<built-in method title of str object at 0x7ff62038f2f0>

Çaydanlık Nasıl Parlatılır

Kireci Temizleyen ve İç Yüzeyi Parlatan Limon Tuzu

Zaman zaman yemeklerde ve salatalarda kullanılan limon tuzu, renksiz ve kristal görünümlü bir sitrik asittir. Adı sebebiyle çoğunlukla limondan üretildiği düşünülse de bu ürün, günümüzde çoğunlukla şeker pancarından elde ediliyor. Gıdaların taze kalmasını sağlayan limon tuzu; turşu kurmada, reçel ve zeytin yapımında da yaygın olarak kullanılıyor. Peki yemeklerin içerisine katılan bu ürün temizlikte nasıl kullanılıyor? Asidik yapısı sebebiyle özellikle kireç temizliğinde hayat kurtarıcı olan limon tuzu ile birlikte yalnızca su kullanmanız yeterli. Çaydanlığın içini parlatma işleminde öncelikle kireçli bölümü kapatacak kadar su eklemeniz gerekiyor. Sonrasında içine iki yemek kaşığı kadar limon tuzu ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu karışımı en az 15 dakika olacak şekilde kaynamanız gerekiyor. Kaynatma işlemi sırasında kireç parçalarının çaydanlık yüzeyinden ayrılarak suyun üzerine çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Fakat tüm kireç parçaları suya karışmayabilir. Kaynatma işleminden sonra suyu döktüğünüzde bu inatçı kireç kalıntılarını bir bulaşık süngeriyle kolayca temizleyebilirsiniz. Sıcak su ve limon tuzunun etkisiyle yumuşayan kireçlerin tek hamlede rahatlıkla temizlendiğini gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca hayatınızı kolaylaştıracak bu yöntemi kettle ve cezveleriniz için de kullanabilirsiniz.

Sirke ve Tuz İle Çaydanlık Parlatma

Evde çaydanlık parlatma işlemi için en kolay temin edebileceğiniz ürünler arasında sirke ve tuzu rahatlıkla sayabiliriz. Yemeklere ve salatalara lezzet katan bu ikili temizlik konusunda da oldukça başarılı. Çaydanlığınızın dış yüzeyini parlatmak için ayrı bir kapta yarım su bardağı sirke ile bir yemek kaşığı tuzu karıştırmanız gerekiyor. Uygulama yapmadan önce tuzun sirke içerisinde tamamen çözünmesi önemli. Daha sonra temiz bir bezin ucunu bu karışım ile iyice ıslayıp çaydanlığınızı ovalamaya başlayabilirsiniz. Bu iş için orta ve işaret parmağınızı kullanabilirsiniz. Dairesel hareketlerle orta kuvvette bastırarak parlatma işlemini kolayca halledebilmeniz mümkün. Bu işlem, çay sebebiyle içi çabuk kararan demlikleriniz için de son derece uygun. Demlik parlatma işlemini tamamladıktan sonra tüm çaydanlığınızı su ile durulayabilirsiniz. Eğer sirke kokusundan rahatsız oluyorsanız durulama işleminden sonra bulaşık süngerinin yumuşak tarafına biraz bulaşık deterjanı koyarak çaydanlığınızı hafifçe sabunlayabilirsiniz.

Bir Başka Çaydanlık Parlatma İkilisi: Sirke ve Karbonat

Çaydanlıkları nasıl parlatabilirim sorusuna verilebilecek bir başka yanıt da sirke ve karbonat. Tıpkı sirke ve tuz metodunda olduğu gibi bu yöntemde de iki malzemeyi karıştırıp bir bez yardımıyla uygulamanız gerekiyor. Hem sirke hem de karbonat kendi başına güçlü etkiye sahip ürünler olduğu için uygulama sırasında çok fazla güç uygulamanız gerekmiyor. Orta seviyede basınç uygulayarak dairesel hareketler yapmanız yeterli. Yoğun kararmalar içinse çaydanlığınızın parçalarını bu karışımın içerisinde bekletebilirsiniz. Isıdan etkilenmeyecek büyük bir kabın içerisine çaydanlığın tüm parçalarını koyduktan sonra üzerine çıkacak kadar sıcak su eklemelisiniz. Daha sonra bir su bardağı sirke ile iki yemek kaşığı karbonatı kenarda karıştırıp suyun içerisine ilave edebilirsiniz. Su tamamen soğuyana kadar bekledikten sonra çaydanlığınızı yıkayabilirsiniz. Daha etkili bir uygulama için büyük bir çelik tencere içerisinde bu parçaları kaynatabilirsiniz. Eğer tüm parçaları tek seferde kaynatacak kadar büyük bir tencereye sahip değilseniz işlemi tüm parçalar için sırayla gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama sonrası en zorlu lekelerin ve renk değişimlerinin bile temizlendiğini görebilirsiniz. Hala çıkmayan inatçı lekelerle karşılaşırsanız süngerin üzerine bir miktar sirke ve karbonat dökerek bu bölgeleri ovalayabilirsiniz. 

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Sabah kahvaltısı, beş çayı, akşam yemek sonrası bir de keyif çayı derken çaydanlıklar ocağın üzerinden bir türlü inemiyor. Hele bir de yemek yapıldığı esnada çaydanlık ocaktaysa dış yüzeyine yağ damlalarının sıçraması kaçınılmaz. Hal böyle olunca kararmaya başlayan ve lekelenen bu ürünler için çaydanlık nasıl parlatılır sorusu akıllara geliyor. Parlatma işi için farklı temizleyici çeşitleri bulunsa da evdeki ürünlerle de bu uygulamayı yapabilmeniz mümkün. Temizlikte sıkça kullanılan sirke ve karbonat başta olmak üzere limon kabuğu, tuz ve hatta poşet de bu ürünlerin arasında yer alıyor. Evet yanlış okumadınız parlatma işleminde poşet de kullanılıyor. Nasıl mı? Çaydanlık parlatma ve temizliğine dair tüm ayrıntıları sizin için yazımızda derledik. Dilerseniz birlikte göz atalım.

Çaydanlık Parlatmada Limon Mucizesi

Çaydanlığın dış yüzeyinde oluşan lekeleri ve kararmaları temizlemek için kullanabileceğiniz doğal malzemelerin başında limon geliyor. Bunun için herhangi bir yardımcı ürün kullanmanıza da gerek yok. Çaydanlık parlatma işleminde kullanmak için limon kabuklarını küçük parçalara ayırmanız yeterli. Daha sonra bu kabukları kullanarak çaydanlığı ovalayabilirsiniz. Limon kabuğunun içerisindeki asit, lekeleri çıkarmaya yardımcı olurken içerisinde doğal yağı da parlatma işlemine yardımcı oluyor. Siz de kolayca uygulayabileceğin bu yöntem sayesinde çaydanlıklarınızı pratik bir şekilde parlatabilirsiniz.

Çaydanlığın iç yüzeyini temizlemek ve kireçten arındırmak içinse karbonat ve limon ikilisinden yararlanabilirsiniz. Burada karbonat, limonun asidik yapısıyla bir araya gelerek temizleyici etkisini artırmaya yardımcı oluyor. Temizliğin ilk adımında, çaydanlığın yarısını geçecek şekilde su doldurmanız gerekiyor. Sonrasında suyun içine yarım limon ve bir yemek kaşığı karbonat eklemeniz yeterli. Bu karışımı 20-30 dakika arası kaynattıktan sonra suyu döküp çaydanlığınızın içini bulaşık süngeriyle temizleyebilirsiniz. Son derece az bir malzemeyle etkili sonuçlar ortaya koyan bu yöntem sayesinde siz de daha parlak ve temiz çaydanlıklara sahip olabilirsiniz. 

Yanan Çaydanlıklar Nasıl Parlatılır?

Yanmış çaydanlık parlatma işlemi zannettiğiniz kadar zor değil. Bunun için üç önemli malzemeyi bir araya getirmeniz yeterli. Bu malzemeler tabii ki sirke, karbonat ve tuz. Ayrı ayrı pek çok temizlik işleminde kullanılan bu ürünler, bir araya geldiklerinde son derece güçlü bir etkiye sahip. Çaydanlığınızı ocağın üzerinde unuttuğunuz veya uzun süre kaynattığınız zamanlarda oluşan kararmaları temizlemek için bu karışımdan faydalanabilirsiniz. Siz de yanmış çaydanlığınızdan umudu kesmeden önce bu yönteme bir şans verin. Çaydanlığı eski parlaklığına kavuşturmak için öncelikle yarım litre suyu çaydanlığınıza doldurun. Daha sonra yarım bardak sirke, bir tatlı kaşığı kaya tuzu ve bir tatlı kaşığı da karbonatı bu suyun içerisinde kaynatın. Bu kaynatma işlemine ortalama 20 dakika ayırabilirsiniz. Kararmanın derecesine göre de bu süreyi uzatabilmeniz mümkün. Sonrasında bu suyla çaydanlığınızın hem içini hem de dışını ovalayabilirsiniz.

Çaydanlık Temizliğinde Patates veya Elma Kabuğu

Sebze ve meyvelerin temizlikte kullanımı kulağa oldukça farklı geliyor. Yemek yaparken mutfak ürünlerini kirleten fakat sonrasında temizlemeye de yardımcı olan bu gıdaların mucizesi oldukça ilgi çekici. Çaydanlık temizliğinde patates veya elma kabuğu sıklıkla kullanılıyor. Bu ürünler özellikle kirecin temizlenmesinde ve çaydanlığın parlatılmasında önemli rol oynuyor. Üstelik bu tür gıdaları kullanmak için ziyan etmenize de gerek yok. Yemek için soyduğunuz patates kabuklarından veya içini kullandığınız elmanın kabuklarından temizlikte faydalanabilirsiniz. Öncelikle çaydanlığın içerisine kireçli bölümü kapatacak kadar su koymanız gerekiyor. Daha sonra patates kabuklarını ve bir yemek kaşığı limon tuzunu suya ekleyebilirsiniz. Yalnızca 5-10 dakika kaynattığınızda bile kireçlerin temizlendiğini gözlemleyebilmeniz mümkün. Uygulama sonrası, suyu lavaboya dökmeden önce dış yüzeyi ovalamak için de kullanabilirsiniz. Eğer demlik bölümü için uygulama yapacaksanız suyu demliğe aktararak ocakta biraz daha kaynatabilirsiniz. Hem temizlenen hem de parlayan çaydanlığınız durulama işleminden sonra kullanıma hazır.

Poşetle Çaydanlık Parlatma Yöntemi

Yaygın bir yöntem haline gelen poşetle çaydanlık parlatma son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Bir hayli ilginç olan bu temizleme yöntemine biz de yazımızda yer vermek istedik. Adı "poşetle çaydanlık parlatma yöntemi" olsa da tabii ki burada asıl parlatma etkisini sağlayan şey poşet değil. Yardımcı malzeme olarak kullanılan farklı ürün çeşitleri bulunuyor. En sık tercih edilen ürün ise diş macunu oluyor. Dişleri temizleme ve parlatma işlevine sahip diş macunlarından burada da aynı işlevi yerine getirmesi bekleniyor. Şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyan bir ürün başarılı bir şekilde çaydanlıkları parlatıyor. Diğer bir yardımcı ürün de mutfak temizliğinde kullanılan krem formundaki temizleyiciler oluyor. Peki uygulama aşaması nasıl oluyor? Diğer çaydanlık parlatma yöntemlerinde kullandığınız bez veya sünger yerine burada poşet devreye giriyor. Elinizi poşetin içerisine geçirdikten sonra avuç içinize diş macunu veya krem temizleyici sıkabilirsiniz. Poşeti kolay kontrol edebilmeniz açısından bu iş için bir buzdolabı poşeti tercih edebilirsiniz. Daha sonra orta kuvvette baskı uygulayarak çaydanlığını ovmanız gerekiyor. Poşetin bu kadar sevilmesinin sebebi muhtemelen çaydanlığı çizmeden yüksek sürtünme sağlaması. Çünkü süngerin yumuşak tarafı çoğu zaman tatmin edici bir baskı uygulamazken sert tarafı da dış yüzeyin çizilmesine sebep olabiliyor. Aynı şekilde temizleme telleri de son derece sert bir temizlik sağlıyor ve çaydanlıkta çiziklerin oluşmasına sebep oluyor. Siz de poşet yöntemiyle, uygulayacağınız baskıyı kolayca ayarlayabilir ve çaydanlığınızı çizilmeden parlatabilirsiniz. 

Çaydanlık Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendine has bir formu olan çaydanlıkların temizliği kimi zaman zorlayıcı olabiliyor. Sizin için sıraladığımız farklı yöntemler ile çaydanlık nasıl parlatılır artık çok iyi biliyorsunuz fakat bu temizlik ve parlatma işlemlerini daha seyrek aralıklarla yapmak için dikkat edebileceğiniz bazı noktalar bulunuyor. Siz de günlük uygulayabileceğiniz birkaç özenli adımla çaydanlıklarınızın parlaklığını çok daha uzun süre koruyabilirsiniz. İşte mutfakta işinizi kolaylaştırabilecek birkaç önemli püf nokta;

Çaydanlıktaki Kireç Lekeleri Nasıl Önlenir?

Farklı bölgelerde değişiklik gösteren sudaki kireç oranı işlerinizi bir hayli zorlaştırabiliyor. Özellikle çaydanlık ve kettle gibi sürekli su kaynatılan ürünlerin içerisine yerleşen kireç kalıntıları son derece can sıkıcı olabiliyor. Bu tür ürünlerde oluşan kireç kalıntılarını önlemek ve sağlığınızı da korumak için arıtılmış su kullanmanızda fayda var. Satın aldığınız sular da belli arıtma işlemlerinden geçirildiği için içerisindeki kireç oranı oldukça düşük. Bu tür suları kullanmaya başladığınızda kireç probleminizin büyük ölçüde çözüldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra çaydanlığı ne parlatır diye düşünmenize gerek kalmaması için günlük çaydanlık temizliği de oldukça önemli. Her kullanımdan sonra bulaşık süngerine koyacağınız çok az miktardaki bulaşık deterjanı ile hızlı bir temizlik yapabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde uzun dönem etkilerini de gözlemleyebilirsiniz. Her gün yalnızca 2-3 dakika ayırarak yaptığınız bu temizlik sayesinde aylarca parlaklığını koruyan ve daha geç kararan çaydanlıklara sahip olabilirsiniz. Son olarak çaydanlığınızın içerisinde bıraktığınız suların da kireç oluşumunda etkili olduğunu söylemek gerek. Her kullanımdan sonra demliği ve alttaki suluk bölümünü tamamen boşaltarak iç yüzeyin parlaklığını koruyabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi çaydanlık parlatma nasıl yapılır sorunuza verilebilecek pek çok farklı cevap bulunuyor. Bu yöntemler; yanık seviyelerine, kararmalara, kireç kalıntılarına ve kullanılan çaydanlığın materyaline göre farklı etkiler gösterebiliyor. Siz de kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olan seçeneği bularak çaydanlığınızı ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra çevrenizde demlikler nasıl parlatılır diye merak eden biri olduğunda, sahip olduğunuz bu kapsamlı bilgilerle karşınızdaki kişiyi de kolayca şaşırtabilirsiniz. Eğer çaydanlık parlatmaya dair bu kapsamlı yazımız size yardımcı olduysa çelik mutfak ürünlerine dair daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Paylaş

Diğer Yazılar