<built-in method title of str object at 0x7f5f188072f0>

Supla Nedir ?

Supla Çeşitleri Nerelerde Kullanılıyor?

Genellikle büyük yemek etkinliklerinde kullanılan suplalar, kaliteli restoranların olmazsa olmazlarından. Ayrıca düğün ve yemek etkinliklerinde de bu ürünlere rastlayabilmek mümkün. Supla nerede kullanılır sorusuna ise net bir cevap verebilmek mümkün değil. Çünkü lüks ve şıklıkla ilişkilendirilen suplaların kullanımı, günümüzde çok daha konforlu bir noktaya ulaştı. Bu nedende farklı materyallerden üretilen supla çeşitlerini siz de hayal gücünüzden faydalanarak çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz. Bu bir masa üzeri dekoratif ürün veya dresuar üzeri bir anahtar koyma alanı olabilir. Siz de tamamen kendi ihtiyaçlarınızdan yola çıkarak farklı alanlarda suplalardan faydalanabilirsiniz.

Amerikan Servisi ile Supla Arasındaki Fark Nedir?

Ülkemizde Amerikan servis ve supla kavramları birbirine sıkça karıştırılabiliyor. Bunun sebebi ise ürünlerin belirsizleşen özellikler listesi. Çeşitlenen materyaller nedeniyle, suplalar yalnızca şu malzemeden yapılıyor ve Amerikan servisler sadece bu formlarda üretiliyor demek pek de mümkün değil. Ortaya çıkan durum da bu iki ürün çeşidinin arasındaki sınırları belirsiz hale getirebiliyor. Temel supla ve Amerikan servis özelliklerini karşılaştıracak olursak bu ayrımı yapabilmek oldukça kolay. Siz de şu özelliklere dikkat ederek iki ürün arasındaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz.

Amerikan Servisin Özellikleri

 • Amerika servisler genellikle dikdörtgen yapıda üretiliyor.
 • Bu ürün, önünüzde bulunan çatal, kaşık, bıçak servisi ile birlikte yemek tabağını da koyabileceğiniz kadar geniş bir alanı kaplıyor.
 • Aynı zamanda sofradaki sınırlarınızı da belirliyor.
 • Amerikan servislerin kullanım amacı ise masanızda su lekesi, yemek lekesi veya ısıdan kaynaklı hasar oluşmasını önlemek.
 • Ayrıca şık yemeklerde dekoratif amaçlı olarak da kullanılabiliyor. Bu çeşitler genellikle dantel detaylara sahip oluyor veya ipek türevi kıymetli kumaşlardan üretilebiliyor.
 • Restoranlar ise menülerini veya reklamları sergilemek için Amerikan servislerden faydalanabiliyor.
 • Kumaştan, plastikten ve bazen de kağıttan üretilen Amerikan servis çeşitleri olduğu gibi otel gibi çok daha lüks mekanlarda deriden üretilen kalın modeller de bulunuyor. Bu deri çeşitler genellikle toplantılarda rahat bir yazı alanı oluşturmak için kullanılıyor. Toplantı sırasında dikkatleri dağıtabilecek sesleri en aza indirmek ve çok daha konforlu bir şekilde yazı yazabilmenizi sağlamak için bu ürünler tercih ediliyor.

Suplaların Özellikleri

 • Suplalar, temelde yuvarlak formda üretiliyor.
 • Yemek takımı sıralamasında en altta yer alan servis tabaklarıyla karşılaştırdığınızda suplalar çok daha büyük boyutlara sahip ve bu sıralamanın en altında yer alıyor.
 • Genellikle düğün ve kutlama gibi gösterişli günlerde hazırlanan şık masalar için tercih edilen bu ürünler, günümüzde daha konforlu sofralarda da görsellik açısından tercih edilebiliyor.
 • Büyük boyutlardaki bir tabağa benzeyen suplalar, içerisinde yemek servis edilmediği için farklı materyallerden üretilebiliyor. Akrilik, krom, ahşap, melamin, plastik, porselen ve paslanmaz çelik gibi oldukça farklı materyallerden üretilen bu ürünler çeşitli renk ve desenlere de sahip. 

Supla: Nedir, Ne İşe Yarar, Sofrada Nasıl Kullanılır?

Göz alıcı şık sofralardan günlük yemeklere kadar her tür masa düzeninde karşınıza çıkabilen supla nedir diye düşünüyorsanız aradığınız cevaplar bu yazımızda. Hasır materyalden seramiğe, işlemeli metalden dantelli kumaş modellere kadar birçok farklı şekilde karşınıza çıkabilen bu ürünler her tür zevke uygun olacak şekilde çeşitleniyor. Fakat bu ürünler masalarda neden kullanılıyor? Siz de supla ne işe yarar merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Masaların havasını değiştiren suplalar ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için gelin ayrıntıları birlikte inceleyelim.

Nedir Bu Supla?

Geçmişi 19. yüzyıla kadar dayanan suplalar, aslında uzun yıllardan beri masalarda yer alıyor. Fakat bu ürünler tam olarak yemekleri servis etmek için kullanılmıyor. Şekil olarak farklı çeşitleri bulunsa da boyut olarak, yemek takımlarında yer alan servis tabaklarından biraz daha büyük olacak şekilde üretiliyor. Bu ürünler yemek servisinde kullanılmadığı için de çok çeşitli materyallerden üretilebiliyor. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak; farklı metal çeşitleri, ahşap, cam, plastik ve hatta günümüzde kumaş çeşitlerinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Amacı, masaya görsel olarak zenginlik katmak olan suplalar tamamıyla bir dekorasyon ürünü. Temel amacı ise oldukça basit. Özellikle şık sofra düzenlerinde, yemek servisi sırasında önünüzdeki tabaklar alınıp yenileri servis edilirken masada boş bir görüntü oluşturmamak ve önünüzün daima dolu olmasını sağlamak. Aslına bakılırsa bu düşünce oldukça mantıklı. Siz de misafirlerinize tamamen dolu ve son derece şık bir masaya hazırladığınızı düşünün. Tüm tabaklar bitip de farklı bir yemek servis etmek için masadan kalktığında, sofrada kalanlar yalnızca çatal, kaşık, bıçak takımları ve bardaklar. Bu noktada, başta hazırladığınız kompozisyonu bozmadan ve misafirlerinizin önünü boş bırakmadan servis yapabilmek için suplalardan yardım alabilirsiniz. Suplaların diğer bir kullanım amacı da yemek sırasında masa örtüsünün kirlenmesini engellemek. Servis sırasında tabağınızın dibine bulaşabilecek veya yanından akabilecek yemeklerin örtüde leke oluşturmasını engelleyen bu ürünler, oldukça şık ve pratik bir çözüm yolu sunuyor. Peki supla ne demek? Kelime kökeni Fransızca olan supla "tabak altı" anlamına geliyor. Başlarda yalnızca tabakların altında kullanılmak için üretildiğinden bu kelimenin kullanımı da oldukça isabetli. Günümüzde ise suplalardan yalnızca yemek sırasında değil, dekorasyondaki farklı alanlarda da yararlanılabiliyor. 

Supla Seçerken Dikkat Edebileceğiniz Noktalar

 • Temizlenebilme Özelliği: Suplalar her ne kadar dekoratif amaçlı kullanılsa da yemek masasında kullanılan bir ürün olduğu için her daim temiz olması gerekiyor. Bu nedenle supla alışverişinde ürünlerin kolay bir şekilde yıkanabiliyor olmasına dikkat etmenizde fayda var. Bazı materyaller bulaşık makinesinde kullanıma uygun olmadığı için yemek sonrası bu ürünleri elinizde yıkamanız gerekebiliyor. Özellikle kalabalık yenen yemeklerin sonrasında büyük boyutlardaki suplaların yıkanması son derece zorlayıcı olabiliyor. Siz de supla seçerken kolay yıkanabilen çeşitleri tercih ederek hayatınıza pratiklik katabilirsiniz.
 • Renk ve Desenlerinin Kalıcılığı: Yoğun renklere ve desenlere sahip olan suplaların kaplamalarına da dikkat etmenizde fayda var. Bazı modellerde kullanılan renkler, oldukça ince bir katman halinde suplanın üzerine işlenebiliyor. Bu tür kaplamalar ise sıcak su ve deterjanın etkisiyle kısa sürede kendini bırakarak dökülmeye başlayabiliyor. Siz de kısa bir sürede aşınmış ve kaplaması dökülmüş bir supla görüntüsüyle karşılaşmak istemiyorsanız bu tür ayrıntılara dikkat edebilirsiniz.
 • Sofra Aksesuarlarıyla Uyumu: Tercih ettiğiniz supla çeşidinin masanın geri kalanında kullandığınız ürünlerle uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Uyum, bir yemek masasının şıklığına şıklık katan unsurların başında geliyor. Bu sebeple gerek yemek takımlarınızla gerek masa örtünüzle gerekse de peçete halkası gibi küçük ayrıntılarla uyum yakalamaya çalışarak misafirlerinize çok daha göz alıcı sofralar kurabilirsiniz.
 • Suplanın Büyüklüğü: Seçeceğiniz suplanın büyüklüğü de hem görsel açıdan hem de işlevsellik bakımından çok önemli. Kimi supla çeşitleri tabak boyutlarına oldukça yakınken kimileri de son derece gösterişli ebatlara sahip olabiliyor. Fakat her ürün her masada istenilen etkiyi yaratmayacağı için kendi masa ölçünüze ve yemek takımınızın büyüklüğüne göre supla çeşitleri arasından seçim yapmanız gerekiyor. Özellikle küçük bir masaya sahipseniz sofranızda daha fazla çeşide yer verebilme açısından küçük boyutlardaki suplaları tercih etmenizde fayda var. Eğer kalabalık sofralara rahatlıkla yetecek büyüklükte bir masaya sahipseniz de daha büyük ebatlardaki ürünleri seçmeniz önemli. Aksi takdirde masada çok fazla boşluk bırakarak şık sofra görünümünden uzaklaşabilirsiniz. 

Suplaların Farklı Alanlarda Kullanımı

İletişim ve fikir alışverişinin çok geniş bir alana yayıldığı günümüzde pek çok mutfak ürünü ve servis gereci dekorasyon alanında kullanılabiliyor. Hayal gücüne son derece açık olan dekorasyon alanı, tarzınızı yaşam alanlarına yansıtabilmeniz için de ihtiyacınız olan imkanı sunuyor. Bu imkanlar da supla nasıl kullanılır sorunun yanıtını çeşitlendiriyor. Birbirinden farklı supla modellerini siz de evinizin farklı köşelerinde kullanabilirsiniz. Hayal gücünüzü destekleyecek birkaç fikri sıralayacak olursak şu başlıklara ayırabiliriz;

Suplaların Masa Süsü Olarak Kullanımı

Kullanılan materyale göre değişiklik gösteren supla modelleri genellikle ilgi çekici renk ve desenlere sahip oluyor. Kimi modellerde ayna yer alırken kimisinde de işlemeler bulunuyor. Bu hoş ayrıntılar kullananların ilgisini çekmiş olacak ki zamanla suplalar farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmış. Bu çeşitlerin en çok kullanıldığı alanların başında da şüphesiz salon dekorasyonları geliyor. Özellikle masa, orta sehpa ve konsol gibi mobilyaların üzerinde dekoratif bir obje olarak kullanılan suplalara rastlamak mümkün. Bu ürünler tabii ki tek başına kullanılmıyor. Genellikle üzerinde mumlar, kuru çiçekler ve hatta kurutulmuş meyveler de yer alabiliyor. Hoş bir dekoratif ürün ortaya çıkarmak için siz de şu malzemelerden faydalanabilirsiniz;

 • Suplanın orta noktasına bir adet kalın mum yerleştirerek çevresini yardımcı objelerle süsleyebilir veya orta kalınlıkla 2-3 adet mum da kullanabilirsiniz.
 • Ortama hoş bir koku yayacak ve çok daha doğal bir hava katacak olan çubuk tarçından da bu aranjman içerisinde yararlanabilirsiniz. Tarçın çubuklarını tabağın içine yaymak yerine hasır bir ip yardımıyla birbirine bağlayabilirsiniz. Çubuk tarçınları bir araya toplamak hem daha hoş görünecektir hem de temizlik sırasında işlerinizi çok daha kolaylaştıracaktır.
 • Eğer büyük bir supla kullanıyorsanız merkez noktasına bir vazo da yerleştirebilirsiniz. Bu vazonun içerisine zaman zaman canlı çiçekler koyabilir ya da dört mevsim solmayacak bitkileri yerleştirebilirsiniz. Bunlar; pampas, başak, kır çiçeği, lavanta veya okaliptüs gibi uzun ömürlü kurutulmuş bitkiler olabilir.
 • Suplanızın içerisinde kullanabileceğiniz bir başka ürün de canlı çiçekler. Minik saksılardaki bitkileri, kompozisyonunuza renk ve doğallık katmak amacıyla tercih edebilirsiniz. Fakat suplanın bulunduğu alanın ışığına uygun bir bitki seçmeniz, bu dekoratif ürünün çok daha uzun ömürlü olabilmesi için önemli. Eğer hangi çiçeği kullanabileceğinize bir türlü karar veremiyorsanız minik saksılardaki kaktüsler her zaman kurtarıcınız olabilir.
 • Supla içerisine yerleştirebileceğiniz ürünleri mevsimlere göre de değiştirebilirsiniz. Yaz aylarında kuru narenciye dilimlerini veya deniz kabuklarını tercih edebilir, kış aylarında ise kozalak ve kuru sonbahar yapraklarından faydalanabilirsiniz.

Suplaların Duvar Dekorasyonunda Kullanılması

Duvar dekorasyonunda tabakların kullanılması akımı aslında suplalarla başlamadı. Başlangıçta küçük boyutlardaki kase ve yemek tabakları kullanılırken zamanla bu boyutlar genişledi ve supla kullanımına kadar ulaştı. Vintage tabak çeşitlerinin güzelliklerinden büyülenenlerin, bunları birer süs gibi duvarlarında sergilemek istemesi elbette ki çok normal. Fakat günümüzde bu dekorasyon tarzının uygulanabilmesi için tabakların vintage esintiler taşıması gerekmiyor. Bunun için gözünüze güzel görünen ve tam da evinizdeki o boş duvara uygun olduğunu düşündüğünüz herhangi bir ürünü tercih edebilirsiniz. Üstelik son derece şık çeşitleri bulunan suplaları çerçevelerle ve farklı boyutlardaki tabaklarla birlikte kullanabilirsiniz. Bazı suplaların ortasında aynalar da yer alıyor. Kenarları işlemeli, oymalı veya ayrıntılarla süslenmiş bu aynalı suplaları duvarınızda kullanarak da değerlendirebilmeniz mümkün. Böylece supla ne için kullanılır sorusuna bambaşka bir yanıt da üretebilirsiniz. Duvardaki bir aynadan masadaki bir tabak altlığına kadar her alanda kullanılabilen suplaları siz de kendi zevkinize göre değerlendirebilirsiniz.

Şık sofralarda karşınıza çıkan suplaları bu yazımızda derinlemesine inceledik. Herkesin bahsettiği bu ürün nedir, supla neden kullanılır, hangi alanlarda suplalardan yararlanılır gibi pek çok farklı soruyu da açıklığa kavuşturduk. Artık siz de farklı modellerdeki suplalarla, evinizin farklı alanlarında işinize yarayabilecek alternatif ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca sofralarınıza en uygun suplayı seçerek misafirlerinizin hayran bakışlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer bu yazımızın size yardımcı olduysa Jumbo Blog'da yer alan Çeyiz Alışverişi Listesinin Olmazsa Olmazları yazımıza göz atabilirsiniz. 

Paylaş

Diğer Yazılar