<built-in method title of str object at 0x7fda4d7e22f0>

Mutfakların Korkulu Rüyası: Dibi Tutmuş Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi tutmuş tencere iki anlama geliyor. Birincisi, yemeği hazırlamak için harcadığın onca zaman ve malzemenin ziyanı. İkisi de tencerenin zarar görmesi. Harcadığınız zamanı ve malzemeleri geri getirebilmek mümkün olmasa da tencerenize zarar vermeden inatçı lekelerden kurtarabilmek mümkün. Üstelik bunu yapmak sandığınız kadar da zor değil. Temizleme işlemi için evde deneyebileceğiniz doğal yöntemler ve kullanabileceğiniz farklı deterjan çeşitleri bulunuyor. Siz de bu malzemeleri kullanarak dibi tutmuş tencere nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

 

Dibi Tutan Tencereyi Temizlemek İçin Malzemeler

Dibi tutmuş tencere temizliğinde kullanılan pek çok ürün alternatifi bulunuyor. Bu işlemler sırasında doğal mutfak malzemelerini tercih eden de var deterjanları da... İki seçenek de başarılı sonuçlar verdiği için birinden birini seçmek tamamen sizin tercihinize kalmış. Temizlikte doğal ürünlerden yanaysanız kullanabileceğiniz ürünler şunlar;

           

                         
 • Karbonat
 •                        
 • Sirke
 •                        
 • Limon
 •                        
 • Tuz
 •            

Piyasada mutfak ürünleri için kullanabileceğiniz farklı temizleyici çeşitleri bulunuyor. Yanmış yağları, yemek artıklarını ve inatçı lekeleri temizleyebilen deterjanlar, dibi tutan tencerelerde de son derece başarılı işler çıkarıyor. Fakat ürün seçiminde, kullanacağınız deterjan çeşidinin mutfakta eşyalarında kullanıma uygun olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Tencerenizin deforme olmaması ve sağlığınızı tehdit edecek durumların oluşmaması için bu nokta önemli. Tencerelerde oluşan yanıklar için kullanabileceğiniz deterjan çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

             
 • Yağ ve kir sökücü sprey ürünler
 •            
 • bulaşık deterjanı
 •            
 • bulaşık makinesi tableti
 

Tencerenin İç Yüzeyindeki Yanıklar

Hemen hemen her gün tekrarlanan yemek yapma rutininde kazaların yaşanması çok normal. Farklı bir işle uğraşırken yemeği unutabilir, yemeğin suyunu yanlış hesaplayabilir veya zamanın azizliğine uğrayabilirsiniz. Özellikle küçük çocukların yaşadığı evlerde bu gibi küçük aksaklıkların yaşanma sıklığı çok daha fazla. Fakat tencerenin dibinin tuttuğunu gördüğünüzde artık elinizden gelen pek bir şey yok. Bu noktada sakin kalıp olayı kontrolünüz altına almalısınız. Şanslısınız ki daha büyük bir kaza yaşanmadan tencerenizin durumunu fark ettiniz. Öncelikle camları açıp odayı havalandırdıktan sonra artık tencerenizin iç yüzeyindeki yanıklar için bir çare düşünebilirsiniz. Dibi tutan tencerede oluşabilecek en belalı yanıklar genellikle iç yüzeyde meydana geliyor. Yüksek ısıya uzun süre maruz kalan yiyecekler bu bölüme yapıştığı için çıkarmak da epey zahmetli oluyor. Dibi tutan tencerelerde en etkili yöntemlerin başında sıcak suda bekletmek geliyor. Fakat buna ek olarak başvurabileceğiniz farklı ürünler ve yöntemler de bulunuyor. Siz de dibi tutmuş tencereyi nasıl temizleyebilirim diye kara kara düşünüyorsanız işte tencerenize zarar vermeden temizleyebilmenizi sağlayan ürünler:

Sirkeli Temizlik

Tencerenizin dibinde oluşan yanıkları temizlemek için sirke en sık kullanılan ürünlerden. Vücuda pek çok faydası bulunan sirke, temizleme işleminde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu işlem için evinizde bulunan herhangi bir sirkeyi kullanabilirsiniz. Fakat evinizde sirke bulunmuyorsa temizlik işlemlerinde en sık kullanılan çeşitlerden biri olan beyaz sirkeyi tercih edebilirsiniz. Bu noktada ilk yapmanız gereken fazlalıklardan kurtulmak. Bu adımı, farklı temizlik ürünleri kullansanız bile mutlaka gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tencerenin dibinden çıkarabildiğiniz kadar yemek kalıntısını çıkarmanızda fayda var. Bunun için tencerenin iç yüzeyine zarar vermeyecek tahta bir kaşık kullanabilirsiniz. Bu adımın amacı, ekleyeceğiniz ürünlerin mümkün olduğunca zorlu kalıntılara ulaşabilmesi ve etki edebilmesi. Fazla kalıntıları ve yemek artıklarını temizledikten sonra ise dibi yanmış tencereye sirkenizi ekleyebilirsiniz. Bunun için genellikle bir su bardağı sirke yeterli oluyor fakat kullandığınız tencere çok büyükse veya yanıklar çok geniş bir alana yayılmışsa sirke miktarını artırabilirsiniz. Sonrasında eşit oranda su eklemeniz yeterli. Suyun sıcak olması yanıkların daha kolay bir şekilde çözünmesini sağladığı için suyu ısıttıktan sonra ilave edebilirsiniz. Karışıma bir yemek kaşığı da karbonat ekledikten sonra iyice karıştırıp bekletebilirsiniz. Dilerseniz lekelerin daha rahat çıkabilmesi için tencereyi ocağın üzerinde 15 dakika kaynatabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra suyunuz soğuduğunda lavabonun içerisine döküp tencerenizi bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz.

 

Karbonatın Gücü

Temizlikte beyazlatıcı etkisiyle oldukça sevilen karbonat pek çok farklı alanda kullanılıyor. Diş beyazlatmadan çaydanlık parlatmaya, kireç temizlemeden inatçı lekelere kadar her alanda etkili temizlik sunan karbonatı siz de dibi tutan tencerelerini temizlemek için kullanabilirsiniz. Tencerenin dibindeki çıkabildiğiniz tüm kalıntılardan bir tahta kaşık yardımıyla kurtulduktan sonra yüzeyi kaplayacak şekilde karbonat dökmeniz gerekiyor. Ürünü kullanırken fazlaya kaçmanıza gerek yok. Yalnızca yanık bulunan yüzeylere ürün geldiğinden emin olmanız yeterli. Karbonatı koyduktan sonra lekelere nüfuz etmesi için bir 5-10 dakika bekleyebilirsiniz. Sonrasında tüm yanık yüzeyi geçecek kadar sıcak su koymanız gerekiyor. Bu durumda yanıkların dipte ve dibin çok yakınında olduğunu varsayıyoruz. Eğer kullandığınız tencere büyük boyutlara sahipse ve yanıklar da yan yüzeylere çokça tutunmuşsa su miktarıyla birlikte karbonatı da orantılı olarak artırabilirsiniz. Tencereyi ocağın üzerinde kaynatacağınız için eğer çok fazla miktarda su kullanacaksanız sıcak su koymakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda, soğuk suyu direkt olarak tencereye koyarak ocak üzerinde kaynatabilirsiniz. Bunun seçimini tamamen size bırakıyoruz. Her iki durumda da tenceredeki suyu, lekeler kendini bırakana kadar ortalama 15-20 dakika kaynatmanız gerekiyor. Sonrasında soğumaya bırakıp en son tencerenin içerisinde kalan küçük kalıntıları bulaşık süngeri ve deterjanla temizleyebilirsiniz. Dibi tutmuş teflon tencere nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız doğal bir ürün olan karbonatı da teflon tencere ve tavalarınızdaki inatçı lekeler için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Bu yöntem aynı zamanda dibi tutan döküm tencere nasıl temizlenir sorusuna da verilebilecek doğru yanıtlardan biri. Yanmaz yapışmaz yapıdaki döküm tencereler kolayca temizlenebiliyor. Fakat bazı dalgınlık anları sonucunda inatçı yemek kalıntılarıyla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi zamanlarda karbonat yöntemini kullanarak döküm tencerenize zarar vermeden tüm yanıkları çıkarabilmeniz mümkün. Ancak son aşamada suyu döktükten sonra kalan lekeleri temizlerken süngerin yumuşak bölümünü kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu işlem sırasında çok fazla deterjan kullanmamanızda fayda var. Eğer deterjan kullanıyorsanız tencerenizi iyi bir şekilde duruladığınızdan mutlaka emin olun.

Limon ve Tuz İkilisi

Sirke ve karbonat yöntemini öğrendikten sonra kaynatma gerektirmeyen bir seçeneğe mi ihtiyacınız var? Aradığınız yöntem oldukça basit. Yalnızca tuz ve limon kullanacağınız bu temizleme yöntemi sayesinde kolayca yanmış yemek artıklarından kurtulabilirsiniz. Bunun için tencerenizin dibine bir ölçü tuz ve iki ölçü de limon koymanız yeterli. Genellikle orta boy bir tencere için bir yemek kaşığı tuz kullanılıyor. Bu durumda iki yemek kaşığı da limon suyu ekleyerek ihtiyacınız olan mucizevi karışımı kolayca elde edebiliyorsunuz. İşleme başlamadan önce tencerenizin dibindeki fazla yemek artıklarından mutlaka kurtulun. Sonrasında ise tencereyi suyla kısaca bir çalkalamanız yeterli. Suyu döktükten sonra tuz ve limonu tüm yüzeylere gelecek şekilde dökebilirsiniz. Bundan sonraki adımsa beklemek... Ortalama 45 dakika tencerenizdeki inatçı lekelerin çözünmesi için yeterli olacaktır. Bir tahta kaşık ile kalıntıları kontrol ederek durumlarını anlayabilirsiniz. Eğer daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bekleme süresini de rahatlıkla uzatabilirsiniz. Seramik ve granit tencere gibi hassas çeşitlerde de bu yöntemi rahatlıkla deneyebilmeniz mümkün. Böylece dibi tutmuş seramik tencere nasıl temizlenir sorusuna sadece iki basit malzemeyle yanıt bulabilirsiniz.

 

Deterjan Çözümleri

Deterjanlar, özellikle hızlı ısınan ve kolay yapışan tencere çeşitlerinde etkili çözüm sunuyor. Bu tür yanıklarda doğal yöntemler de kimi zaman istenilen ölçüde etkili olmayabiliyor. Siz de deterjan çeşitlerine başvurarak en inatçı lekeleri bile temizleyebilirsiniz. İçeriğinde güçlü temizlik maddeleri bulunan deterjanlar ile tencere temizlemek için işte yapmanız gerekenler;

Bulaşık Makinesi Tabletiyle Yanık Tencere Temizleme

Dibi yanmış çelik tencere nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız aradığınız yanıt bulaşık makinesi tabletinde. Öncelikle çelik tencere gibi zaman zaman zorlu lekelerin oluşabildiği tencere çeşitlerinizin içerisine yanık bölümü kapatacak kadar su koymanız gerekiyor. Sonrasında ise çeyrek veya yanık durumuna bağlı olarak yarım tablet bulaşık deterjanı atmanız yeterli. Tencerenin içerisindeki bu karışımı 15 dakika ocağın üzerinde kaynattıktan sonra kenara alabilirsiniz. Lekelerin tamamen kendini bırakması için en az 3-4 saat bekletmenizde fayda var. Sonrasında duruma göre bu süreyi artırabilirsiniz.

 

Yağ ve Kir Sökücü Sprey Ürünler

Bu tür ürün çeşitlerini kullanırken ilk önce önlem almanız gerekiyor. Bir eldiven giyerek aşındırıcı özellikteki bu maddelerin elinize bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Kullanım yöntemi bazı çeşitlerde değişiklik gösterse de genellikle susuz uygulanan bu spreyler oldukça etkili. Yanık olan tüm yüzeylere gelecek şekilde temizleyici spreyi sıktıktan sonra ürünün üzerinde yazan süre kadar beklemeniz gerekiyor. Bu süre ürünün içeriğindeki maddelere bağlı olarak değişebildiği için net bir zaman verebilmek mümkün değil. Sonrasında kabaran ve kendini atan lekeleri süngerin yumuşak tarafıyla silerek temizleyebilirsiniz. Bu tür temizleyicileri kullandığınızda tencerenizi çok iyi şekilde duruladığınızdan da emin olmalısınız. İyi temizlenmemiş temizlik ürünü kalıntıları, pişirme esnasında yemeğinize geçeceği için bu adıma özen göstermeniz son derece önemli.

 

Tencerenin Dışında Oluşan Yanıklar

Tencerenin içinde oluşan yanıkları temizlediniz, peki ya dış yüzeyindekiler? Tencerenin dışında oluşan yanıklara ve inatçı lekelerle aslında çok daha yaygın olarak rastlanıyor. Fakat yemeğe temas etmediği için bu yanıklar kolayca göz ardı edilebiliyor. Yemek yaparken tencerenin kenarından akan sular veya yağlar bu lekelerin oluşmasına sebep oluyor. Ateşin direkt olarak temas ettiği bölümlerde yer alan bu kalıntılar da hızlı bir şekilde yanarak kalıcı renk değişimlerine ve kötü bir görüntüye sebep oluyor. Sonrasında tencerenizi ne kadar temizleseniz de bu lekeler kirli gibi görünmelerine neden olabiliyor. Siz de mutfakta kullandığınız eşyaların daha temiz görünmesi için bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Tencerenin dış yüzeyinde su bekletmek kolay olmadığı için bu lekelerle baş ederken genellikle susuz yöntemler kullanılıyor. Öncelikle karbonat ve limon yöntemini deneyebilirsiniz. Tencereyi ters çevirip tabanına karbonat serpmeniz yeterli. Daha sonra üzerine yarım limon sıkarak bekletmeniz gerekiyor. Ortalama 30 dakika bekledikten sonra süngerinizin üzerine de bir miktar karbonat dökerek bu yüzeyleri ovalayabilirsiniz. Eski lekelerden büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayan bu yöntem, yeni oluşan lekeleri çoğu zaman tamamen temizliyor. Bu yöntemin tamamen etkili olmadığı durumlarda, tencerenizden daha büyük bir kabın içerisine sıcak su ve 1-2 kaşık karbonat koyup tencerenizi de bu kabın içerisine oturtabilirsiniz. Sonrasında bu suyun içerisinde birkaç saat bekleterek inatçı lekelerin kendini bırakmasını sağlayabilirsiniz. En son adımda ise deterjan ve bulaşık süngeri ile bu bölümleri ovalayarak yanık lekelerinden kurtulabilirsiniz. Dibi tutmuş tencere nasıl çıkar ve yöntemleri nelerdir diye incelediğimiz bu yazı sizin için faydalı olduysa Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Paylaş