<built-in method title of str object at 0x7fc0d95052f0>

Kahve Makinesi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Bir kahve makinesi seçimi yapmak, özellikle de kahvenizi nasıl içtiğiniz konusunda çok titizseniz, göründüğü kadar kolay değildir. Belirli bir kahve makinesine yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör olduğundan, üzerinde uzun uzun düşünülmesi ve uzun araştırmalardan sonra verilmesi gereken bir karardır. Bu kapsamlı kılavuz, doğru kahve makinesini seçmenize yardımcı olabilir. Seçiminizi yapmadan önce değerlendirmeniz için bir dizi kapsamlı alanı sizin için derledik ve kahve makinesi alırken nelere dikkat etmeli, itinayla tek tek sıraladık.

 

Kahve Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

 

Çekirdekten Bardağa Makineler

 

Her zaman en iyi kahve makinesi olma garantisi vermemekle birlikte bu modeller, genellikle en pahalı olma eğilimindedir. Bununla birlikte kontrol ve kalite arayan kahve uzmanları için değerli bir yatırımdır. Çekirdekten bardağa kahve makinesinin ana avantajı, makineye yerleşik bir öğütücü ile donatılmış olarak gelmesidir. Yani, adından da anlaşılacağı gibi, kahve çekirdeklerini sadece dakikalar içinde çıkararak rakipsiz bir tazeliğe yol açarlar. Kullanımları şaşırtıcı derecede basittir ve çoğu görevi yalnızca bir düğmeye dokunarak yerine getirirler - bu da onları evde barista kalitesinde kahve arayışınızda rahatlığın kralı yapar. Dahili öğütücüler, kahve çekirdeklerini, makinenin bir espresso yapmak için aromayı çıkarabileceği öğütücülere indirger. İçecek boyutu, kahve sertliği ve ekstraksiyon süresi gibi değişkenler üzerinde genellikle daha fazla kontrole sahip olursunuz, böylece kişisel tercihlerinize uyacak şekilde espresso tarifinizi değiştirebilirsiniz. Çoğu, otomatik süt köpürtücü ile birlikte gelir.

Espresso Makineleri

 

Espresso makineleri, kahve dükkanlarında gördüğünüzün minyatür versiyonları gibi görünme eğilimindedir. Kapsül makinelerine çok benzer şekilde, kahve telvesinden lezzet alırlar, ancak burada makine aksamı gevşektir ve ekstraksiyona hazır olmadan önce hem ölçülmeleri hem de hazırlanmaları gerekir. Bu, diğer makinelere göre biraz daha uzun sürebilir, ancak kahve yapma sürecini daha çok bir deneyime dönüştürür ve lezzetli sonuçlar, ekstra çabayı değerli kılar. Çekirdeklerden kahve yapmak ve çekirdekten bardağa makinelerde olduğu gibi en üst düzeyde tazelik elde etmek istiyorsanız bu kahve makinesi ile birlikte bir de kahve öğütücüye yatırım yapmanız gerekir. Bunu istemezseniz elbette makinenizle kullanmak için en sevdiğiniz dükkandan veya en yakın süpermarketten öğütülmüş kahve alabilirsiniz. Bir dizi süt bazlı içecekleri tercih ediyorsanız veya buhar çubukları sayesinde latte sanatını öğrenmeyi seviyorsanız, espresso makineleri de iyi bir seçenektir. Ayrıca süt köpürtme sürahisi, portafiltre ve değiştirilebilir filtreler gibi pek çok başka aksesuarla birlikte gelirler.

 

Kapsül Makineler

 

Kapsül kahve makineleri, sabahları hızlı ve kolay bir kahve için en iyi seçeneğinizdir. Kapsüllerin içine kapatılmış öğütülmüş çekirdeklerden tek servislik içecekler yaparlar. Belirlenen yuvaya bir bölme yerleştirilir, ardından makinenin kapağı kapatılarak kapsülün delinmesi sağlanır. Kahveyi çıkarmak için telveden su itilir ve bir shot dökülür. Kapsül makinelerinin kullanımı kolaydır ve tutarlı sonuçlar verir, ancak size kahveniz üzerinde diğer modellerle aynı düzeyde kontrol vermezler. Bu nedenle, sorunsuz bir fincan arıyorsanız ve bir espressoyu tercih ediyorsanız, bu sizin için ideal bir seçenektir. Süt bazlı içeceklerin peşindeyseniz çoğu modelde otomatik süt köpürtücü de bulunur.

 

Benim İçin En İyi Kahve Makinesi Hangisi?

 

Kahve makinesi alırken göz önünde bulundurmanız gereken ve kişisel tercihlerinize göre değişkenlik gösteren sayısız kriter vardır, bu nedenle de bir başkasının önerdiği kahve makinesi tavsiyesi sizin için optimal bir ürün olmayabilir. Ekstra özellikler genellikle kahve makinesi fiyatlarını yükselten nitelikler olur, ancak kahvenizi nasıl içtiğinize bağlı olarak bunlara ihtiyacınız olmayabilir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce kendinize aşağıdaki soruları sorun.

Ne Kadar Kahve İçiyorsunuz?

1 veya 2 fincan damlama modeli veya tek servislik bir makine, tek başına içenler için doğru seçim olabilir. Kendiniz için daha fazlasını mı yoksa daha fazla insanın uyanmasına yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Sürahi veya kendi kendine servis rezervuarı olan daha büyük bir otomatik kahve makinesi daha iyi olabilir - çoğu büyük model 10 ila 12 bardak demler, ancak tipik olarak bir "fincan" 220 ml değil, gerçekten sadece 150-200 ml'dir.

 

Ne Sıklıkta Kahve İçersiniz?

Gün boyunca kahve içmeye ara veriyorsanız, kahveyi saatlerce sıcak (veya soğuk) ve taze tatta tutmaya yardımcı olmak için tasarlanmış, yalıtımlı bir kupa veya sürahi olan bir model satın almayı düşünün. Termal sürahilerin mükemmel olmadığını unutmayın; test uzmanları sürahilerin akıtabileceğini ve bazen idare edilmesinin zor olabileceğini vurguluyor.

 

Kahve Makinenizi Programlamak İster Misiniz?

Sabahları kahve makinesini doldurmak ve çalıştırmak çok fazla geliyorsa, programlanabilir bir kahve makinesi satın almayı düşünün: Siz uyandığınızda otomatik olarak yeni bir demlik hazırlayabilir - bunun için her şeyi bir gece önceden hazırlamış olmanız şartıyla.

 

Kahve Makinenizin Ne Kadar Alana İhtiyacı Var?

Kahve makinesinin yüksekliğini, genişliğini ve derinliğini dikkate alın. Genellikle ana akım tüm kahve makineleri üst dolapların altına, yani standart mutfak tezgahlarına sığabiliyor. Ancak dolaplarınızın tezgah üzerindeki yerleşimine bağlı olarak, kapağı tamamen açıp hazneyi doldurmak için kahve makinesini duvardan dışarı doğru çekmeniz gerekebilir.

 

Soğuk Kahveyi Ne Kadar Seversiniz?

Belirli kahve makinesi modelleri, bir içeceği 15 dakika veya daha kısa sürede hazırlayabilen "buz üzerinde demleme" ve soğuk demleme modları sunar. Bununla birlikte, bu modlar - otomatik soğuk demleme kahve makineleriyle birlikte - buz gibi soğuktan daha ılık bir şey sunma eğilimindedir. Gerçek soğuk demleme kahve hayranları, manuel bir soğuk demleme kahve makinesi düşünmelidir. 12 ila 24 saat beklemeniz gerekecek, ancak gerçekten konsantre ve soğuk bir demleme sağlayacaktır.

 

Kahve Makinesi Dayanıklı mı?

Kahve makinesi nasıl seçilir diye araştırırken tek bir üreticide karar kılmadan önce, en çok sevilen ve en beğenilenleri belirlemek için mutlaka marka ve ürün yorumlarına ve kullanıcı geri bildirimlerine bakın; bu derlemelerden en dayanıklı markaları ve ürünleri tespit edebilirsiniz.

Kahve Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kolaylık: Sabahları neredeyse eller serbest bir kahve yapma deneyimi mi istiyorsunuz, uyandığınızda kahvenin sizi beklemesini mi istiyorsunuz yoksa kahve demleme ritüeli dört gözle beklediğiniz bir şey mi? Programlanabilir bir elektrikli kahve makinesi, uyandığınızda kahvenizi sizin için hazırlayabilir. Daha az otomatik elektrikli makineler biraz daha fazla dikkat gerektirebilir, ancak yine de birkaç düğmeye basarak çalışır. Kapsül makineleri, büyük miktarlarda değil, minimal ve rafine bir kahve türünü tercih edenler için iyi çalışır.

 

Kahve Cinsi: Kahve makineleri ve espresso makineleri ayrı makineler olma eğilimindeyken, her iki kahve türünü demleyen hibrit makineler de mevcuttur. Tezgahta iki makine olması çok yer kaplar ama hem kahveyi hem de espressoyu seviyor ve her birini mükemmel yapmak istiyorsanız en iyi seçenek budur. Hibrit makineler, iki ayrı makine satın almaktan daha az yer kaplar ve muhtemelen daha ucuza mal olur, ancak hem kahve hem de espresso için en yüksek kaliteyi arıyorsanız, bunlar en iyi seçim olmayabilir. Kapsül makinelerinde genellikle espresso tipi içecek seçeneği bulunur, ancak bunlar en orijinali değildir, bu nedenle geleneksel espresso veya cappuccinoyu seviyorsanız, bunları atlamak en iyisidir.

 

Demleme Boyutu: Tek bir fincandan aile boyu bir sürahiye kadar, ihtiyacınız olan miktarda kahve hazırlayabilen kahve makineleri vardır. Bazı makineler oldukça geniş bir demleme boyutu yelpazesi sunarken, diğerleri çok daha dar bir seçenek yelpazesiyle sınırlıdır. Tek fincanlık kahve makineleri, yalnız yaşayan veya herkesin farklı bir tat veya kahve tarzını tercih ettiği kişiler için harikadır. Ayrıca herkesin farklı bir saatte uyandığı evler için de idealdir. Daha büyük miktarlarda kahve yapan makineler, çok kahve seven insanlar ve aile kahvaltıları, komşularla brunch veya kahvenin servis edildiği akşam yemeği partileri için optimaldir.

 

Zamanlama: Eviniz gün boyunca kahve içiyorsa, günün saati ne olursa olsun kahve borularını sıcak tutacak termal sürahiye sahip bir kahve makinesini tercih edebilirsiniz. Sadece sabahları kahve tüketenler için, ısıtma plakalı bir cam kahve sürahisi yeterli olacaktır, ancak bazı insanlar, ısıtıcıların çok uzun süre açık bırakıldığında neden olabileceği yanık tadı sevmezler. Sabahları kapıdan koşan aileler için, bir kapsül makinesi, makineyi açık bırakırsanız endişelenmenize gerek kalmadan size hızlı bir fincan verecektir.

 

Ebatlar: Bir makinenin boyutu kahve fincanınızı etkilemezken, makine onun için ayrılan alana sığmazsa, bir sürü baş ağrısına neden olabilir. Doğru ölçtüğünüzden emin olun ve su ve çekirdek eklemek için makinenin üstünü açmanız gerekip gerekmediğini hesaba katın. Tek servislik makineler için kupa ölçülerinizi göz önünde bulundurun. Birçok büyük kupa bazı kahve makinelerinin altına sığmaz.

 

Özel Demleme Seçenekleri: En basit makinelerde, daha fazla veya daha az kahve telvesi veya su eklemek dışında neredeyse hiçbir seçenek yoktur, daha karmaşık makineler ise su sıcaklığını, demleme gücünü ve çok çeşitli demleme boyutlarını seçmenize izin verir. Bardak ve kapsül makineleri, sıcak çikolata, çay ve daha fazlasını yapmak için seçenekler sunar. Genel olarak, basit makineler daha ucuzdur ve yanlışlıkla yanlış seçeneği seçemeyeceğiniz için kullanımları daha kolaydır.

 

Ekstra Özellikler: Bazı makineler, demleme seçeneklerinin ötesine geçer ve belirli bir zamanda programlanmış demleme, sıcak tutma veya otomatik kapanma veya kahveyi sıcak tutmak için termal sürahi seçenekleri içerir. Bazıları, kahvenin demlenmesi bittiğinde sesli uyarılar içerir ve elektrikli modellerin çoğunda, demleme makinesinin açık olduğunu veya kahvenin ne zaman bittiğini gösteren ışıklar bulunur. Daha üst düzey makineler, süt köpürtme, çekirdek öğütme gibi özellikleri ve makinenin temizlenmesi gerektiğinde bildirimleri içerebilir. Espresso makineleri ve hibrit kahve/espresso makineleri en fazla seçeneği sunma eğilimindedir.

 

Kahve Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Kahve makinenizi seçtiniz, satın aldınız, şimdi sıra bakımında. Kahve makinesinin bakımını yapmak sadece ömrünü uzatmakla kalmayacak, aynı zamanda kahvenizin tadını da güzelleştirecektir. Bu basit adımları izlemek, her seferinde kaliteli bir fincan kahve almanızı sağlayacaktır:

 
  • Günün sonunda kahve makinenizi temizleyin. Tükenen telveleri atın, dahili sistemi suyla yıkayın, ardından damlama tepsisini boşaltın ve temizleyin.
  • Çekirdekleri ve öğütülmüş kahveyi hava geçirmez bir kapta saklayın, çünkü bu onların daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olacaktır.
  • Kahvenizin tadı üzerinde büyük etkisi olduğundan, kullanımlar arasında suyu haznede çok uzun süre bırakmayın. Her seferinde taze filtrelenmiş su kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Her kullanımdan sonra buhar çubuğunu temizleyin. Bu alette sütün kolayca oturabileceği çok sayıda delik ve oluk vardır. Bunu önlemek için, her kullanımdan sonra buhar çubuğunu temizleyin ve nemli bir bezle silin. Ardından, günün sonunda makinenizi gözden geçirirken, kaçırılmış olabilecek sütten kurtulmak için buhar çubuğunu kendisiyle birlikte gelen özel mini fırçası yardımıyla daha derinlemesine temizleyin.
  • Kahve makinenizi her ay tüm parçalarını iyice yıkayarak derinlemesine temizlik sağlayın. Bu size zahmetli geliyorsa, zamandan ve emekten tasarruf etmek için temizleme ayarı olan kahve makinelerini tercih edin.
  • Gerektiğinde makinenizin kirecini temizleyin. Çoğu makine kendi kireç çözme kitiyle birlikte gelir ve hatta bazı kahve makineleri kireç gidermeye ihtiyaç duyduklarında size haber verir.
 

Bir kahvesever olarak daha fazlası için Filtre Kahve Makinesi, Türk Kahvesi Makinesi ve Süt Köpürtücü kategorilerimizi de incelemeyi ihmal etmeyin.

Paylaş