile ilişkilendirilen bir kimyasal madde olan Bisfenol A'nın, obeziteye etki ettiği düşünülen bazı mekanizmalar şunlar olabilir:

 
             
 • Endokrin Bozucu Etkiler: BPA, bir endokrin bozucu olarak kabul edilir. Bu da BPA'nın hormonal dengesizliklere neden olabilmesi anlamına gelir. Özellikle östrojen ve diğer hormonları etkileyebilme riski taşıyan BPA, metabolizma üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir ve yağ hücrelerinin büyümesini teşvik edebilir.
 •            
 • Yağ Depolama: Hal böyle olunca da vücutta yağ depolanmasını artar ve bu durum, kilo alımına ve obezite riskinin artmasına yol açabilir.
 •            
 • İnsülin Direnci: Tüm bu etkilere yol açan bu kimyasal, insülin direncini de artırabilmekte. İnsülin direnci ise vücudun insülin hormonuna verdiği yanıtın zayıflaması durumudur ve kişileri tip 2 diyabet hastası adayı haline solabilir.
 •            
 • İştah Kontrolü: Bazı çalışmalar, BPA'nın beyin üzerinde etkileri olabileceğini ve iştah kontrolünü bozabileceğini de öne sürmekte. Kısacası BPA'ya aşırı maruz kalma durumunun, kişilerde fazlaca yeme ihtiyacına yol açması da ihtimaller arasında.

Diyabet

 

Yukarıdaki maddede de belirtildiği gibi BPA, insülin üretimini ve insülinin etkisini etkileyerek diyabet riskinin artmasına yol açabilir.

 

Hormonal Etkiler

 

BPA, hormon benzeri bir madde olarak kabul edilir ve vücutta östrojen ve diğer hormonlarla etkileşime girer. Bu nedenle BPA zararları arasında, hormonal dengesizlikler veya hormonal sistem üzerinde olumsuz etkiler yer almakta.

 

Üreme Sorunları

 

Bazı araştırmalar, BPA'nın üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini de göstermekte. Bisfenol A'nın erkeklerde sperm kalitesi üzerinde etkileri olabilirken kadınlarda ise üreme yeteneğini negatif yönde etkileyebilir.

 

BPA Free Ne Demek?

 

Yazının son bölümünü ise yüzünüzü  güldürecek bilgilere ayırdık. BPA free nedir, sorusunu yanıtlayacağımız bu kısımda Bisfenol A kimyasalını kullanmayı tercih etmeyen üreticilerin ürünleri hakkında bilgiler bulmak mümkün. "BPA free," bir ürünün içinde Bisfenol A (BPA) bulunmadığını veya BPA içermeyen bir malzeme veya ürün olduğunu belirten bir ifadedir. Siz de alışverişleriniz esnasında "BPA İçermez" ya da "BPA Free" gibi ifadelerin yer aldığını çokça görmüşsünüzdür. Üreticiler, bu tür ürünlerde BPA kullanılmadığını veya alternatif malzemelerin tercih edildiğini belirtmek için bu ifadeyi kullanır. BPA free ürünler, tüketicilere BPA'nın olası sağlık risklerinden kaçınma veya azaltma fırsatı sunması bakımından sıklıkla tercih edilir. Çoklu saklama kapları, biberonlar, plastik bardaklar, mama kaşıkları, su şişeleri ve aklınıza gelebilecek diğer kategorideki ürünler arasından seçiminizi yaparak sağlığınıza katkı sunmanız mümkün.

 

Özetle hem sürdürülebilir bir gelecek hem de sağlıklı bir ömür için tercih edebileceğiniz BPA'sız ürünler sayesinde kendiniz ve sevdikleriniz için doğru seçimi yapmak için fazla beklemeyin!

Paylaş